Kącik wypoczynkowy w ogrodzie. Pomysły na miejsce relaksu
Wygodna strefa plenerowa pozwoli cieszyć się relaksem wśród natury. Zobacz różne zdjęcia i pomysły na idealny kącik wypoczynkowy w... Czytaj więcej
Cisza przerywana jedynie szelestem stron, słońce wpadające do domu przez uchylone okno i wygodny fotel, w którym można zatopić się na długie godziny... Chwile spędzone przy lekturze mają w sobie coś magicznego, podobnie jak wypełniona książkami domowa biblioteczka.
Każdy mól książkowy doskonale wie, że raz rozpoczęta kolekcja długo nie przestaje rosnąć. Utrzymanie w ryzach domowej biblioteczki nie jest wcale takie łatwe. W końcu regały pełne pachnących papierem tomów w różnych kolorach i rozmiarach tworzą we wnętrzu specyficzny, trudny do opisania klimat. Wciąż chcemy mieć ich więcej i więcej.
Choć wiele z nas najchętniej zbudowałoby ścianę z książek w każdym pokoju, przestrzeń naszych domów i mieszkań ma
swoje ograniczenia. W jaki sposób możemy zaaranżować wygodną domową bibliotekę, która nie tylko dopasuje się do możliwości naszych wnętrz, ale przede wszystkim stanie się upragnionym czytelniczym azylem?
Tworząc naszą domową bibliotekę, postawmy na maksymalny komfort i łatwy dostęp – tak, byśmy w każdej wolnej chwili mogli bez trudu zanurzyć się w lekturze. Kluczem do naszej małej ucieczki będzie duży regał, na którym szybko odnajdziemy ulubioną książkę, oraz wygodny fotel, ustawiony blisko źródła światła.
Swoją prywatną czytelnię możemy stworzyć w pokoju dziennym lub salonie z jadalnią. Przyda się szeroki regał dwustronny 4 You – gdy ustawimy go prostopadle do ściany, wyraźnie oddzielimy domową biblioteczkę od reszty pomieszczenia. W ten sposób nasza kolekcja książek stanie się efektowną ozdobą salonu, mówiącą wiele o nas samych: naszej wrażliwości i zainteresowaniach. W tak wydzielonym kąciku świetnie sprawdzi się też miękki, wzorzysty dywan, na którym ustawimy wygodny fotel lub pufę, tapicerowany podnóżek oraz stojącą lampę. