Wymarzone cztery kąty w mieście. Aranżacja domu kostki na małą działkę
Dla pary, a może dla rodziny – jakiego projektu domu na małą działkę szukasz? Sprytny dom kostka sprawdzi się także w mieście... Czytaj więcej
Energooszczędne domy cieszą się rosnącą popularnością. Nowatorskie rozwiązania nie tylko sprzyjają środowisku, ale też nie obciążają zanadto rodzinnego budżetu. Jeśli dodatkowo projekt zachwyca swoją estetyką, ma czytelny podział na strefy i dużo przestrzeni do relaksu, to z pewnością pozwala na stworzenie idealnego miejsca do życia. Jak urządzić taką przestrzeń?
Pracownia ARCHIPELAG.PL oraz VOX połączyły siły, aby pomóc osobom o różnych potrzebach w budowie i aranżacji wymarzonych czterech kątów. Efektem współpracy doświadczonych architektów oraz stylistów wnętrz są gotowe projekty wystroju wybranych domów. Jednym z nich jest dom energooszczędny Mini 13, który w wyjątkowy sposób łączy tradycję z nowoczesnością.
Dużą popularnością, zwłaszcza wśród miłośników życia w harmonii z naturą, cieszy się projekt domu Mini 13. Minimalistyczna forma subtelnie łączy się z drewnianą elewacją, nawiązującą do tradycji. Szerokie przeszklenia dodają bryle lekkości i zacierają granicę między wnętrzem a ogrodem. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom domownicy mogą cieszyć oczy widokiem zieleni podczas odpoczynku w salonie lub przyjemnie zacząć dzień filiżanką kawy na zadaszonym tarasie.
Nowoczesne stodoły jak dom Mini 13 przeżywają w ostatnich latach prawdziwy boom. Piękne w swojej prostocie, otwarte na światło i otoczenie dobrze wpisują się zarówno we współczesny styl życia, jak i aktualny kierunek energooszczędnego budownictwa. Taki typ zabudowy bardzo dobrze sprawdza się na małych i wąskich działkach. Układ budynku na planie prostokąta to kolejny plus, który pozwala na wygodny podział domu na strefy funkcjonalne – zauważa architekt Mariusz Jaworski, ekspert Pracowni ARCHIPELAG.
Dom ma blisko 142 mkw powierzchni użytkowej i bardzo dobrze rozplanowany układ pomieszczeń. W jego wnętrzu znajdziemy m.in. kuchnię ze spiżarnią, pokój dzienny z jadalnią, trzy sypialnie oraz dwie łazienki – dla gości na parterze oraz całkowicie prywatną na piętrze. Prostą bryłę wieńczy dwuspadowy dach, na którym z łatwością zamontujemy panele fotowoltaiczne. Cechą charakterystyczną domu jest jego forma, która przypomina nowoczesną stodołę. Prosta i zwarta, z łatwością dopasuje się do każdego otoczenia.
Polacy pokochali nowoczesne stodoły również za wyjątkową atmosferę wnętrza. W projektach takich jak Mini 13 dzięki szerokim przeszkleniom granica między domem a ogrodem subtelnie się zaciera, zapewniając domownikom komfort otwartej przestrzeni i intensywne poczucie jedności z naturą. W projekcie Mini 13 harmonijnym przedłużenie strefy dziennej jest przytulny taras wzbogacony dekoracyjną pergolą i ruchomymi żaluzjami, które umożliwiają w razie potrzeby dowolne kształtowanie zasięgu słońca, a także zwiększają poczucie prywatności domowników – dodaje architekt.
Jak urządzić taki energooszczędny dom? Katarzyna Wesołowska, ekspertka marki VOX, przygotowała projekt jego wnętrza dopasowany do układu pomieszczeń. Aranżacja została stworzona z myślą o czteroosobowej rodzinie, która lubi spędzać razem czas, niekiedy zapraszając do wspólnej biesiady przyjaciół lub dalszą rodzinę. Projektantce zależało na utrzymaniu spójnej kolorystyki, dlatego wykorzystała uniwersalną biel, szarość, grafit oraz czerń.
