Wiosenne kolory w domu. Odświeżamy wnętrza po zimie
Budząca się przyroda zachęca, by wprowadzić wiosenne kolory do domu. Sprawdź, jak przełożyć to, z czym kojarzy się wiosna, na aranżację wnętrz... Czytaj więcej
O meble tapicerowane warto dbać na co dzień, a nie tylko od plamy do plamy. Jak czyścić tapicerkę? O czym pamiętać, przy wyborze środków czyszczących? Na co zwrócić szczególną uwagę, by nie uszkodzić materiału?
Do fotela lub kanapy w salonie często sami wybieramy materiał obiciowy – odpowiednio miękki, wykończony w ulubionym kolorze, odporny na przetarcia i zabrudzenia. Tapicerkę dopasowujemy nie tylko do naszych aranżacji, ale również codziennych potrzeb. W końcu wygodne meble tapicerowane oprócz chwil odpoczynku coraz częściej służą nam też podczas pracy czy opieki nad dziećmi. By spełniały swoją rolę jak najdłużej, odwdzięczmy się im regularnym czyszczeniem.
Dziś tkaniny obiciowe mogą wytrzymać lata w doskonałym stanie dzięki trwałym mikrowłóknom, ochronnym powłokom teflonowym czy gęsto zaplecionej strukturze. Odpowiednia pielęgnacja pomaga im zachować swoje właściwości. Sposoby na czyszczenie kanapy czy ulubionego fotela warto znać również wtedy, gdy w naszym domu dużo się dzieje, bo do usuwania plam podejdziemy nieco inaczej niż do regularnego czyszczenia. Jak wybrać właściwą metodę? To wcale nie takie trudne!
Przede wszystkim zadbajmy o to, by tkaniny nie zatrzymywały mniejszych zabrudzeń – na przykład drobinek kurzu czy piasku. Regularnie odkurzajmy tapicerki, najlepiej raz w miesiącu.To bardzo ważne, bo wnikający pomiędzy włókna kurz może sprawić, że nawet odrobina rozlanej wody zostawi na kanapie lub fotelu brudny zaciek. Jeśli w domu mieszkają alergicy lub gdy na miękkich meblach oprócz nas wylegują się również zwierzaki, po odkurzacz warto sięgać nawet częściej. Aby nie uszkodzić materiału, korzystajmy z nasadki czyszczącej przeznaczonej do tapicerki.
By plamy i zabrudzenia nie pozostawiły śladów na naszej kanapie lub fotelu, warto szybko reagować – do trwałych odbarwień potrzebny nam już będzie specjalista. Usuwajmy je więc na bieżąco za pomocą miękkiej, lekko wilgotnej ściereczki lub chłonnych ręczników papierowych. Postarajmy się czyścić tapicerkę w taki sposób, aby nie wcierać zabrudzeń we włókna: wystarczy, że delikatnie przyciśniemy ściereczkę do zabrudzonego miejsca.
Plamy po soku czy herbacie najłatwiej usuniemy z tkanin zabezpieczonych powłoką ze specjalnej apretury. Technologia easy clean sprawia, że włókna już na etapie produkcji pokrywane są molekułami, które chronią materiał przed wnikaniem zabrudzeń i ułatwiają usuwanie plam. Z kolei pokrycie tkaniny specjalną hydrofobową powłoką skutecznie utrudnia wchłanianie rozlanych płynów, pozostawiając ich krople na powierzchni materiału. W ten sposób nasz fotel lub kanapa nie chłonie wilgoci, a materiał obiciowy jest bardziej odporny na trwałe odbarwienia. Warto jednak pamiętać, że z czasem każda apretura powierzchniowa w naturalny sposób ściera się lub wyparowuje.
Dodatkowo kanapy i fotele warto też od czasu do czasu szczotkować. Dzięki temu pomiędzy włókna nie będą
wnikać włosy, sierść i drobinki kurzu. Sprawdźmy, jaką odporność na ścieranie ma materiał naszego obicia (wyrażaną w cyklach Martindale’a – im więcej, tym większa wytrzymałość) i dobierzmy odpowiednio miękką szczotkę, najlepiej z naturalnego włosia. To ważne w przypadku najdelikatniejszych, łatwo mechacących się tkanin.
