Praktycznie i pomysłowo. Jak urządzić pokój z wnęką?
Zagłębienie w ścianie pozwala stworzyć masę kreatywnych aranżacji. Zastanawiasz się, jak zabudować wnękę w urządzanym pokoju... Czytaj więcej
Choć pozornie jadalnia to tylko stół i krzesła, jej przestrzeń może służyć wielu codziennym czynnościom. Nasz styl życia będzie miał decydujący wpływ na sposób, w jaki zaaranżujemy ten skrawek mieszkania.
Jadalnia to miejsce, w którym budzimy się do życia, gdy siadamy do stołu, by rozpocząć dzień od kubka kawy. Wygodnie rozsiadamy się tu wraz z całą rodziną podczas uroczystych obiadów lub tylko przemykamy, chwytając w pośpiechu szybkie śniadanie, by nie spóźnić się do pracy lub szkoły.
Ale funkcja jadalni nie kończy się jedynie na spożywaniu posiłków. Często również przyjmujemy w niej gości,
pracujemy, odpoczywamy lub odrabiamy lekcje wspólnie z naszymi dziećmi. To sprawia, że jadalnia to jedno z pomieszczeń, które najmocniej musi dopasować się do naszych potrzeb i stylu życia. Przy aranżacji jadalni zadbajmy o to, by była jak najbardziej praktyczna i uniwersalna. Wtedy wygodnie posłuży nam zarówno w chwilach spędzanych w biegu, jak i tych, w których na chwilę możemy nieco zwolnić tempo.
Na jadalnię najczęściej rezerwujemy przestrzeń w kuchni lub salonie. To pierwsze rozwiązanie sprawia, że jadalniany stół staje się często dodatkowym blatem, z którego możemy skorzystać podczas przygotowywania posiłków. Połączenie jadalni z salonem sprzyja z kolei zacieśnianiu więzi, uzupełniając wielofunkcyjny charakter otwartej przestrzeni łączącej codzienne ścieżki wszystkich domowników.
Niezależnie od pomieszczenia, w którym zaaranżujemy naszą jadalnię, ważny będzie wybór odpowiedniej podłogi. Jej powierzchnia musi być odporna na przesuwane krzesła, spadające sztućce i plamy po jedzeniu. Idealnie sprawdzą się wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu panele winylowe. Są dostępne w kilkunastu wzorach, dlatego w kuchni łatwo
dopasujemy podłogę do zabudowy, a w otwartym salonie – do aranżacji strefy przeznaczonej na odpoczynek. Planując aranżację jadalni, pamiętajmy, by wokół stołu i krzeseł w miarę możliwości zostawić nieco wolnej przestrzeni. Dzięki temu swobodne korzystanie z tego wielofunkcyjnego kącika stanie się jeszcze łatwiejsze – każdy z domowników będzie mógł wygodnie przysiąść się do stołu lub choćby na moment przystanąć tuż obok niego, by zamienić kilka słów z pozostałymi.
Gdy już przygotujemy odpowiednie miejsce na naszą jadalnię, pora na aranżację jej kluczowych elementów: stołu i krzeseł. Przy wyborze mebli weźmy pod uwagę dostępną przestrzeń oraz liczbę osób, które będą korzystać z jadalni – zarówno na co dzień, jak i podczas wyjątkowych okazji.
W obu kwestiach możemy zachować pewną elastyczność, jeśli do jadalni wybierzemy stół rozkładany. Najlepiej sprawdzi się konstrukcja, której wszystkie elementy chowają się pod blatem, nie zabierając cennego miejsca w szafach i schowkach. Sprytny stół Simple kryje w środku dodatkowe nogi – dzięki temu po rozłożeniu znajdzie się przy nim miejsce nawet dla 14 osób.
W nieco mniejszych jadalniach idealnie sprawdzi się jego bardziej kompaktowy wariant z okrągłym blatem, z którym obiad dla rodziny przygotujemy nawet w małej kawalerce. Jeśli zaś szukamy reprezentacyjnego stołu do nowoczesnego salonu, idealnym wyborem będzie rozkładany stół Frame, z eleganckimi, czarnymi nogami.