W projekcie domu Mini 13 szczególną uwagę zwraca duży salon. Na pierwszy rzut oka wybija się przestronna część jadalniana z panoramicznymi oknami, które doskonale doświetlają całą przestrzeń. Rozkładany stół Simple z łatwością pomieści wszystkich domowników oraz zaproszonych gości. Na co dzień, dzięki doskonałemu doświetleniu, z powodzeniem może być wykorzystywany przez rodzinę do pracy, wspólnych gier czy odrabiania zadań domowych przez najmłodszych.
Całą aranżację dopełniają krzesła w tej samej kolorystyce, jednak pochodzące z kilku różnych kolekcji – to prosty zabieg, który sprawia, że wystrój nabiera spontanicznego, domowego klimatu.
Strefa wypoczynku z kominkiem oraz sprytnie ukrytym telewizorem została wyposażona w meble skonfigurowane w systemie Creative. Projektantka sięgnęła po czarny kolor i jasny, dębowy dekor. Dzięki rezygnacji z uchwytów zabudowa prezentuje się spójnie i nowocześnie. Szeroka szafka RTV z łatwością pomieści dokumenty, potrzebne okablowanie czy konsolę do gier, a wiszące szafki z zamykanymi drzwiami wszystko to, co chcielibyśmy ukryć przed wzrokiem. Przestrzeń dopełnia duży narożnik z funkcją spania Jasper oraz wygodne fotele Grant ze stonowaną, wełnianą tapicerką. Wszystko to tworzy idealne miejsce do relaksu przy kominku czy rodzinnych seansów filmowych.
Stylistka umieściła w salonie również poczwórny regał z miejscem na książki i pamiątki z podróży oraz niską komodę Balance. Ustawiona tuż za kanapą, w sprytny sposób oddziela strefę relaksu od kuchni i jadalni, pełniąc przy okazji funkcję dodatkowego miejsca do przechowywania.
Niewielka, jednak funkcjonalnie zorganizowana przestrzeń do pracy to idealne miejsce do realizacji zawodowych obowiązków z domu. W gabinecie przeważa kolor biały z niewielkim akcentem czerni oraz jasnego dębu. Neutralne barwy sprawiają, że pomieszczenie wizualnie nabiera przestrzeni oraz ułatwiają skupienie na wykonywanych czynnościach.
Do przygotowania aranżacji stylistka wykorzystała rozkładany stół Creative na metalowych płozach. Takie biurko idealnie sprawdzi się jako miejsce pracy dla dwóch osób. Wygodnemu blatowi towarzyszą ergonomiczne, tapicerowane krzesła Move. Dzięki temu, że ich kółka zostały wyposażone w hamulce, bez trudu można „zaparkować” je w konkretnym miejscu. Gabinet został wyposażony również w zamknięte regały, mające także podręczne przestrzenie otwarte, które świetnie posłużą jako baza pod organizery z przydatnymi drobiazgami, najnowsze projekty czy inspirujące książki.
Sypialnia na poddaszu energooszczędnego domu to przytulne miejsce do odpoczynku po długim i trudnym dniu. Światło wpadające przez okno dachowe przyjaźnie oświetla przestrzeń, rzucając delikatną poświatę na fotel, nieoceniony podczas lektury ulubionych książek. W pomieszczeniu ze skosami znalazło się miejsce na przestronne łóżko. Tuż obok wyjścia na balkon projektantka zaplanowała toaletkę pani domu z nowoczesnym, okrągłym lustrem.
Ściana na wprost łóżka została wykończona panelami dekoracyjnymi Kerradeco, zwiększającymi izolację akustyczną pomieszczenia. Nie zabrakło także drobnych ozdób. Szklane naczynia i proste obrazy w czarnych ramach tworzą harmonijny duet ze stonowanym tłem. Stylistka nie zapomniała także o szczypcie ożywiającej natury i uzupełniła aranżację bujnymi, zielonymi roślinami doniczkowymi.
