Jak zaprojektować małe mieszkanie z balkonem? Gotowy projekt online
Nie wiesz, jak zaprojektować mieszkanie w bloku? Z darmową aplikacją online stworzysz wymarzony projekt wnętrza i balkonu. Zobacz nasz... Czytaj więcej
Dzięki funkcjonalnemu projektowi parterowy dom z poddaszem może stać się wymarzonym miejscem do życia dla całej rodziny. Odpowiednio rozlokowane pomieszczenia i przemyślane wyposażenie pozwolą odnaleźć spokojną przestrzeń do odpoczynku, pracy i wspólnego biesiadowania. Jak urządzić takie mieszkanie, aby wszyscy domownicy czuli się w nim dobrze? Przychodzimy z pomocą.
Chcąc stworzyć przestrzeń idealną dla siebie i swoich bliskich, warto wziąć pod uwagę zmieniające się oczekiwania oraz styl życia. Potrzeby kilkuosobowej rodziny miała na uwadze Pracownia ARCHIPELAG, która połączyła siły z marką VOX i stworzyła kompletny projekt domu Malkolm G2 z poddaszem użytkowym.
Owocem współpracy doświadczonego architekta i stylistki wnętrz jest gotowy pomysł na funkcjonalne cztery kąty.
Przemyślany projekt domu z poddaszem pozwala w wygodny sposób oddzielić strefę dzienną od prywatnej, zarezerwowanej jedynie dla domowników. Malkolm G2 to jedna z popularnych realizacji pracowni archipelag.pl, która idealnie spełnia to zadanie. Układ pomieszczeń gwarantuje szybką komunikację i codzienny komfort, bez potrzeby rezygnowania z intymnej przestrzeni. Wysokie okna zapewniają przy tym dużą dawkę naturalnego światła.
Na parterze znajduje się część rodzinna, na którą składa się przestronny salon z kominkiem oraz aneks kuchenny. Pomieszczenie harmonijnie łączy się z tarasem i ogrodem, dając lokatorom możliwość przeniesienia strefy jadalnej na zewnątrz w ciepłe dni. Przy wejściu został ulokowany gabinet, który na co dzień może posłużyć do pracy zdalnej, a w razie potrzeby spełni funkcję dodatkowej sypialni dla gości.
Takie pomieszczenie, zlokalizowane tuż przy strefie wejściowej z dostępem do łazienki i holu z garderobą, świetnie sprawdzi się, gdy prowadzimy domowe biuro i często odwiedzają nas klienci lub partnerzy biznesowi – zauważa architekt Mariusz Jaworski,
ekspert Pracowni ARCHIPELAG.
Podczas gdy na parterze tętni życie rodzinne, poddasze stanowi spokojną przestrzeń do relaksu. Pod skosami znajdują się trzy pokoje, łazienka oraz osobna toaleta. Główna sypialnia została wyposażona w podwójną garderobę, a jej lokatorzy dodatkowo mogą cieszyć się z dostępu do przytulnego tarasu. W projekcie zadbano również o praktyczne pomieszczenie techniczne, które może pełnić funkcję podręcznego miejsca do przechowywania.
Taki projekt domu z poddaszem wyróżni się na tle innych budynków w okolicy nowoczesną elewacją, która w elegancki sposób łączy dwa mocne kolory, czyli biel i antracyt. Prosta bryła została wykończona klasycznym dwuspadowym dachem. Dom ma ponad 150 mkw powierzchni użytkowej.
Bożena Kostrubała, stylistka marki VOX, przygotowała projekt wnętrza dopasowany do układu pomieszczeń domu Malkolm G2. Ekspertka zadbała o to, aby koncepcja ta była spójna z wyglądem zewnętrznym budynku, kładąc jednocześnie duży nacisk na elegancką estetykę. Aranżacja została stworzona z myślą o czteroosobowej rodzinie, tak, aby swoje miejsce mogli znaleźć zarówno rodzice pracujący zdalnie, jak i nastoletnie dzieci, które potrzebują prywatnej przestrzeni.