Tkaniny obiciowe do mebli tapicerowanych różnią się składem. Niektóre z nich posiadają włókna z wytrzymałego poliestru, inne cieszą dotyk miękką mieszanką bawełny i wełny. Koniecznie pamiętajmy o tym, wybierając do nich środki czyszczące. Sprawdźmy, do jakich materiałów są dopasowane. W czyszczeniu delikatnych, bawełnianych tkanin najlepiej sprawdzi się specjalna pianka, a w pielęgnacji włókien z mikrofibry – łagodne środki pozbawione nafty, alkoholu i rozpuszczalników.
Jeśli nie chcemy ryzykować, do czyszczenia tapicerki możemy też wykorzystać ciepłą wodę i mydło. To niezwykle łagodny roztwór, który na pewno nie pozostawi na materiale żadnych trwałych śladów ani uszkodzeń.
Zanim przejdziemy do czyszczenie tapicerki, dokładnie ją odkurzmy. Przetestujmy też wybrany środek w niewidocznym miejscu (np. z tyłu fotela, kanapy lub narożnika), by sprawdzić, jak zareaguje na niego materiał.
Czyszczenie kanapy możemy zacząć od siedziska, które zwykle najwolniej schnie. Koniecznie pamiętajmy o tym, by nakładając preparat lub usuwając piankę czyszczącą, wykonywać delikatne, okrężne ruchy. To bardzo ważne, bo nie chcemy w końcu wcierać zabrudzeń w materiał. Gdy czyścimy tkaninę bawełnianą, przyda się miękka, biała ściereczka, która pozwoli zobaczyć, czy z powierzchni tapicerki starliśmy już wszystkie nagromadzone zabrudzenia.
Jeśli stosujemy środki do czyszczenia na mokro, nanośmy je wyjątkowo ostrożnie, aby przypadkiem nie zamoczyć wypełnienia. Na wszelki wypadek zawsze warto mieć pod ręką suszarkę do włosów, dzięki której osuszymy nadmiar wilgoci. Oczywiście pamiętajmy też, że zanim znowu usiądziemy na fotelu lub kanapie, najpierw mebel musi dokładnie wyschnąć.
Welury i aksamity są niezwykle miękkie, a ich subtelne wykończenie skutecznie buduje we wnętrzu poczucie przytulności. To jednak bardzo delikatne tkaniny – by zachować ich elegancki charakter, trzeba im poświęcić trochę czasu.
Do czyszczenia kanapy z aksamitu nie potrzebujemy chemii: możemy użyć roztworu zimnej wody i amoniaku (w proporcjach 2 łyżki amoniaku na 1 litr wody). Namoczmy w nim miękką ściereczkę i delikatnie wetrzyjmy go w tapicerkę zgodnie z kierunkiem układania się włókien. Gdy skończymy, zostawmy mebel na około godzinę. Na samym końcu rozczeszmy miękką szczotką włosie. Jeśli natkniemy się na sklejone włoski, możemy osuszyć je suszarką do włosów.
Welur przed rozpoczęciem czyszczenia warto szczególnie dokładnie wyszczotkować i odkurzyć. Jeśli mamy odkurzacz z regulacją mocy ssania, wybierzmy jedno ze słabszych ustawień – tak, by nie uszkodzić struktury tkaniny. Do czyszczenia tapicerek welurowych starannie wybierajmy najłagodniejsze, specjalnie przygotowane preparaty i pamiętajmy o tym, by nie nanosić ich pod włos.
W przypadku większych plam przyda się też trochę cierpliwości, bo zanim środek odpowiednio dobrze wchłonie w tkaninę, może minąć nawet od 3 do 5 godzin.
By nasze fotele, kanapy i narożniki w pełni mogły nabrać odświeżającego oddechu, oprócz tapicerki zadbajmy również o nóżki i elementy konstrukcji oraz odkurzmy pojemnik na pościel. Drewniane elementy możemy wyczyścić za pomocą preparatu do czyszczenia politury, który ożywi ich blask i kolor.