Pomysły na szarą podłogę we wnętrzach
Szara podłoga nie musi być nudna. Może urzekać jednolitą barwą, zaskakiwać drewnianym dekorem albo wiernie odwzorowywać beton i kamień... Czytaj więcej
Ciemna podłoga i tło, które łagodzi jasne meble to zestawienie, które pomoże nam stworzyć wyraziste i eleganckie wnętrza. Nawet mocnym kontrastom łatwo możemy jednak nadać przyjemnej lekkości.
Zestawianie ze sobą przeciwnych barw to znany sposób na zbudowanie we wnętrzach interesującej głębi. Z kontrastowymi połączeniami kolorów nie warto jednak przesadzać. Pomieszczenia przypominające szachownicę z czasem mogą stać się nieco męczące. Takie zestawienia łatwo możemy złagodzić paletą spokojniejszych barw – szczególnie wtedy, gdy zależy nam na stworzeniu przytulnego kącika.
Materiał podłogi i jego charakter, kolor ścian, design oraz funkcja mebli – wszystko to wpływa na sposób, w jaki odbieramy wyraziste kontrasty. Spróbujmy połączyć je w harmonijną całość, gdzie wszystkie elementy znajdą swoje właściwe miejsce.
Komponowanie pełnych ekspresji wnętrz zaczniemy od podłóg. Odcieni ciemnych paneli podłogowych nie brakuje: od czekoladowej barwy merbau, przez grafitowy beton, aż po przechodzący w czerń orzech czy smolisty dąb. Wyraziste barwy sprawdzą się zwłaszcza w salonie i przedpokoju, czyli wielofunkcyjnych wnętrzach, o których lubimy myśleć jak o wizytówkach naszego domu. Dzięki dużej odporności na uderzenia, przetarcia i zarysowania panele sprawdzą się tam, gdzie spędzamy najwięcej czasu, a każdego dnia dużo się dzieje. Będą jednak wymagać od nas nieco więcej uwagi: w końcu nawet drobne zabrudzenia są bardziej widoczne na ciemnej podłodze.
Nieco spokojniejsze aranżacje stworzymy z podłogą z delikatnie połyskującego litego drewna. Z ciepłą barwą dębowych desek Skandinavien wnętrze pokoju dziennego
lub sypialni z białymi meblami będzie lekkie i przytulne – zwłaszcza w dzień, gdy do środka wpada naturalne światło.
Pod jego wpływem drewno przez lata powoli ciemnieje, nabierając szlachetnego charakteru. Barwa zmienia się równomiernie, bez miejscowych przebarwień, bo deski są starannie zabezpieczone siedmioma warstwami lakieru, dodatkowo utwardzonego promieniami UV.
Ciemna podłoga potrafi sprawić, że pomieszczenie będzie się wydawać mniejsze niż w rzeczywistości. By załagodzić ten efekt, możemy dobrać do niej białe listwy przypodłogowe. Klasyczny kształt i kolor listw Estilo lekko uzupełni ciemne wykończenie, a przy tym zgrabnie skomponuje się z łagodnymi kolorami ścian: zwiewnymi szarościami czy lekkimi beżami.
To właśnie ściany będą jednym z najważniejszych elementów uspokajających zbyt mocne zestawienia ciemnej podłogi i jasnych mebli. Wybierzmy dla nich łagodny, ale nie za jasny kolor. Czysta biel jedynie podkreśli intensywny efekt – znacznie lepsze będą jej przybrudzone
i złamane warianty, podobnie jak wspomniane wcześniej odcienie szarości oraz beżu.
W salonie czy przedpokoju z ciemną podłogą możemy też odróżnić od siebie poszczególne ściany. Gdy na jednej lub dwóch wprowadzimy nieco inny kolor lub fakturę, odwrócimy uwagę od wyrazistych kontrastów i sprawimy, że wnętrze nabierze harmonii. Ciekawy efekt uzyskamy wraz z systemami ściennymi Kerradeco, inspirowanymi naturalnymi materiałami, takimi jak kamień czy drewno.
Do łagodnego charakteru ścian dopasujmy drzwi. Mogą odróżniać się od pozostałych elementów wnętrza, frontów mebli czy podłogi, a jednocześnie subtelnie do nich nawiązywać. Nie trzeba unikać bieli: białe drzwi razem z listwami przypodłogowymi i ościeżnicą zepną wnętrze elegancką klamrą, a gdy zechcemy nawiązać do ciemnych elementów wnętrza możemy dopasować do nich klamkę w odpowiednim kolorze.
Co z drugim elementem duetu ciemna podłoga-jasne meble? Wnętrze wzbogacą meble, w których łagodny jasny kolor przełamują ciemniejsze detale. W salonie swoimi czarnymi szufladami, drzwiami i nóżkami wyróżnią się miodowe komody, witryny i regały z kolekcji Frame. Takie akcenty możemy też dopasować sami. Z dostępnym na stronie wygodnym konfiguratorem mebli Simple łatwo stworzymy swój własny zestaw, krok po kroku dobierając kolory poszczególnych elementów: od frontów aż po uchwyty.
Z ciemną podłogą śmiało możemy też zestawić białe meble z kolekcji 4 You. Staną się tłem dla tych elementów, które najskuteczniej rozpraszają intensywne kontrasty: kolorowych grzbietów książek, okładek płyt, pudełek z grami, doniczek z roślinami, ramek ze zdjęciami oraz wszystkich innych przedmiotów, jakie ustawimy na pojemnych półkach. Miejsce znajdziemy dla nich również w drewnianych skrzynkach oraz przybornikach. Dodadzą tej kolorystycznej mieszance odrobiny naturalnej lekkości, podobnie jak drewniane nogi stołów i krzeseł 4 You.
Kontrasty złagodzimy kolorami obić i dodatkami. Kanapa, fotel, poduszki i pledy w spokojnych barwach wyróżnią się przyciągającym oko i przyjemnym w dotyku materiałem. Meble – a z nimi kolory – nie muszą stać w miejscu. Komplet Custom, łączący szarości z jasnymi odcieniami dębu, łatwo stanie się przestronnym wypoczynkiem lub siedziskiem dla jednej osoby. Warianty wykończenia jego frontów możemy dowolnie zmieniać. Wnętrze ocieplą też jasne kosze z jutowej liny – praktyczny schowek na to, co dobrze mieć zawsze pod ręką (na przykład przedłużacze lub zapasowe koce) albo oryginalna osłona dla donicy z dużym fikusem czy monsterą.
We wnętrzach pełnych wyrazistych kontrastów bez trudu osiągniemy upragniony efekt. Jeśli chcemy ułatwić sobie organizację codzienności, skupmy się przede wszystkim na wygodnych i wielofunkcyjnych rozwiązaniach. Spróbujmy połączyć je w taki sposób, by żyły razem z nami, a wiecznie zmieniająca mieszanka kolorów, jaką jest nasz dom, długo nam się nie znudzi.