Klucz do spójnej aranżacji. Jak dobrać meble do koloru podłogi?
Zastanawiasz się, jak dobrać kolor podłogi do posiadanych mebli, a może odwrotnie – jak dopasować meble do podłogi? Poznaj udane... Czytaj więcej
Białe drzwi sprawdzą się w każdym wnętrzu, niezależnie od jego funkcji czy rozmiarów. Staną się lekkim, jasnym punktem, który doda wnętrzom więcej światła i optycznie je powiększy.
Białe drzwi przydadzą się również wtedy, gdy chcemy stworzyć uniwersalną aranżacyjną klamrę dla naszych nieustannie zmieniających się pomysłów. Przy wyborze tego elementu wyposażenia zastanówmy się, czego konkretnie od niego wymagamy w poszczególnych pomieszczeniach.
Drzwi mogą bowiem wytłumić wnętrze, zapobiec uciekaniu ciepła, a nawet zaoferować dodatkowe miejsce do przechowywania drobiazgów. Na co więc zwrócić uwagę decydując się na białe drzwi w domu?
Białe drzwi pomogą zamknąć w harmonijną całość jasne wnętrza urządzone meblami w tym samym kolorze oraz podkreślą ciepły charakter naturalnych, drewnianych elementów. Świetnie sprawdzą się również wtedy, gdy marzymy o aranżacjach pełnych ciemnych akcentów: wyrazistych ścian, frontów mebli czy podłogi. Białe drzwi pomogą jeszcze wyraźniej zaznaczyć swoją obecność odcieniom czerni, brązu czy granatu, zarysowując we wnętrzu odważny akcent.
Barwa drzwi wewnętrznych może też stać się doskonałym uzupełnieniem oświetlenia naszych wnętrz. Odczujemy to zwłaszcza w przedpokoju – pomieszczeniu, które często jest pozbawione dopływu promieni słońca.
Białe drzwi pomogą rozjaśnić wnętrze jeszcze skuteczniej, gdy wybierzemy skrzydła z przeszkleniami. To właśnie przez nie będzie przedostawać się światło z innych pomieszczeń. W sypialni, gabinecie lub pokoju młodzieżowym sprawdzą się na przykład drzwi Sensia, z podłużnym przeszkleniem wykończonym w mlecznym, matowym kolorze. Pomogą rozświetlić przedpokój, jednocześnie zapewniając mieszkańcom niezbędną prywatność. Szerokość i umiejscowienie szklenia możemy dopasować na przykład do pozycji okna wewnątrz pokoju – tak, by przez drzwi mogło przedostać się możliwie jak najwięcej światła.
Jeśli na uniwersalną biel postawimy również na ścianach, po zamknięciu białe drzwi mogą stać się w naszych wnętrzach niemal niewidoczne. Wystarczy, że wybierzemy gładkie, bezprzylgowe skrzydła drzwiowe, które zrównają się z krawędzią ściany. To nie tylko ciekawy akcent w aranżacji, ale również sposób na wytłumienie pokoju oraz ograniczenie przenikania ciepła – pod warunkiem, że dopasujemy odpowiednie wypełnienie drzwi. A gdy zechcemy dodać wszechobecnej bieli nieco pastelowego koloru, możemy wybrać drzwi Rimo.
Drzwi Rimo mają krawędź wykończoną w jednej z ośmiu barw: szarej, miętowej, jasnożółtej, niebieskiej, białej, różowej, antracytowej lub szczotkowanej stali. Ten łagodny akcent może nawiązywać do pozostałych elementów wnętrza: ścian, mebli i dodatków.
Gdy w domu lubimy łączyć nowe ze starym, możemy też wybrać białe drzwi Fresto. Do wyboru mamy trzy warianty prostych zdobień, nawiązujących do klasycznej stolarki. To model, który równie dobrze sprawdzi się w prostych, jasnych aranżacjach małych mieszkań, jak i w odświeżonych kamienicznych wnętrzach, podtrzymujących ducha historii. Tym bardziej, że skrzydła drzwiowe Fresto są dostępne w dwóch wersjach: przylgowej i bezprzylgowej.
Jeżeli chcemy, by wykończenie naszych białych drzwi samo w sobie stanowiło ozdobę wnętrza, możemy pomyśleć nad oryginalnymi przeszkleniami. Drzwi z kolekcji Nordia posiadają podłużne pasy szkła, ułożone w ledwo dostrzegalne, poziomie linie. Sprawdzą się w każdym pomieszczeniu – od łazienki, przez salon aż do sypialni, skąd przez wąskie przeszklenia będą przepuszczać delikatne smugi światła.
Podobne rozwiązanie odnajdziemy również w drzwiach Uppsala, których lekkie, podłużne przeszklenia ułożone są pionowo. Dzięki temu sprawiają, że wnętrze wydaje się nieco wyższe. Podobny efekt możemy też osiągnąć z drzwiami w wersji pełnej, z frezowanym skrzydłem bez szklanych akcentów. W zależności od naszych potrzeb, do kilku pomieszczeń możemy dopasować różne warianty skrzydeł drzwiowych z tej samej kolekcji. Każde z nich będzie wykonane z płyty w tym samym odcieniu bieli, pomagając nam uzyskać w przedpokoju spójny efekt.
By białe drzwi jeszcze lepiej pasowały do naszych wnętrz, sami zdecydujmy o wyglądzie detali, np. wybierając klamkę w wyrazistym kolorze, nawiązującym do wykończenia podłogi lub frontów mebli. Na tle uniwersalnej bieli wybrzmią nawet drobne akcenty – a przecież we wnętrzach często to właśnie szczegóły decydują o odbiorze całości.
Możliwości personalizacji nie kończą się tylko na estetyce. Drzwi Smart, wyposażone w sprytne haczyki, łatwo dopasujemy do własnych potrzeb.
Możemy zamienić je w wielofunkcyjną przestrzeń do przechowywania najbardziej potrzebnych drobiazgów, wieszając na nich pojemniki, filcowe organizery oraz wieszaki. To również dobre miejsce na ozdobne drobiazgi: pamiątki, zdjęcia lub doniczki z roślinami. Żadne inne drzwi nie będą bardziej nasze niż te, które w całości zaaranżujemy sami.
Czasami najlepsze połączenia to te najprostsze, dlatego dobrym uzupełnieniem białych drzwi będą listwy w tym samym kolorze. Taki duet stworzy kompozycyjną klamrę dla naszych pomysłów na wnętrza. Będzie pasować do różnych odcieni podłogi i kolorów ścian.
W wysokich pokojach w parze z białymi drzwiami dobrze sprawdzą się listwy przypodłogowe Estilo. Są nieco wyższe niż klasyczne cokoły, dzięki czemu pomogą odpowiednio wyrównać proporcje wnętrza. W wielofunkcyjnych przestrzeniach Estilo pokaże także inne swoje zalety, dzięki komorze na kable oraz elastycznej konstrukcji niwelującej nierówności ścian.
Gdy planujemy zamontować drzwi bezprzylgowe, wnętrze możemy wykończyć smukłymi listwami przypodłogowymi Evera. Świetnie pasują zwłaszcza do niewielkich wnętrz, w których ustawimy tylko kilka mebli. Ich kształt wpłynie na odbiór przestrzeni, sprawiając, że wnętrza będą się wydawać nieco wyższe. Nawet niewielki salon czy sypialnia zyska w ten sposób trochę cennego oddechu.