Jak zaprojektować małe mieszkanie z balkonem? Gotowy projekt online
Nie wiesz, jak zaprojektować mieszkanie w bloku? Z darmową aplikacją online stworzysz wymarzony projekt wnętrza i balkonu. Zobacz nasz... Czytaj więcej
Komfort mieszkania w domu i bliskość miasta w jednym? Z nowoczesnym projektem kompaktowego domu na małą działkę to możliwe. Dobre rozplanowanie przestrzeni sprawi, że każdy metr kwadratowy zostanie w pełni wykorzystany. Podpowiadamy, jak sprytnie urządzić niewielki dom kostkę w mieście.
Doświadczeni architekci z Pracowni ARCHIPELAG oraz styliści wnętrz VOX kolejny raz połączyli siły, aby stworzyć projekt domu na małą działkę wraz z gotową aranżacją wnętrza. Dzięki tej współpracy każdy zainteresowany budową własnego lokum może skorzystać z porad ekspertów i otrzymać przydatne inspiracje.
Aby samodzielnie lub przy pomocy specjalisty przygotować projekt idealnie dopasowany do swoich potrzeb, wystarczy skorzystać z programu VOXBOX.
Projekt EX 2 soft autorstwa pracowni archipelag.pl to nowoczesny dom kostka, który zachwyca swoim wyglądem zewnętrznym nawet na małej przestrzeni. Za sprawą kompaktowej formy i stosunkowo niewielkiego metrażu idealnie wpasowuje się w miejską zabudowę. Prosta konstrukcja oferuje lokatorom prawie 125 mkw powierzchni użytkowej, na którą składa się parter oraz piętro bez skosów. Budynek został pozbawiony klasycznej dachówki. W zamian za to pojawił się płaski stropodach, na którym w przyszłości można zamontować panele fotowoltaiczne czy też założyć zielony ogród. Co więcej płaski dach jest tańszy w budowie niż dach stromy, a jego powierzchnia jest ograniczona do minimum, co pozwala zredukować straty ciepła przez górną przegrodę zewnętrzną.
Stropodach cechuje ponadto duża odporność na silny wiatr, co przy ostatnich anomaliach pogodowych w naszym kraju jest kolejnym istotnym atutem – zauważa architekt Mariusz Jaworski, ekspert Pracowni ARCHIPELAG.
Ogromną zaletą domów piętrowych z płaskim dachem jest przede wszystkim ich komfortowy układ funkcjonalny – dwie pełne kondygnacje do wykorzystania na cele mieszkalne. Parter i piętro nieograniczone przez skosy to wygodna przestrzeń, zapewniająca szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych. Ustawne pomieszczenia gwarantują elastyczność w lokalizacji mebli, a także okien pionowych, a tym samym umożliwiają doskonałe doświetlenie wnętrza, które można łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb – dodaje architekt.
Projekt został stworzony z myślą o tych, którzy marzą o domu w mieście, a mają do dyspozycji wąską działkę. W jego wnętrzu z powodzeniem odnajdzie się zarówno aktywna rodzina z dziećmi, jak i para, która lubi spędzać wolny czas z przyjaciółmi.
Strefa dzienna została wyposażona w przestronny salon, kuchnię z wygodną wyspą oraz praktyczną spiżarnię. Na parterze znajduje się też kącik jadalniany z dużym stołem. O dobrą atmosferę w domu dba kominek umiejscowiony w samym centrum. Na wyróżnienie zasługuje również przestronne wyjście na taras oraz spora ilość przeszkleń, które doskonale doświetlają wnętrze budynku.
Prywatne piętro stanowi przeciwwagę dla otwartej strefy dziennej. Tutaj zostały ulokowane trzy sypialnie, łazienka i oddzielna toaleta. Największy pokój posiada wyjście na balkon, dzięki czemu domownicy mogą zrelaksować się pod gwiazdami przy kieliszku wina w kameralnej atmosferze.
Mia Szymczak, stylistka VOX, przygotowała projekt wnętrza dopasowany do układu pomieszczeń domu EX 2 soft. Aranżacja została stworzona z myślą o 3-osobowej rodzinie. Bazuje na mocnych kontrastach czerni i bieli, złagodzonych różnymi odcieniami szarości. Ekspertka zadbała o to, aby pomieszczenia prezentowały się elegancko, a stylistyką nawiązywały do elewacji budynku. Właśnie dlatego na ścianach i podłodze pojawiły się ciemnobrązowe dekory drewniane.
W projekcie wnętrza domu kostki na małą działkę zostały wykorzystane głównie meble z kolekcji Simple oraz zaprojektowane w systemie Creative.
Tworząc projekt otwartego salonu, stylistka VOX zadbała o to, aby domownicy oraz zaproszeni goście czuli przestronność tego wnętrza mimo wizualnego oddzielenia stref. W całym pomieszczeniu zastosowano podobne kolory, które tworzą spójną całość. Stonowane odcienie bieli, szarości i czerni nadały pokojowi dziennemu ponadczasowego charakteru. W zbudowaniu klimatu pomogły przemyślane dodatki, takie jak stojąca lampa podłogowa ze złotą nóżką czy wełniany dywan z wyraźną fakturą. Poczucie jedności wzmocnił sposób ułożenia mebli. Tapicerowane kanapy zostały zwrócone przodem do siebie, dzięki czemu domownicy i goście mogą przyjąć wygodną pozycję i w pełni skupić się na rozmowie.
