Jaki obraz wybrać do salonu? Galeria stylowych pomysłów
Nowoczesna abstrakcja w czarno-białej tonacji, a może piękne, eleganckie kwiaty? Jeśli szukasz pomysłu na obraz do salonu, nasza galeria Cię zainspiruje... Czytaj więcej
Święta to czas, który spędzamy wspólnie z najbliższymi osobami. W trakcie tych wyjątkowych dni centralnym punktem domu staje się stół: to tutaj siadamy wspólnie, by podzielić się opłatkiem, skosztować domowych potraw i przez kilka dni po prostu być razem.
Dekorując wigilijny stół, chcemy podkreślić uroczysty charakter wieczoru i sprawić, że nasi najbliżsi będą się czuć swobodnie. W rodzinnym gronie nie potrzebujemy wcale dużo: nawet najprostsze aranżacje pomogą nam wydobyć ze spędzanych wspólnie chwil klimat ciepła i bliskości.
Za pomocą ulubionej zastawy, wybranych kolorów i drobnych dodatków sprawimy, że nasz świąteczny stół będzie dokładnie taki, jak chcemy. Oto kilka pomysłów, które pomogą urozmaicić wigilijny wieczór i podpowiedzą, jak udekorować stół na Boże Narodzenie.
Do udekorowania stołu wigilijnego często wykorzystujemy klasyczne odcienie bieli, czerwieni i zieleni. Paleta barw, które zbudują świąteczny nastrój, jest jednak znacznie szersza – czerpmy z niej pełnymi garściami, by zrealizować własne, nawet najbardziej nietypowe pomysły.
Na świątecznym stole świetnie odnajdą się głębokie barwy, które podkreślą uroczysty charakter rodzinnego spotkania. By nadać mu szykowny wyraz, sięgnijmy po dekoracje w odcieniach błyszczącego granatu, bordo lub czerni. Dostojna i głęboka czerwień będzie się świetnie komponować ze złotymi dodatkami, a szlachetny granat w pełni odda swoją głębię na tle białego obrusu.
Jeśli znudziły nam się tradycyjne świąteczne dodatki w odcieniach srebra i złota, do dekoracji stołu wigilijnego możemy zaprosić bardziej wyraziste palety kolorów. Gdy jednak wolimy podkreślić przytulną atmosferę rodzinnego spotkania, możemy postawić na ciepłe, pastelowe odcienie – na przykład łagodne szarości, błękity czy subtelny, pudrowy róż.
Zestaw barw na świątecznym stole możemy też dopasować do pozostałych elementów wnętrza: wykończenia stołu i krzeseł, łagodnych kolorów ścian czy naturalnego ciepła drewnianych podłóg. Wybrane przez nas kolory mogą również nawiązywać do innych bożonarodzeniowych dekoracji: zielonej choinki, kolorowych bombek albo delikatnego, żółtawego światła świec. W ten sposób nasz wigilijny stół stanie się harmonijną częścią większej, świątecznej całości.
Dekorowanie stołu na Boże Narodzenie rozpocznijmy od obrusu. To on w pierwszej kolejności pomoże nabrać naszej aranżacji nieco odświętnego charakteru. Obecny niemal w każdym domu klasyczny biały obrus to doskonała baza dla pozostałych elementów wystroju – jest lekki, odświeżający i niezwykle uniwersalny. Jeśli jednak lubimy, kiedy na świątecznym stole dużo się dzieje, kolor obrusu oraz jego materiał i fakturę możemy też wyraźniej dopasować do naczyń, sztućców czy dodatków. Postawmy na zbliżone odcienie lub poeksperymentujmy z wyrazistymi kontrastami.
Zamiast szerokiego obrusu podstawą naszej aranżacji może stać się również wąski i podłużny bieżnik, na którym umieścimy półmiski z potrawami, ozdobne świeczniki oraz inne elementy dekoracyjne. Jego kolor możemy dopasować do wykończenia stołu – tak, by wtapiał się w tło lub wyraźnie od niego odcinał.
