Wiosenne kolory w domu. Odświeżamy wnętrza po zimie
Budząca się przyroda zachęca, by wprowadzić wiosenne kolory do domu. Sprawdź, jak przełożyć to, z czym kojarzy się wiosna, na aranżację wnętrz... Czytaj więcej
Tętniący życiem i wypełniony gwarem rozmów dom pulsuje zgodnie z naszym rytmem. To tutaj przyjmujemy gości, gotujemy dla najbliższych, bawimy się z pupilami i odpoczywamy przy odcinku ulubionego serialu. W wielofunkcyjnej przestrzeni nietrudno o bałagan. Oto kilka wskazówek, które ułatwią dobrą organizację na co dzień.
Dom nie musi być ascetyczną świątynią, w której zawsze panuje idealny porządek. To wnętrze ma dopasowywać się do naszych zwyczajów, a nie na odwrót. W końcu to właśnie po to naszą najbliższą przestrzeń urządzamy zupełnie po swojemu, zgodnie z rytmem naszych codziennych obowiązków i ulubionych sposobów na spędzanie wolnego czasu.
W ciągu dnia wnętrza zmieniają swoją funkcję, a przedmioty wędrują w różne miejsca: od szaf, przez stoły i krzesła, aż po podłogę. Jak zadbać o porządek i sprawić, by wszystko zawsze było pod ręką – nawet w domu, który nieustannie tętni życiem?
Pierwszym krokiem porządkowania domu jest pozbycie się nadmiaru rzeczy. Im będzie ich mniej, tym mniej poświęcimy na nie czasu i pracy. Zróbmy więc selekcję i pozbądźmy się wszystkiego, co zagraca naszą przestrzeń i generuje kurz. Stare gazety, ulotki, bibeloty, paragony – w domu codziennie gromadzi się wiele zbędnych rzeczy. Zatrzymajmy tylko te, które są nam naprawdę potrzebne i te, które po prostu lubimy lub mają dla nas sentymentalną wartość. Bez żalu za to pozbądźmy się tych przedmiotów, które skutecznie zakłócają domowy ład i harmonię.
Systematyczność to klucz do sukcesu, dlatego warto wypracować w sobie stałe, nawet drobne nawyki, które pomogą utrzymać ład w mieszkaniu.
Czekanie ze sprzątaniem do soboty może mijać się z celem. Trudno będzie nam zmobilizować się do generalnych porządków, jeśli w zlewie zalega sterta brudnych naczyń, kanapa nie pamięta już rolki do ściągania sierści, a w sypialni piętrzy się sterta ubrań do prania.
Znacznie łatwiej będzie nam ogarnąć ten chaos, jeśli nauczymy siebie i innych domowników codziennych, drobnych nawyków – nie wymagają one dużego wysiłku, a skutecznie przyczyniają się do utrzymywania porządku w domu. Wystarczy przetarcie szafek z kurzu co kilka dni, systematyczne wkładanie brudnych ubrań do kosza czy sprzątanie po obiedzie. Dzięki prostym, codziennym rytuałom, weekendowe porządki przebiegną zdecydowanie szybciej, a my będziemy mogli przeznaczyć zaoszczędzony czas na przyjemności – np. wyjście do kina lub grę planszową.
Odpowiednio przystosowane meble oraz dodatki mogą sprawić, że sprzątanie stanie się szybsze i przyjemniejsze.
Przydadzą się przede wszystkim jeżdżące szuflady i kontenerki, z którymi łatwiej będzie utrzymać w ryzach nasze ubrania, zabawki czy domowe akcesoria.
W pokoju młodzieżowym (gdzie bałagan zawsze przecież „robi się sam”), świetnie sprawdzą się meble z kolekcji Young Users. Pojemne szafy i regały posiadają sprytne podesty z mobilnymi szufladami, które wygodnie możemy przesuwać w dowolny kąt. Ułatwią zarówno gruntowne porządki, jak i szybkie uprzątnięcie pokoju przed wizytą znajomych. Modułowa konstrukcja mebli Young Users sprawia, że łatwo możemy rozbudować je o kolejne elementy, gdy z czasem zacznie brakować miejsca do przechowywania nastoletnich skarbów.
Z podobnych rozwiązań mogą korzystać domownicy w różnym wieku, bo mobilne meble znajdziemy również w innych kolekcjach. Jeżdżący kontenerek Spot Young przyda się w sypialni i gabinecie. Wyposażony w kółka i praktyczne schowki stolik Custom pomoże uporządkować pokój dzienny. Z kolei komoda Stige z szufladą i mobilnym kontenerkiem świetnie sprawdzi się w przedpokoju.
W utrzymaniu porządku w domu często przeszkadzają te rzeczy, których używamy jedynie okazyjnie. Zimowe kurtki, ciepłe śpiwory czy zapasowa pościel potrafią skraść w szafie sporo cennego miejsca, dlatego warto poszukać dla nich innego schowka. Z pomocą przyjdzie skrzynia łóżka w sypialni – w ukrytej przed wzrokiem przestrzeni możemy upchnąć naprawdę sporo! Sezonowe ubrania i inne rzadziej potrzebne przedmioty w spokoju będą tu czekać na swój czas.
Jeśli jednak wolimy mieć wygodniejszy dostęp do ukrytych w łóżku rzeczy, możemy też sięgnąć po mniej standardowe rozwiązania. Łóżko Spot Young, zamiast skrzyni pod materacem, posiada pojemnik ukryty w zagłówku – w sam raz do przechowywania dodatkowych koców czy poduszek. Dodatkowo znajdziemy tu też praktyczną półkę, na której swoje stałe miejsce może znaleźć budzik, kalendarz czy doniczki z roślinami.
