Czerń we wnętrzach. Jakie kolory do niej pasują?
Nie wiesz, jaki kolor ścian pasuje do czarnych mebli albo z czym połączyć czarne dodatki? Zobacz, w jakich zestawieniach czerń wygląda najlepiej... Czytaj więcej
W urządzaniu wnętrza ważną rolę odgrywają detale – decydują o jego funkcjonalności i unikatowym charakterze. Chcąc stworzyć ciekawą aranżację, warto wykorzystać dekoracyjną tacę. Równie dobrze sprawdzi się na stole, blacie komody czy szafce nocnej. Jak ją wykorzystać we wnętrzu? Dzielimy się inspiracjami.
Dekoracyjne tace mają wiele zastosowań, a dodatkowo są dostępne w szerokiej gamie kolorów i kształtów. Możemy kupić ponadczasowy model drewniany, metalowy lub kamienny, a także wykonany z ekologicznego surowca, takiego jak rattan, bambus czy trawa morska. Możliwości są praktycznie nieograniczone. Którą opcję wybrać? Warto zdać się na swój gust oraz przeznaczenie tacy.
Żeby ułatwić podjęcie decyzji, przygotowaliśmy ciekawe pomysły na aranżacje z tacą w roli głównej.
Dobrym sposobem na wykorzystanie tacy we wnętrzu jest osadzenie jej w roli podstawki na świeczniki czy lampiony. Nastrojowa aranżacja z tańczącymi płomieniami pomoże stworzyć przytulny klimat, kiedy na zewnątrz zapadnie zmrok. Dzięki tacy stopiony wosk nie dotrze do mebli i w razie potrzeby będziemy mogli z łatwością go usunąć. Zaletą takiej dekoracji jest również mobilność. Możemy przenosić tacę Omni z miejsca na miejsce, chcąc umilić sobie relaks w sypialni lub na balkonie.
W roli dekoracyjnej tacy na świece doskonale odnajdzie się wytrzymały drewniany model, który harmonijnie dopełni wystrój pomieszczenia. Do stworzenia estetycznej kompozycji dobrze nada się owalna taca Ovo lub prostokątna Pilo. Urok naturalnej podstawki podkreślą zapachowe świece w szklanych słoikach, których delikatny aromat wniesie nieco magii do każdego wieczoru.
Taca może stanowić niezastąpionego pomocnika podczas przyjęć i niezobowiązujących spotkań. Powinna mieć poręczne ranty, które nie wyślizgną się z dłoni, nawet jeżeli zawartość będzie stosunkowo ciężka. Dobrze, jeśli będzie także nieco głębsza, żeby bezpiecznie przenosić w niej ulubioną zastawę bez obaw, że się z niej zsunie. Zwróćmy też uwagę na materiał wykonania. Jeśli będzie łatwy w czyszczeniu, taca posłuży nam dłużej.
Dekoracyjna taca świetnie zda egzamin jako patera na owoce, sery czy ciasteczka. Wystarczy wyłożyć jej dno lnianą serwetą i ułożyć ulubione smakołyki, a następnie postawić ją w centralnym miejscu stołu lub zabrać ze sobą na taras. Zamiast drewnianego modelu możemy wybrać lżejszą rattanową tacę Rato, która pomieści zarówno przystawki, jak i napoje.
Ozdobna taca pozwala nam wyeksponować inne stylowe dodatki. Umieszczona w centrum stołu, może stanowić jego główną dekorację. Na eleganckiej podstawce warto umieścić kompozycję różnej wielkości wazonów z barwionego szkła, które wprowadzą ciekawy dynamizm i lekkość do aranżacji. Równie dobrze będą prezentować się samodzielnie, co w zestawieniu z suszonymi gałązkami lub bukietem świeżych kwiatów.
Wybierając dekoracyjną tacę na stół, warto zwrócić uwagę na ceglany model Redo – dzięki niskim brzegom i prostej formie będzie odpowiednią bazą dla wszelkich naczyń czy figurek. Celująco zda egzamin również podłużna taca Pilo, na której możemy umieścić zarówno ulubioną doniczkę, jak i karafkę z wodą lub winem. Drewniana podstawka pomoże zbudować przyjazny klimat i oszczędzi nam sprzątania, jeśli napój się rozleje.
Dekoracyjne tace na stole mogą posłużyć także jako talerze pod zastawę.
Do wyboru mamy modele w różnych kształtach i kolorach, choć najbardziej uniwersalne i ponadczasowe to te drewniane. W eksponowaniu zarówno białej porcelany, jak i barwnej ceramiki nie mają sobie równych okrągłe podstawki Omni. Dzięki nim stworzenie efektownej aranżacji stołu na uroczystą kolację przyjdzie nam z łatwością.
Ozdobne tace mogą pełnić wiele praktycznych funkcji – również ułatwiać nam utrzymanie porządku. Lekkie pojemniki Pajo mogą często zmieniać swoją zawartość i cieszyć nasze oczy w każdym wydaniu. Plecione podstawki w trzech rozmiarach pomogą nam zachować porządek wśród akcesoriów papierniczych, wyeksponować sezonowe dekoracje lub szybko przenieść drobiazgi w inne miejsce.
Przechowywanie ulubionych przedmiotów na dekoracyjnej tacy znacznie ułatwia korzystanie z nich. Mała drewniana taca Mar zda egzamin w przedpokoju – dzięki niej wszystkie klucze będą zawsze pod ręką. Podobną rolę spełni na toaletce obity tkaniną model Bjorn, idealny do wyeksponowania najczęściej używanej biżuterii, kosmetyków czy flakoników perfum.
Kawa na tarasie, trawniku czy w łóżku? Dzięki tacy wszystkie opcje wchodzą w grę. Doskonale zastąpi blat, a nawet ma nad nim pewną przewagę. W przeciwieństwie do dużego, ciężkiego stołu możemy samodzielnie przenosić ją z miejsca na miejsce i delektować się smakiem ulubionego napoju w dowolnym miejscu. Wystarczy położyć ją na trawie czy miękkim pufie, by powstał dodatkowy stolik, który zawsze będzie pod ręką.
Zarówno w domu, jak i na dworze świetnie sprawdzi się ażurowa taca Rati. Wykonana z drewna bambusowego, stanowi praktyczną dekorację. Oryginalną alternatywę dla klasycznej tacy stanowi dwupoziomowy stolik Handy z wygodnym uchwytem, który ułatwia przenoszenie. Latem może służyć nam na balkonie jako wielofunkcyjna podstawka, a po sezonie płynnie przejmie inne role w domu – kwietnika czy stolika kawowego.