Jaki obraz wybrać do salonu? Galeria stylowych pomysłów
Nowoczesna abstrakcja w czarno-białej tonacji, a może piękne, eleganckie kwiaty? Jeśli szukasz pomysłu na obraz do salonu, nasza galeria Cię zainspiruje... Czytaj więcej
Welurowe meble wypoczynkowe stanowią prawdziwą ozdobę salonu czy sypialni. Aby cieszyły oczy przez lata, należy świadomie o nie dbać. Aksamitny plusz wymaga bowiem delikatnego traktowania. Podpowiadamy, czym czyścić welurową tapicerkę, by zachować jej atrakcyjny wygląd na długo.
Kanapy, fotele, pufy czy szezlongi – meble wypoczynkowe są dostępne w dziesiątkach rodzajów i kolorów tkanin. Z łatwością możemy więc dobrać je do pozostałego wyposażenia, znajdującego się we wnętrzu. Decydując o obiciu, zwróćmy uwagę nie tylko na własne upodobania, ale też na sposób codziennego użytkowania.
Welur zachwyci nas swoją miękkością i wytrzymałością, a dodatkowo doda pomieszczeniu szyku oraz odrobiny elegancji. Wyjaśniamy, co to jest za materiał i jak należy o niego dbać.
Welur w Europie szczyt swojej popularności osiągnął w XIV i XV wieku i to właśnie w tym okresie otrzymał określenie „królewskiej tkaniny”. Ten elegancki materiał służył wtedy głównie do tworzenia szat monarchów oraz zamożnej szlachty. Dopiero później okazało się, że z powodzeniem sprawdza się również jako tkanina obiciowa mebli tapicerowanych. Ze względu na swoje właściwości i atrakcyjny wygląd, welur obecny jest w naszych domach po dziś dzień.
Strukturę weluru można porównać do skórki brzoskwini. Dzięki puszystej okrywie włosowej, zwanej meszkiem, tkanina ta jest niezwykle miękka i rozpieszcza nasz zmysł dotyku. Dodatkowo wyróżnia się dużą odpornością na rozrywanie i rozciąganie.
Wiele gatunków weluru z powodzeniem zda egzamin także w domach, w których mieszkają czworonożni przyjaciele. Takie obicie będzie bowiem odporne na kocie i psie pazury – bez szwanku przetrwa wszelkie figle.
Welur stanowi też prawdziwą gratkę dla estetów. Jeśli na ten materiał padnie światło, możemy zauważyć delikatne refleksy, które elegancko się mienią. Szykowny splot włókien świetnie dopasuje się do wnętrz o różnym przeznaczeniu, nadając im wytworności. Niezaprzeczalnym atutem tej tkaniny jest również mnogość dostępnych kolorów, dzięki czemu bez trudu znajdziemy idealny wariant do każdej aranżacji.
Tapicerkę welurową należy regularnie odkurzać – najlepiej raz w miesiącu. Im czystsze będzie obicie, tym mniej kłopotliwa plama powstanie, gdy rozlejemy herbatę czy wino. Pozbywając się kurzu, ograniczymy również ryzyko wystąpienia nieestetycznego zacieku.
Przyda się specjalna końcówka do odkurzacza. Jeśli nasze urządzenie posiada regulację mocy ssania, w trosce o strukturę tkaniny wybierzmy jedno ze słabszych ustawień. Odkurzenie warto potraktować jako obowiązkowy krok przed przystąpieniem do dokładniejszego czyszczenia mebli tapicerowanych za pomocą dedykowanego preparatu.
Kanapy i fotele obite welurem dobrze też od czasu do czasu szczotkować. Pomiędzy włóknami nie będą utrzymywać się wówczas włosy, sierść i drobinki kurzu, a tkanina stanie się przyjaźniejsza dla alergików. Wybierzmy miękką szczotkę z naturalnego włosia, dzięki czemu materiał nie zetrze się.
Choć miękki i delikatny w dotyku, welur wbrew pozorom jest bardzo wytrzymały. Jeśli chcemy, aby takie obicie prezentowało się nienagannie przez lata, powinniśmy w przemyślany sposób podejść do tematu jego pielęgnacji. Czym czyścić tapicerkę welurową? Najlepiej sięgnąć po łagodne preparaty. Podczas ich stosowania pamiętajmy o tym, aby nie nakładać ich pod włos.
W roli bezpiecznego środka do wywabiania plam sprawdzi się amoniak. Chcąc stworzyć mieszankę, która skutecznie wyczyści welur, można samodzielnie przyrządzić roztwór zimnej wody i amoniaku.Zalecane proporcje to 2 łyżki amoniaku na 1 litr wody. Tak przygotowanym preparatem należy nasączyć ściereczkę i delikatnie wetrzeć go w tapicerkę zgodnie z kierunkiem układania się włókien. Po skończonej pracy postarajmy się nie używać mebla przez około godzinę, a następnie rozczeszmy tkaninę szczotką o miękkim włosiu. Jeżeli napotkamy sklejone włoski, sięgnijmy po suszarkę do włosów i jej chłodny nawiew skierujmy na wilgotny materiał.
