Spotkajmy się w... jadalni!

Jadalnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu.

Jadalnia jest miejscem, w którym nie tylko spotykamy się z najbliższymi podczas posiłków. Dlatego tak ważne jest, aby jej wystrój pozwalał każdemu domownikowi czuć się dobrze. Nieistotne czy jest to specjalnie wydzielona i zaprojektowana przestrzeń w nowo wybudowanym domu, czy niewielkie miejsce w kuchni lub salonie, gdzie mieści się mały stół z miejscem do siedzenia. Czasem tę funkcję może przejąć też wyspa kuchenna, a nawet stolik kawowy. Niezależnie od przestrzeni powinna ona być komfortowa i funkcjonalna, abyśmy we wspólnym - mniejszym czy bardziej licznym towarzystwie - wygodnie i przyjemnie mogli spożywać posiłki.

Jeśli rzeczywiście dysponujemy większą przestrzenią gdzie mamy możliwość wstawienia stołu, jego rozmiar dobierzmy odpowiednio do konkretnej ilości osób, pamiętając, że aby swobodnie zjeść posiłek potrzebujemy przynajmniej 60 cm miejsca na szerokość oraz około 40 cm przed sobą na postawienie talerza. Tym samym, całkiem wystarczający dla czterech osób stół, okaże się w wielkości 120x80 cm, a dla większej ilości osób pomyślmy raczej o 140 i 160 cm z możliwością rozłożenia. Aby rozważyć zakup takiego stołu musimy dysponować przynajmniej przestrzenią szerokości 210-230 cm, żeby każdy kto przy nim usiądzie czuł się swobodnie. W przypadku stołu okrągłego pamiętajmy również o swobodnym dojściu do niego z każdej strony.


Nawet jeśli nie dysponujemy specjalną przestrzenią na jadalnię, warto zadbać aby ten niewielki fragment miejsca, w postaci np. małego okrągłego stolika, był również przytulny i miło urządzony. Przestrzeń tę możemy wydzielić na przykład poprzez ciekawie udekorowaną ścianę. Świetnym pomysłem będzie ozdobna tapeta, galeria rodzinnych fotografii lub fototapeta optycznie powiększającej wnętrze.


Rozwiązań jest wiele. Można również pokusić się o zastosowaniu tego samego materiału na ścianie, co na podłogach. Taki element określi przestrzeń przeznaczoną właśnie dla spotkań przy rodzinnym stole, stoliku czy stoliczku.

Anna Maria Chwastek,
Architekt wnętrz

Zobacz produkty

Stół 200x100
s200/g100/w76 cm
2490 zł
Ławka do stołu
s170/g36/w46 cm
od 839 zł
Krzesło Closer
s45/g56/w82 cm
549 zł
Stół rozkładany
s146-198/g104/w76 cm
1990 zł

Aktualności

Infolinia sklepu internetowego (67) 253 94 94 (8:00 - 16:00)