Sypialnia rodziców została praktycznie połączona z garderobą, w której znajdują się pojemne szafy z nadstawkami i komoda. Zabudowę zaprojektowano w systemie Creative. Pozwala on na dowolną konfigurację zarówno wnętrz mebli, jak i ich zewnętrznego wyglądu. Dzięki temu każdy może dopasować wyposażenie do indywidualnego gustu i potrzeb.
Planując aranżację pokoju nastolatka, stylistka VOX postawiła na energetyczne dodatki w kolorze mocnego szafranu. Żywy odcień skutecznie rozjaśnia wystrój bazujący na uniwersalnej szarości i czerni. Charakteru wnętrzu dodają modułowe meble, które odzwierciedlają niepokorne usposobienie dorastającego lokatora.
Kombinacja szaf i regałów została dostosowana do skosów po to, aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. W zamkniętych szafach nastolatek może przechowywać swoją odzież lub prywatne skarby, których nie chce wystawiać na widok publiczny – mówi Katarzyna Wesołowska.
Strefa do nauki została uzupełniona biurkiem, które pozwala ukryć całą plątaninę kabli, oraz wygodnym fotelem obrotowym Jungle.
Druga część młodzieżowego pokoju sprzyja wyciszeniu. Stonowana szarość na ścianach doskonale koresponduje z kolorem mebli oraz dodatków. Duże łóżko z podnoszonym stelażem to nie tylko komfortowa przestrzeń do odpoczynku, ale też dodatkowe miejsce do przechowywania. Skrzynia pomieści pościel i koce, sprzęt sportowy czy też sezonową, aktualnie nieużywaną odzież.
Pokój urządzony z myślą o kilkulatku również subtelnie nawiązuje do pozostałych pomieszczeń w domu. Chociaż jego bazę stanowi biel i czerń, to do aranżacji zostały wprowadzone kolory, które pobudzają dziecięcą wyobraźnię. W miarę upływu lat wystarczy więc zmieniać dodatki do neutralnej postawy, co pozwala odświeżyć wyposażenie niskim kosztem.
W tym pomieszczeniu stylistka VOX połączyła meble Creative z mebelkami Tuli, dostosowanymi do wzrostu malucha. Przemyślana wysokość regałów czy stolika sprawia, że mały lokator może z łatwością sięgać po potrzebne przedmioty, ucząc się samodzielności. Wnętrze pojemnej szafy zawiera szuflady, półki i relingi, dzięki czemu można przechować w niej wszystkie potrzebne ubrania i akcesoria dziecka.
W pokoju najmłodszego domownika nie zabrakło również miejsca na przyjazne dodatki. Ozdobne pufy i miękki dywan zachęcają do nieskrępowanej zabawy. W niskiej komodzie umieszczonej wzdłuż okien można wygodnie przechowywać aktualnie nieużywane zabawki. Klocki, puzzle czy pluszaki – dziecko bez trudu samodzielnie uporządkuje wszystkie te przedmioty po zakończonej zabawie.
Budowa domu energooszczędnego niesie za sobą mnóstwo zalet.
Cztery kąty wyposażone w najnowsze technologie generują zdecydowanie mniej strat energii niż te budowane w systemie tradycyjnym. Dodatkowo koszt eksploatacji takiego mieszkania jest stosunkowo niewielki, co ma pozytywny wpływ na rodzinny budżet.
Warto wiedzieć, że projekt domu Mini 13 jest dostępny w kilku wersjach do wyboru na archipelag.pl. Najbardziej zaawansowana obejmuje instalację paneli fotowoltaicznych, energooszczędnych rozwiązań oraz urządzeń recoCOMPACT. Niezależnie od tego, na jaki domek się zdecydujemy, możemy wygodnie zaplanować jego wystrój w aplikacji VOXBOX.