W projekcie inspirowałam się barwami natury. Jego wielowymiarowość opiera się na szerokiej palecie tekstur i faktur. Pomieszczenia mają taką samą podłogę, czyli minimalistyczne, jasnoszare panele winylowe. Powtarza się również drewniany dekor na sufitach i ścianach w postaci Kerradeco Wood Line Brandy – komentuje stylistka.
Stylistka VOX do aranżacji pracowni wykorzystała meble zaprojektowane w systemie Creative, harmonijnie zestawiając cztery kolory frontów: biały, szary, czarny i ciemnego dębu.
W pomieszczeniu znalazła się pojemna komoda, w której można przechowywać ważne dokumenty czy projekty. Tuż obok umieszczono tapicerowany fotel Fint z wygodnym podnóżkiem, idealny na chwilę relaksu po długim spotkaniu.
Istotną rolę w gabinecie w domu z poddaszem odegrała zabudowa pełniąca funkcję szafy, złożona z kilku wiszących półek regałowych. Ta przyciągająca wzrok konstrukcja nadała wnętrzu oryginalnego charakteru i pomogła w ciekawy sposób zorganizować przedmioty, które nie muszą znajdować się na widoku.
Praca zdalna, podobnie jak ta wykonywana po godzinach, to niemal codzienność w wielu zawodach. Idealnym miejscem do wypełniania służbowych obowiązków jest funkcjonalnie urządzony gabinet. Kolorystyka oraz oświetlenie, które znajduje się we wnętrzu, powinny sprzyjać skupieniu i kreatywnym pomysłom – mówi Bożena Kostrubała.
Zabawę kolorem stylistka ograniczyła do trzech barw, które obecne są również w pozostałych pomieszczeniach.
Niemal od razu po wejściu do parterowego domu z poddaszem naszym oczom ukaże się ogromna przestrzeń, która łączy ze sobą przestronny salon i funkcjonalną kuchnię. Strefa przeznaczona do relaksu, z której mogą korzystać wszyscy domownicy oraz zaproszeni goście, została wyposażona w wygodną kanapę Pelo, zbudowaną z pojedynczych modułów. Spersonalizowanemu narożnikowi towarzyszy prostokątny stolik kawowy w kolorze ciemnego dębu. Miękka, beżowa tapicerka umieszczona na tle s kolorach betonu i drewna sprawia, że wnętrze prezentuje się nowocześnie i przytulnie zarazem.
Tuż obok swoje miejsce znalazł rozkładany stół z krzesłami, który świetnie zda egzamin, nawet gdy na kolacji zjawią się niespodziewani goście. Okrągłe lampy umieszczone nad meblem idealnie doświetlą całą przestrzeń, zwłaszcza, gdy blat zamieni się w miejsce do pracy czy kreatywnej zabawy. Na uwagę zasługują również dodatki, które budują atmosferę wnętrza.
Delikatne zasłony, szklane wazony i wełniane dywany z frędzlami sprawiają, że salon nabiera niewymuszonej delikatności, ciepła i intymności.
Dom parterowy czy z poddaszem? Odpowiedzi na to pytanie szuka wiele rodzin, które decydują się na własne cztery kąty. Na korzyść tego drugiego wariantu przemawia możliwość sprytnego oddzielenia sypialni od pozostałych pomieszczeń. Taki azyl może stanowić doskonałe miejsce nie tylko do odpoczynku, ale również okazjonalnej pracy. Stylistka VOX stworzyła gotową propozycję wielozadaniowej sypialni, w której znalazło się zarówno miejsce na toaletkę pełniącą rolę małego biurka, jak i miękki fotel, w którym można zrelaksować się po męczącym dniu.
Niska komoda bez nóżek usytuowana tuż obok łóżka pełni dwie role: stolika nocnego oraz przestrzeni do przechowywania. Dzięki temu, że znajduje się w niedalekiej odległości od biurka, może posłużyć za miejsce, w którym znajdą się teczki z dokumentami.
Pojemne szuflady ułatwiają zachowanie porządku w sypialni, a szeroki blat mebla pozwala na wyeksponowanie ulubionych lektur i sentymentalnych drobiazgów. Minimalistyczne łóżko Creative z prostym wezgłowiem harmonijnie wpasowuje się w całą aranżację, wyróżniając się tylko na tle szarej ściany.
