Jaki kolor pasuje do pomarańczowego? 8 udanych połączeń
Z czym łączyć kolor pomarańczowy na ścianach, meblach czy dodatkach? Poznaj odcienie, które idealnie pasują do pomarańczowego, i... Czytaj więcej
Ciepły odcień drewna, żywe kolory tapicerek czy uniwersalna biel frontów – nasze meble są jak puzzle, które mogą stać się cenną inspiracją przy dobieraniu kolorów ścian.
Planowanie własnych aranżacji często zaczynamy od ścian – to w końcu one zajmują największą część naszego domu czy mieszkania. Czasami jednak mała zmiana w kolejności może popchnąć nasze pomysły w nowym kierunku. Gdy zdecydujemy się na dopasowanie koloru ścian do mebli, wybrane przez nas wyposażenie już od samego początku będzie cennym punktem odniesienia dla kolejnych inspiracji. O wiele łatwiej jest bowiem znaleźć farbę, która pasuje do wystroju, niż na odwrót.
Potraktujmy fronty, korpusy, a nawet nóżki mebli jako ważne elementy barwnej układanki, którą w naszym domu skomponujemy dokładnie tak, jak chcemy. Dzięki temu aranżowanie poszczególnych pomieszczeń stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze – niezależnie od tego, czy szukamy pomysłów na odświeżenie naszych wnętrz, czy urządzamy się zupełnie od zera. Oto kilka porad, jak dobrać kolor ścian do mebli.
Sposobów na łączenie kolorów we wnętrzach jest mnóstwo. Spójna kompozycja oparta o łagodne barwy sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy w naszych wnętrzach lubimy cały czas coś zmieniać: dokupować nowe dodatki i akcesoria, wstawiać kolejne doniczki z roślinami czy zdobić ściany zdjęciami i grafikami. W połączeniu z meblami ściany mogą stworzyć łagodną, harmonijną całość – subtelne tło dla naszych wnętrzarskich eksperymentów. Wśród spokojnych kolorów każda, nawet najdrobniejsza zmiana będzie od razu zauważalna.
Jednym z pomieszczeń, którym najczęściej fundujemy małe i duże metamorfozy, jest pokój dzienny. Kolor ścian możemy w nim dobrać np. do obicia sofy lub frontów komód.
W salonie wyjątkowo lekko zaprezentują się zwłaszcza różne odcienie szarości, za pomocą których nadamy wnętrzu interesującej głębi. Popielaty narożnik czy zróżnicowane kolorystycznie elementy regałów, szafek i komód z kolekcji Balance w połączeniu z jasnoszarymi ścianami pomogą osiągnąć subtelny, elegancki efekt – w sam raz na chwile relaksu czy przyjmowanie gości. Dodatkowo jedną ze ścian możemy wykończyć panelami ściennymi Kerradeco inspirowanymi naturalnym kamieniem.
Sofa lub narożnik stanowią dobry punkt odniesienia przy wyborze palety kolorów ścian w pokoju dziennym. W salonie VOX sami możemy wybrać wykończenie naszej kanapy spośród 240 tkanin. Łatwo dopasujemy dla siebie odpowiedni kolor i zdecydujemy, jaka paleta barw będzie królować w naszych wnętrzach. Łagodne błękity, ciepłe brązy, a może pastelowe róże?
Harmonijne zestawienie kolorów ścian i mebli idealnie sprawdzi się również w sypialni – zwłaszcza gdy zależy nam na tym, by panowała w niej atmosfera spokoju i wyciszenia. Własne pomysły najłatwiej zrealizujemy z kolekcją mebli Simple, w której sami możemy wybrać kolor korpusów i frontów naszych szafek czy komód.
Po mocniejsze zestawienia przy doborze kolorów ścian i mebli warto sięgnąć zwłaszcza wtedy, gdy chcemy uniknąć nudy. Kolorowe i wyraziste akcenty pomogą nam stworzyć oryginalne i ekspresyjne wnętrze – przeciwieństwa zawsze bowiem intrygują i przyciągają wzrok. Kontrasty sprawdzą się też w wielofunkcyjnych przestrzeniach, gdzie za pomocą kolorów z łatwością oddzielimy od siebie strefę do odpoczynku, pracy czy zabawy.
Gdy w naszym pokoju dziennym dominują przede wszystkim jasne meble, jedną ze ścian możemy pomalować na ciemny kolor – np. granat, czerń czy głęboką czerwień. W ten sposób zamienimy ją w najmocniejszy akcent całej aranżacji, który z miejsca będzie przyciągać wzrok. Łatwo możemy wykorzystać ten optyczny magnes, wieszając na ciemnej ścianie kilka ozdób lub ustawiając pod nią mebel o nietypowym kształcie. Dynamiczny charakter nada wnętrzu zwłaszcza wysoki regał Ribbon, który dzięki przenikającym się bryłom wygląda, jakby cały czas był w ruchu.
Ściany w ciemnych kolorach łatwo dopasujemy również do mebli w naturalnych odcieniach drewna. Dobrze sprawdzą się tu zwłaszcza dwukolorowe modele z kolekcji Nature, z białymi akcentami, które pomogą uniknąć zbyt przytłaczającego efektu. Ciemne kolory, takie jak grafit czy butelkowa zieleń, jeszcze wyraźniej zaznaczą obecność drewnianych mebli w pomieszczeniu. Jeśli chcemy, by całość była lżejsza, dobierzmy również odpowiednią podłogę. Naturalne deski Skandinavien z jasnego dębu ułatwią eksperymenty z kontrastami nawet w niewielkich wnętrzach, sprawiając, że całe pomieszczenie optycznie będzie się wydawać nieco większe.
Równie dobrze możemy też odwrócić sytuację i sprawić, że zamiast ścian to meble będą najmocniej przyciągać wzrok we wnętrzu. Jasne, neutralne wykończenie powierzchni w pokoju dziennym odda pole do popisu ciemnej sofie Sophie lub eleganckim i niezwykle wygodnym fotelom z kolekcji Duvet. Możemy wybrać pasujące obicia lub odróżnić od siebie poszczególne elementy naszego wypoczynkowego kompletu. Smukłe nóżki sprawią, że nawet zupełnie czarne meble nie będą się wydawać zbyt ciężkie.
Podobny efekt łatwo możemy osiągnąć również w pomalowanej na jasne kolory sypialni, przykrywając drewniane łóżko szerokim, wzorzystym pledem i układając na nim ciemne poduszki. Jeśli zdecydujemy się na mebel z kolekcji Simple, kontrasty możemy wprowadzić także za pomocą poszczególnych elementów konstrukcji - np. czarnym kolorem skrzyni lub wezgłowia. Charakter tak wyrazistego mebla złagodzimy spokojniejszymi kolorami ścian: pastelowymi beżami czy szarościami.
W sypialni, do której wpada dużo światła, możemy również postawić na ciemniejsze kolory ścian i jasne meble. W tak zaaranżowanym wnętrzu wyróżni się zwłaszcza wielofunkcyjne łóżko z baldachimem 4 You. Znajdziemy w nim mnóstwo miejsca na nasze ulubione przedmioty. Ustawiając je na półkach, we wnękach lub wewnątrz praktycznych skrzyneczek i przegródek, stworzymy dobrze zorganizowaną, kolorową mozaikę. Jeśli chcemy, łóżko możemy nawet obwiesić roślinami i dobrać kolor ścian do stworzonej przez nas przytulnej, zielonej dżungli.