W centrum strefy jadalnianej stanął duży stół Simple z krzesłami, który po rozłożeniu pomieści aż 10 biesiadników.
W projekcie wnętrza domu kostki na małą działkę zostały wykorzystane głównie meble z kolekcji Simple oraz zaprojektowane w systemie Creative.
Stylistka zadbała o to, aby nad blatem znalazło się kilka punktów świetlnych, dzięki czemu mebel może służyć także do pracy czy nauki. Ażurowe lampy wiszące stanowią przy tym oryginalną ozdobę wnętrza. W wizualnym ociepleniu przestrzeni pomagają długie zasłony, zielone pióropusze roślin oraz masa naturalnego światła – zza dużych przeszkleń przedostaje się do środka mnóstwo promieni słońca.
W małym domu na wąską działkę warto zaaranżować miejsce sprzyjające skupieniu i wyciszeniu. Niezależnie od tego, czy ma posłużyć do pracy, czy stać się przestrzenią, w której można schować się z ulubioną lekturą. Dzięki wiszącym, zamykanym szafkom nad biurkiem oraz stojącym regałom przestronny gabinet stanie się dobrym miejscem do przechowywania dokumentów i książek.
Wygodny fotel Gabba zachęci do chwili relaksu, a tapicerowana sofa może posłużyć nawet do krótkiej drzemki.
Wnętrze biura zostało utrzymane w kolorach, które obecne są w pozostałych pomieszczeniach. Szarość i biel delikatnie miesza się z czernią oraz ciemnym, dębowym dekorem, który występuje nie tylko na meblach, ale też i na podłodze. Dzięki temu cała aranżacja jest harmonijna i ułatwia koncentrację przy pracy.
Dyskretna galeria obrazów w gabinecie ma za zadanie inspirować, ale nie rozpraszać. Po długim spotkaniu warto na chwilę odejść od biurka, usiąść na wygodnej kanapie i dać swoim oczom odpocząć od ekranu. Stonowane kolory sprzyjają wyciszeniu i pozwalają nam zebrać myśli – mówi Mia Szymczak, stylistka VOX.
Na piętrze swoje miejsce znalazła przestronna sypialnia z wyjściem na balkon. Na uwagę zasługuje ogrom przestrzeni do przechowywania, pomimo braku oddzielnej garderoby.
Dzięki matowym frontom w kolorze ścian wysoka zabudowa w dyskretny sposób wtapia się w tło, tworząc wygodną bazę nie tylko dla odzieży na każdą okazję. Pojemne szafy z nadstawkami z łatwością pomieszczą obuwie, walizki czy liczne dodatki i akcesoria.
W rogu stylistka umieściła pikowany fotel uszak oraz niski stolik. Kącik przeznaczony na relaks z książką może również stać się przestrzenią do okazjonalnej pracy z laptopem czy długich rozmów. Niskie komody ustawione tuż przy łóżku wcieliły się w rolę tradycyjnych szafek nocnych. Doskonale wpasowują się w aranżację, oferując sporo miejsca do przechowywania drobiazgów.
Ekspertka zadbała o to, aby całe pomieszczenie zostało dobrze doświetlone, szczegółowo planując każdą ze stref. Nieopodal łóżka znalazły się wiszące lampy, które nie zabierają cennej przestrzeni na blacie, a stojący kinkiet rozświetlił przestrzeń do odpoczynku. Połączenie różnorodnych tkanin, faktur oraz materiałów obecnych na zasłonach, dywanach czy pościeli, sprawiło, że całość tworzy idealną równowagę.
Pokój dla nastolatka rządzi się własnymi prawami. Zmieniający się gust dorastającego lokatora oraz moda często dyktują tempo zmian w aranżacji. Dodatkowo pomieszczenie to musi być wielofunkcyjne i służyć wielu zadaniom. To właśnie w tym miejscu dziecko uczy się, śpi, odpoczywa oraz oddaje się swoim pasjom.
Tworząc projekt pokoju dla nastolatka w małym domu w mieście, dekoratorka VOX w sprytny sposób zaplanowała wszystkie strefy. W centralnej części tuż obok okien stanęło solidne biurko Creative z dużym blatem, nad którym znalazły się szafki do przechowywania książek i materiałów szkolnych. Zlokalizowane nieopodal niskie, tapicerowane fotele Milva umożliwią przyjmowanie koleżanek i kolegów z klasy, a niewielki stolik ułatwi wspólną naukę i zabawę.
Białe ściany i meble optycznie powiększają pomieszczenie. Są na tyle uniwersalne, że mogą posłużyć przez długie lata – podobnie jak komfortowe łóżko na metalowych płozach.
Całe wyposażenie młodzieżowego pokoju zostało starannie przemyślane, dzięki czemu ułatwia codzienne funkcjonowanie. Kinkiety z regulowanymi rączkami gwarantują dobre doświetlenie podczas wykonywania różnych czynności, a miękkie zasłony pozwalają regulować ilość światła, wpadającego do środka.
Odpowiednio urządzony, nowoczesny dom kostka na małą działkę jest w stanie spełnić potrzeby zarówno pary, jak i rodziny. Osoby, które zastanawiają się, jak wyposażyć własne cztery kąty, mogą skorzystać z gotowego projektu lub też stworzyć go samodzielnie za pomocą intuicyjnego programu VOXBOX. Ten pozwala przygotować wymarzoną aranżację pomieszczeń o różnym przeznaczeniu na bazie mebli i innych produktów z oferty VOX.