Stół do jadalni może w sobie mieścić kilka różnych funkcji. Stół Spot pośrodku blatu posiada wnękę, w której możemy umieścić sztućce, przyprawy lub zioła w doniczkach. Jej boki są otwarte, co ułatwia przekształcenie stołu w wygodne miejsce pracy – przez wnękę możemy przeprowadzić kable od laptopa lub lampy. Jeszcze więcej miejsca do przechowywania kryje się w eleganckim stole Nature, który oprócz podłużnej metalowej wnęki na ciepłe naczynia, posiada również pojemne szuflady.
Stół to tylko połowa wielofunkcyjnego zestawu, jaki możemy zaprosić do naszej jadalni. Przydadzą się stołki Spot z wyjmowaną szufladą na drobiazgi – na przykład zabawki lub podręczne akcesoria. Gdy stołki nie będą potrzebne, możemy ułożyć je jeden na drugim, tworząc z
nich małą komodę. Przestrzeń do przechowywania kryje również szeroka ławka Simple, do której możemy również dokupić miękką poduchę.
W jadalni możemy też ustawić bardziej klasyczne krzesła, które dopasują się do stołów z różnych kolekcji. Dostępne w czterech kolorach proste krzesła Simple urzekają uniwersalną stylistyką, a przy tym są niezwykle wygodne dzięki odpowiednio wyprofilowanemu siedzisku i oparciu.
Jeśli urządzamy jadalnię w niewielkim mieszkaniu, doskonale sprawdzą się krzesła Closer. Posiadają miękkie, obrotowe siedzisko, na którym można wygodnie zmieniać pozycję lub wstawać od stołu bez konieczności odsuwania krzesła. Przydadzą się zwłaszcza tam, gdzie na małym metrażu spotyka się wiele funkcji.
Jeśli w naszej jadalni chcemy mieć wszystko pod ręką, tuż obok stołu i krzeseł możemy postawić witrynę na nasze ulubione naczynia. Jej kształt możemy dopasować do projektu stołu, wybierając na przykład elegancką witrynę Frame lub nieco skromniejszą witrynę Spot. Obie posiadają
dodające lekkości przeszklenia oraz podświetlenie LED, które nada charakter zwłaszcza otwartej przestrzeni salonu z jadalnią.
Gdy chcemy wyeksponować naszą zastawę, dobrze sprawdzą się proste, białe naczynia – jako ozdoba dopasują się zarówno do najprostszych, przytulnych aranżacji, jak i dystyngowanych, eleganckich salonów. Na stole możemy też ustawić pasujące przyprawniki, serwetniki czy zamykane pojemniki, tworząc w ten sposób w naszej jadalni harmonijną całość.
Podczas aranżacji jadalni nie zapominajmy również o oświetleniu. Tuż nad stołem, stanowiącym często nie tylko serce jadalni, ale również całego domu, warto zawiesić dużą lampę. Rozświetli wspólne chwile przy kolacji, wieczornych spotkaniach czy grach, a jeżeli zdecydujemy się na nietypowy projekt – stanie się także ozdobą pomieszczenia. Gdy zawiesimy ją nisko nad blatem i wyposażymy w ściemniacze, będziemy mogli dopasowywać natężenie światła do sytuacji i pory dnia.
Dobierając meble do naszych potrzeb, możemy stworzyć z jadalni niezwykle wielofunkcyjne miejsce, które odpowie na różne potrzeby dużych i małych domowników. To tu przez lata będzie się tlić nasze domowe ognisko.
W poszukiwaniu najlepszych rozwiązań przy aranżacji naszej jadalni pomoże nam aplikacja VOXBOX, w której możemy dowolnie zestawiać ze sobą meble z różnych kolekcji i sprawdzać, jak odnajdą się w dużym lub małym pomieszczeniu. Warto eksperymentować po swojemu – w końcu nie ma dwóch takich samych jadalni, tak jak nie ma dwóch takich samych rodzin!