Stylistka podkreśliła również rolę sypialni jako miejsca, które może służyć do relaksu także w ciągu dnia. Zależało mi na tym, aby każdy z dorosłych domowników znalazł w tej przestrzeni miejsce dla siebie. Wygodny fotel obrotowy Volt to designerski uszak, na którym można odprężyć się z kubkiem gorącej herbaty, lampką czerwonego wina czy pasjonującą książką – wyjaśnia Bożena Kostrubała.
Wygodny fotel przyda się więc zarówno w gabinecie, jak i w sypialni.
Projekty dziecięcych pokoi zostały stworzone z myślą o potrzebach młodych lokatorów w różnym wieku.
Oba znalazły się na sprytnie zaadaptowanym poddaszu użytkowym domu. Jedno z pomieszczeń stylistka zaaranżowała idealnie dla nastoletniego miłośnika ćwiczeń fizycznych, który chętnie chwali się zebraną kolekcją sportowych akcesoriów.
Młodzieżowy pokój został podzielony na kilka odpowiednio doświetlonych stref. Jedną z nich tworzy otwarty regał oraz lekki fotel Looz, którego lokalizację można dowolnie zmieniać. W przestrzeni do nauki znalazło się z kolei biurko z dużym blatem oraz wiszące szafki, w których nastolatek może przechowywać książki i potrzebne materiały. Przy wejściu do pokoju umieszczono 3-drzwiową szafę, w której pomieszczą się zarówno ubrania na zajęcia sportowe, jak i te noszone na co dzień. W funkcjonalnym zagospodarowaniu przestrzeni pod skosami pomogło niskie, wygodne łóżko.
Stylistka zdecydowała się wzbogacić kolory używane w całym domu o intensywny pomarańcz, który wyzwala pozytywną energię i pobudza kreatywność dziecka. Ten niewielki akcent podkreśla indywidualny charakter pomieszczenia, wyróżniając je na tle pozostałych wnętrz.
Dom z poddaszem użytkowym do adaptacji pozwala wygospodarować nieco przestrzeni dla każdego z domowników. Kolejna sypialnia to wymarzone miejsce dla nastoletniego wielbiciela muzyki oraz gier wideo. W centralnym punkcie pokoju znalazł się spory telewizor, obok którego zostały ustawione dwa fotele Looz. Dzięki temu dorastający lokator może zaprosić do pojedynku na konsoli kolegę lub brata. Nieopodal swoje miejsce ma strefa do nauki z dużym biurkiem z szufladami na drobiazgi.
Stylistka w sprytny sposób wykorzystała całą dostępną przestrzeń pod skosami. Wiszące szafki i półki z oryginalnymi detalami powiększają powierzchnię do przechowywania i jednocześnie stanowią ozdobę wnętrza. Dzięki skórzanym uchwytom dostępnym w systemie Creative meble nabierają lekkości i stanowią ciekawe dopełnienie całej aranżacji.
W tym pomieszczeniu również znalazła się funkcjonalna szafa, która pomieści nie tylko ubrania, ale też obuwie i dodatki. Strefa wypoczynku została odpowiednio doświetlona, dzięki czemu wieczór z ulubioną książką może stać się miłym zakończeniem każdego dnia.
Ciemne fronty mebli intrygująco korespondują z drewnianym dekorem i betonem. Zastosowanie uniwersalnej kolorystyki sprawiło, że pokój może służyć dziecku jeszcze przez kilka lat – nawet wtedy, gdy już osiągnie dorosłość.
Osoby, które zastanawiają się, jak urządzić dom parterowy z poddaszem, mogą skorzystać z gotowego projektu lub wykonać go w programie VOXBOX – samodzielnie bądź z pomocą specjalisty w salonie VOX. Klienci mają możliwość otrzymania bezpłatnych porad ekspertów i przygotowania swoich wymarzonych aranżacji. Inspiracji mogą dostarczyć projekty domów dostępne w ofercie Pracowni ARCHIPELAG, w tym Malkolm G2.