Przy dekoracji wigilijnego stołu możemy też zupełnie zrezygnować z obrusu. To dobry pomysł, gdy marzy nam się prosta, lekka aranżacja. W ten sposób wyeksponujemy drewniany blat stołu oraz podkreślimy kolory zastawy i dodatków: serwetek, ozdób czy ułożonych pomiędzy nimi zielonych, iglastych gałązek.
Kolejnym elementem dekorowania stołu wigilijnego jest zastawa. Możemy ustawić na nim talerze, półmiski, patery, filiżanki z bożonarodzeniowymi zdobieniami lub stworzyć prostą, uniwersalną aranżację za pomocą gładkich, jasnych naczyń. Ceramiczna zastawa Tassel ze swoją stonowaną, neutralną kolorystyką zgrabnie dopasuje się do naszych pomysłów – niezależnie od tego, czy szykujemy uroczystą kolację czy skromne spotkanie w rodzinnym gronie.
Za pomocą zastawy nawet w najprostszych aranżacjach świątecznego stołu możemy przemycić oryginalne detale – zwłaszcza wtedy, gdy dla naszych gości przygotujemy naczynia z kolekcji Motif. Trójwymiarowy dekor talerzy, miseczek, a nawet solniczki i pieprzniczki wyraźnie zaznaczy się w blasku wigilijnych świec. Polubią go zwłaszcza ci, którzy szukają elegancji w nieco bardziej dyskretnym i subtelnym wydaniu.
By wprowadzić na wigilijny stół kilka ciepłych akcentów, obok białych naczyń możemy umieścić drewniane dekoracyjne talerze Alt. Pachnące, rumiane makowce, serniki i pierniki ustawione na podstawkach z akacjowego drewna będą wydawać się jeszcze słodsze.
Aranżację naszego wigilijnego stołu uzupełnią drobne dodatki. Zacznijmy od serwetek: świetnie sprawdzą się te najbardziej klasyczne, wykonane z przyjemnego w dotyku materiału. Możemy ułożyć na nich sztućce i przewiązać całość kolorową wstążką lub jutowym sznurkiem, przygotowując w ten sposób elegancki zestaw dla każdego z naszych gości. Sztućce możemy ułożyć bezpośrednio na talerzu lub obok niego.
Przy każdym miejscu przyda się też drobna dekoracja nawiązująca do motywu przewodniego naszej aranżacji – na przykład mała drewniana figurka lub ozdobione złotym brokatem gałązki, które nasi najbliżsi mogą zabrać ze sobą do domu.
W czasie dekoracji stołu wigilijnego mogą na niego też trafić inne naturalne ozdoby, np. kawałki suszonych pomarańczy, gałązki jemioły lub świerka i pękate sosnowe szyszki przyniesione ze świątecznego spaceru. Aby wieczór nabrał słodkiego aromatu, na środku możemy też ułożyć gwiazdeczki anyżu oraz laski cynamonu lub wanilii. Smakowitym elementem dekoracyjnym mogą być również samodzielnie wypieczone i ozdobione lukrem pierniczki. Dobrym miejscem dla nich będzie dwupoziomowa patera – w ten sposób sprawimy, że stół będzie wyglądać, jakby uginał się od słodkości.
Świąteczny nastrój odbieramy wszystkimi zmysłami. Oprócz pachnącej choinki, wybrzmiewającej w tle muzyki i pysznych słodkości, kropką nad i w naszej wigilijnej aranżacji stanie się subtelne oświetlenie. Pomoże nam zbudować wyjątkową atmosferę bliskości.
Do dekoracji stołu wigilijnego – w jego centralnej części lub między półmiskami – możemy użyć sznura świecących kul Happy Lights, przypominających niewielkie bombki. Ich kolor możemy dobrać do pozostałych elementów naszej aranżacji, by wydobyć z dekoracji jeszcze więcej ciepła.
Przydadzą się również świece. Możemy umieścić je w szklanych świecznikach, porozstawiać w różnych zakamarkach salonu czy jadalni albo samodzielnie stworzyć oryginalne dekoracje ze szklanych naczyń. Unoszące się na wodzie świeczki razem z zielonymi gałązkami iglaków zaprezentują się niezwykle lekko i elegancko.