Pomysłowe łóżka dla dzieci – 8 ciekawych inspiracji
Łóżko jest sercem pokoju każdego dziecka. Oryginalny mebel może wesprzeć rozwój pociechy. Poznaj różne ciekawe pomysły na łóżko dziecięce... Czytaj więcej
Wraz z pojawieniem się dzieci nastaje czas największych radości, miłości i spontaniczności. Jednocześnie cała nasza dotychczasowa rzeczywistość zmienia się nie do poznania. Wielopokoleniowa wspólnota, częste spotkania z rodziną i bycie razem w jednej przestrzeni. Jak zachować równowagę wśród tylu osób i światów naraz?
W tym najbardziej rozwojowym momencie życia rodziny silnie doświadczamy dynamicznie zmieniającej się codzienności. „Dom z dziećmi” rządzi się swoimi prawami i wymaga mądrego, odpowiedzialnego zorganizowania i zarządzania.
Jeśli jesteśmy aktywni zawodowo, dużą część dnia spędzamy poza domem. Wracając do niego, chcemy pozostały czas spędzić wspólnie z dziećmi, blisko siebie, skupieni na sobie nawzajem. Łączymy pomieszczenia, wyburzając ściany albo wybieramy projekt oparty na zasadzie open space, co oznacza dosłownie otwartą przestrzeń. Łączy ona najczęściej funkcje pokoju dziennego,
kąta telewizyjnego z miejscem odpoczynku, jadalni i kuchni. przestrzeń. Łączy ona najczęściej funkcje pokoju dziennego, kąta telewizyjnego z miejscem odpoczynku, jadalni i kuchni.
Kiedy wybieramy taką formę przestrzeni, możemy być pewni, że będzie się tam działo dosłownie wszystko. Zachodzimy wtedy w głowę, jak sprawić, by dom pozostał bezpieczny i komfortowy, w sytuacji gdy od rana do wieczora wypełnia go dziecięcy zgiełk, gonitwa, tony zabawek i rzeczy gubiących się razem z naszymi. Urządzanie otwartej domowej przestrzeni wymaga od nas dużej uważności w zaplanowaniu komunikacji, doborze właściwych mebli czy sprzętów i sprytnego połączenia tego wszystkiego razem.
Szukając rozwiązań oszczędzających miejsce, warto zwrócić uwagę na meble wielofunkcyjne i wielozadaniowe. Modułowe meble tapicerowane pozwalają dopasowywać przestrzeń wypoczynkową do okoliczności, układając się w wieloosobowe sofy przy wspólnym oglądaniu filmów lub w odseparowane fotele i szezlongi do spędzania czasu w pojedynkę. Potrzeba łączenia różnych przestrzeni w jedną całość i zapewnienia dobrej komunikacji między nimi wymaga od nas wnętrzarskiej dyscypliny. Dobre rezultaty
dają neutralne, nieinwazyjne tła drewnianych, białych lub innych jednokolorowych mebli, zestawione z silniejszymi akcentami drobnych elementów. Te współistniejące światy okiełznamy, dbając o równowagę form, kształtów, wzorów i barw.
Meble parawanowe, takie jak dwustronne regały wolnostojące czy systemy mebli tapicerowanych składanych w centralnie usytuowane wyspy, pozwalają nam stworzyć odseparowane od siebie kąty w ramach jednej, z założenia otwartej, przestrzeni. Dobre efekty przynosi włączanie w te podziały oświetlenia z dużą liczbą drobnych, bocznych punktów świetlnych. Przy pomocy różnych poziomów natężenia światła możemy oddzielić miejsca, w których pracujemy od tych przeznaczonych na relaks.
Odpowiednie tworzywa i materiały zagwarantują długowieczność wszystkich stałych elementów wnętrza, dzięki czemu nie będziemy musieli ich wymieniać po bardziej energicznych dziecięcych aktywnościach. Urządzając dom z uwagą skupioną na szczęśliwym, bezpiecznym dzieciństwie dzieci, szukajmy rozwiązań prozdrowotnych (odpowiednich farb, lakierów, komponentów, laminatów) oraz takich, które pozwolą nam bezstresowo włączyć dzieci w domowe aktywności.
Nieśliskie i łatwe w utrzymaniu czystości podłogi, ściany odporne na zabrudzenia, listwy przypodłogowe kryjące niebezpieczne kablowiska – takie elementy pomogą stworzyć wnętrze zapewniające komfort wszystkim użytkownikom.
W przestrzeni pełnej ciekawskich maluchów przydadzą się zarówno sprzęty dostosowane wysokością do ich wzrostu i wieku, jak i specjalne zabezpieczenia przed niepożądanym otwarciem. W rodzinnym domu pomocne będą wszystkie meble, które posiadają dużą liczbę szuflad, skrytek, łatwo dostępnych, zamykanych przestrzeni. Systemy regałowe z separowanymi półkami i zamykanymi wnękami (ważna jest również dodatkowa regulacja wysokości) dają możliwość dedykowania specjalnej przestrzeni dzieciom, które mogą używać ich dla swoich „światów”, nie burząc jednocześnie ogólnego porządku dorosłych. Takie rozwiązania sprzyjają uczeniu dzieci porządku w duchu poszanowania przestrzeni i praw innych domowników. Wychowująca przestrzeń pokazuje dzieciom, jak ważna jest wzajemna akceptacja i jednocześnie daje im poczucie bezpieczeństwa w koegzystencji z resztą świata.
Domokracja to przede wszystkim równe prawa dla wszystkich domowników, a także szukanie równowagi w przestrzeni, gdzie wiele równoległych światów, w ramach wspólnie spędzanego czasu, toczy się jednocześnie. Dom z dziećmi oznacza też dom z założenia wypełniony ludźmi: kiedy maluchy zapraszają swoich rówieśników, kiedy całymi rodzinami odwiedzają nas znajomi, kiedy w codzienne radzenie sobie ze wszystkim włączani zostają dziadkowie czy opiekunki. Organizacja tętniącego życiem domu z dużą, otwartą przestrzenią to niemałe wyzwanie. Ale jeśli zdecydujemy się na taki wybór, mamy szansę stworzyć przyjazne, rodzinne wnętrze umożliwiające radosne i komfortowe spędzanie wspólnego czasu, przy zachowaniu autonomii każdego z domowników.