Właściwą odpowiedzią na pytanie, czym czyścić tapicerkę welurową, są również gotowe środki. Na rynku dostępne są specjalne pianki, proszki czy płyny, stworzone z myślą o takiego typu obiciach. Zanim jednak użyjemy danego specyfiku, dokładnie przeczytajmy instrukcję umieszczoną przez producenta na opakowaniu. Takie preparaty umożliwiają usunięcie nawet najtrudniejszych zabrudzeń tylko wtedy, gdy stosowane są zgodnie z zaleceniami. W przeciwnym razie mogą spowodować powstanie nieestetycznych zacieków czy odbarwień na materiale i nieodwracalnie go uszkodzić.
W domu, który tętni życiem, niełatwo utrzymać meble w idealnej czystości. Nasza kanapa tego samego dnia może mieć kontakt z bawiącymi się dziećmi, czworonogami wskakującymi na tapicerkę prosto po powrocie z dworu i rozsypanymi przekąskami podczas wieczornego relaksu. Receptą na skuteczne usunięcie wszelkich zabrudzeń jest jak najszybsza reakcja na ich powstanie. Świeżą plamę zdecydowanie łatwiej będzie nam usunąć z weluru niż zaschniętą. Jeśli przypadkiem rozlejemy sok, sięgnijmy więc od razu po chłonne ręczniki papierowe. Zamiast wcierać płyn we włókna, delikatnie przyciśnijmy ściereczkę do zabrudzonego miejsca, dzięki czemu ciecz będzie miała szansę się wchłonąć.
Następnie sięgnijmy po odpowiedni preparat do czyszczenia tapicerki. Najpierw postarajmy się jednak wypróbować go na mało widocznym fragmencie obicia. Jeśli sprawdzi się i nie pogorszy wyglądu tkaniny, możemy ze spokojem nałożyć go na plamę, starając się nie pocierać jej zbyt mocno. Przesuwajmy gąbkę lub miękką ściereczkę od brzegów zabrudzenia do wewnątrz. Odwrotne działanie mogłoby jedynie powiększyć brudny ślad.
W regularnej pielęgnacji weluru starajmy się nie używać mocnych, chemicznych środków, które mogłyby zniszczyć pokrycie. Pamiętajmy też o tym, że ta szlachetna tkanina nie lubi dużej ilości wody. Nadmiar wilgoci może spowodować rozwinięcie się pleśni.
Jak czyścić welur z uporczywych plam? Niektóre są trudne do samodzielnego usunięcia. Jeśli obawiamy się, że swoim działaniem możemy uszkodzić tkaninę, nie wahajmy się poprosić o pomoc profesjonalną firmę czyszczącą. Fachowcy dobiorą właściwy środek do danego zabrudzenia i konkretnej odmiany weluru. Zagwarantują też, że kondycja ulubionego mebla nie ulegnie pogorszeniu.
Zwierzęta w domu są źródłem wielu radości, a dodatkowo przyczyniają się do redukcji stresu oraz uczą dzieci odpowiedzialności. Meble wypoczynkowe w salonie bywają ulubionym legowiskiem czworonogów. Chociaż welur jest odporny na kocie pazury, to niezwykle szybko gromadzi w sobie sierść zgubioną przez psa. Warto więc regularnie wyczesywać nie tylko naszego pupila, ale również tapicerkę.
Na co dzień przyda się specjalna ssawka do odkurzacza lub welurowa szczoteczka, która nadaje się do delikatnych materiałów.
Podobnie jak w przypadku innych zabrudzeń, sierści dobrze pozbywać się na bieżąco, aby zapobiec gromadzeniu się alergenów. Z luźnymi włosami świetnie poradzi sobie nawet rolka do ubrań z odrywanymi warstwami samoprzylepnej taśmy, do której dokupuje się wymienne wkłady. W tej roli sprawdzi się też wilgotna ściereczka – przesuwając ją po kanapie, sprawimy, że sierść zbierze się w wałki, dzięki czemu łatwiej będzie nam ją usunąć z tapicerki.
Aby meble wypoczynkowe wyglądały jak nowe, oprócz odświeżenia tapicerki należy zadbać również o wyczyszczenie pozostałych elementów. W przypadku drewnianych detali przyda się preparat do czyszczenia politury, który przywróci ich blask. Pomocne mogą okazać się także jednorazowe, nawilżane chusteczki, przeznaczone do naturalnych surowców. Świetnie zdadzą egzamin w przypadku welurowego pufa Doppio z dwustronnym wiekiem, które może pełnić funkcję siedziska lub stolika.