Idealne oświetlenie blatu. Jaką lampkę wybrać na biurko?
Szukasz idealnej lampki na biurko? Przeczytaj, jak oświetlić biurko, by dobrze się przy nim pracowało i uczyło, i wybierz odpowiedni model dla siebie... Czytaj więcej
Biuro w domu coraz częściej staje się nie tyle koniecznością, co rozsądnym wyborem. W końcu w znajomym i przyjaznym otoczeniu zawsze pracuje się lepiej.
Wnętrza własnego domu lub mieszkania w połączeniu z brakiem typowo biurowej atmosfery mogą korzystnie wpłynąć na naszą kreatywność i sprawić, że wykonywanie obowiązków związanych z pracą stanie się nieco łatwiejsze. Praca zdalna, która do niedawna przede wszystkim była domeną freelancerów, zyskuje dziś coraz większą popularność.
Nie da się ukryć, że w rozmaitych branżach wiele zadań jesteśmy w stanie wykonać równie dobrze (a często nawet
lepiej) w zaciszu dobrze znanych czterech kątów. Nawet tam przyda się jednak przestrzeń dedykowana pracy, w której bez przeszkód będziemy mogli skupić się na bieżących zadaniach. Jak zaaranżować biuro w domu?
Funkcjonalne biurko, wygodne krzesło lub fotel oraz miejsce na „papierologię”– oto niezbędne minimum domowego biura. Z tymi trzema elementami łatwo wydzielić dla siebie przestrzeń do pracy nawet w salonie lub sypialni.
Przy urządzaniu biura w domu szczególnie ważny będzie ten ostatni. Wygodna szafa na faktury, projekty i inne dokumenty pozwoli nam uniknąć bałaganu oraz rozprzestrzeniania się papierów po domu. Przyda się zwłaszcza funkcjonalny regał-harmonijka, który z czasem będzie mógł rosnąć wraz z rozwojem naszej działalności. Dzięki sprytnej konstrukcji szybko zmienimy jego gabaryty, zyskując jeszcze więcej miejsca na foldery i segregatory.
Gdy dostępnej przestrzeni w domowym biurze nie ma za wiele, ciężar organizacji może przejąć biurko. Dzięki modułowym rozwiązaniom sami łatwo skonfigurujemy mebel naszych wymagań. Nie trzeba nic skręcać: wybierzmy skrzynki, półki i przyborniki, dopasujmy blat i… biurko Balance gotowe! W poszukiwaniu najbardziej wielofunkcyjnej stacji roboczej możemy też sięgnąć po jeden z gotowych projektów. W małych mieszkaniach sprawdzi się biurko z drabinką na skrzynki lub organizery, a jeśli miejsca jest nieco więcej, zastrzyk kreatywności zafunduje drewniane biurko Worknest z przestronnym parawanem na metalowe pojemniki.
Przy biurku w domowym gabinecie stanie fotel obrotowy. Dla naszych pleców najzdrowiej będzie, jeśli wybierzemy fotel z regulowaną wysokością siedziska oraz odchyleniem oparcia. To mebel, którego lepiej nie kupować „na oko” – przed podjęciem decyzji usiądźmy w kilku fotelach, by sprawdzić, czy siedzisko nie jest za miękkie lub za głębokie. Na dłuższą metę może to wywoływać zmęczenie, ból pleców lub szyi.
Jednym z minusów posiadania domowego biura jest fakt, że... znajdujemy się w domu. A tutaj rozpraszających bodźców nie brakuje. Domagający się uwagi kot, smakowite zapachy z kuchni czy rozrabiające dzieci nie najlepiej wpływają na naszą produktywność. Największy komfort daje więc aranżacja osobnego pokoju do pracy, w którym będziemy mogli na kilka godzin wyłączyć się z domowego rytmu.
Urządzając gabinet w domu, spróbujmy stworzyć kojącą, sprzyjającą koncentracji przestrzeń. Śmiało możemy postawić na lekki wystrój, pełen jasnych kolorów i drewnianych akcentów, lub pójść w zupełnie innym kierunku – zapraszając do naszego domowego biura ciemną, poważną paletę barw. W tym drugim przypadku odrobiny lekkości może dodać wnętrzu imitujący drewno system ścienny Kerradeco, pozwalający uniknąć przytłaczającego efektu.
W naszej świątyni kreatywności nie musimy już oszczędzać miejsca. Na całej szerokości ścian możemy ustawić duże regały, wzbogacone o dodatkowe szuflady i nadstawki. Dzięki łatwej regulacji wysokości półek miejsca do przechowywania książek i dokumentów nie zabraknie, a w razie potrzeby możemy dostawić na przykład nieco węższy regał z drzwiami. Dobrze zarezerwować też trochę miejsca na kilka osobistych pamiątek, ozdób i roślin. Pomogą nadać wnętrzu bardziej przyjazny charakter.
Aspekt oddzielenia przestrzeni do pracy od części mieszkalnej będzie szczególnie istotny, jeśli w naszym gabinecie mamy zamiar przyjmować klientów. Zadbajmy o to, by przestrzeń spotkań prezentowała się nieco bardziej elegancko i formalnie. Gościom przyda się też wygodny fotel, który we wnętrzu gabinetu może stanowić wyrazisty akcent kolorystyczny.
Aranżując domowe biuro, śmiało możemy odstawić na bok bieżące trendy i kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami. Nie ma w końcu jednego przepisu na gabinet idealny: zupełnie inaczej będzie prezentować się przestrzeń do pracy dla fotografa, tłumacza czy architekta.
Niezależnie od tego, czy na gabinet w domu możemy przeznaczyć osobne pomieszczenie czy jedynie kąt w sypialni lub pokoju dziennym, warto przetestować różne pomysły na jego aranżację. Ściany, podłogi i wielofunkcyjne meble do domowego biura wygodnie dopasujemy wraz z aplikacją VOXBOX, w której dowolnie możemy żonglować dostępnymi rozwiązaniami. Najwyższa pora, by popracować nad własnym biurem!