Dobrą organizację ułatwi też 4-drzwiowa szafa Simple, w której wygodnie zmieścimy nawet pokaźne kolekcje ubrań i butów.
Wnętrze szafy łatwo dopasujemy do naszych własnych potrzeb, bo sami możemy zaplanować rozłożenie półek i drążków na wieszaki. Pod jej dwiema ogromnymi szufladami znajdziemy również specjalną wnękę na buty lub sezonowe ubrania, które możemy przechowywać w wygodnych, składanych pudłach Candis lub Stor.
Rozgardiasz w domu często zaczyna się od pojedynczych przedmiotów. Drobiazgi, które wyciągamy na wierzch każdego dnia, nie tylko potrafią wywołać bałaganiarski efekt domina, ale przede wszystkim – często się gubią. Warto zatem przygotować im stałe miejsce.
Przechowywanie biżuterii i opanowanie łatwo plączących się łańcuszków, naszyjników czy bransoletek ułatwią specjalne wieszaki Birds i Corn – są niezwykle praktyczne, a przy tym stylowo prezentują się na stoliku nocnym, toaletce czy biurku. W kąciku urody możemy również ustawić zestaw drewnianych organizerów Orden. Choć zostały stworzone z myślą o przechowywaniu artykułów biurowych, świetnie sprawdzą się również w roli pojemniczków na kolczyki czy pierścionki.
W uporządkowanej przestrzeni nie może też zabraknąć sprytnych pojemników, które ukryją domowe akcesoria. Dzięki odpowiednim oznaczeniom każdy z domowników szybko znajdzie to, czego szuka. Jeśli przeszkadzają nam plączące się po kątach kable od ładowarek, schowajmy je do pojemnika Chargers Box z praktycznym zamknięciem, skutecznie trzymającym w ryzach plątaninę przewodów. Ważne paragony i karty gwarancyjne przechowamy w pudełku Receipts Box, a zapas baterii do domowych urządzeń – w pojemniku Batteries Box. W opanowaniu chaosu w szafce z lekami przyda się praktyczna apteczka z pokrywką, a w przedpokoju sprawdzi się pojemnik Shoeshine Box, który pomieści akcesoria do pielęgnacji butów.
Stół w salonie lub jadalni to jedna z pierwszych rzeczy, która przyciąga nasz wzrok po wejściu do pomieszczenia. Oprócz efektownych dekoracji w postaci wazonów z kwiatami lub świec, warto zadbać też o jego schludny i uporządkowany wygląd. Ułatwią nam to sprytnie zaprojektowane meble – takie, dzięki którymi już nic nie znajdzie się na nich przypadkowo.
Porządek w naszej jadalni znacznie prościej będzie nam utrzymać z funkcjonalnym stołem Nature. Nie tylko posiada aż sześć szuflad na drobiazgi, ale także został wyposażony w praktyczną wnękę biegnącą przez całą długość blatu. To idealne miejsce na świeże zioła, przyprawy czy świeczniki.
W nieco mniejszej przestrzeni, np. podczas urządzania kawalerki lub niewielkiej kuchni, przyda nam się za to kwadratowy stół 4 You. Niech nie zmyli nas jego kompaktowa forma. Choć jego bok ma jedynie metr długości, jest idealnym miejscem do przechowywania. Oprócz wnęki na środku blatu posiada także wolną przestrzeń pomiędzy dwoma blatami i dwie szuflady. Z takim stołem wszystkie bibeloty znajdą swoje miejsce i nie będą tworzyć w naszym domu niepotrzebnego wrażenia zagracenia i nieporządku.
Utrzymywanie porządku w domu to praca zespołowa, do której warto zaangażować wszystkich członków rodziny. Aby każdy z nich mógł wypracować u siebie dobre nawyki, warto zadbać o sprawną komunikację.
Dzięki temu najmłodsi zapamiętają, by posprzątać po sobie zabawki, a nieco starsi nie zapomną o zakręcaniu tubki z pastą do zębów czy odkładaniu ubrań do kosza na pranie. Przyda się kilka sprytnych dodatków, z którymi łatwiej będzie pamiętać o regularnym sprzątaniu wspólnych wnętrz i prywatnych kącików.
„W środę odkurzamy”, „Nie zapomnij proszę o wywieszeniu prania” – tablica Tizo jest wręcz stworzona do przekazywania takich krótkich wiadomości. Dzięki niewielkim rozmiarom bez trudu znajdziemy dla niej dobrze widoczne miejsce na blacie w kuchni lub komodzie w przedpokoju. W zależności od potrzeb w każdym momencie łatwo przestawimy ją tam, gdzie najskuteczniej przypomni członkom rodziny o czekających na nich zadaniach.
W naszą domową pocztę możemy też zamienić niezwykle praktyczny zestaw Felis. To cztery filcowe tabliczki, do których łatwo przypniemy karteczki z notatkami lub rysunkami. Można je przytwierdzić w dowolnym miejscu, na przykład na lodówce, drzwiach wejściowych czy ścianie w przedpokoju. Dobrym pomysłem będzie też rozpisanie stałego harmonogramu domowych porządków.
Ustaloną wspólnie listę zadań wraz z podziałem na poszczególne dni miesiąca zapiszmy na organizerze Nori. W ten sposób członkowie rodziny lub współlokatorzy zawsze będą pamiętać o tym, czyja tym razem kolej na zmywanie naczyń czy sprzątanie łazienki. Organizer na pewno przyda się też w pokoju młodzieżowym, gdzie oprócz porządków może również przypominać o ważnych sprawdzianach i egzaminach.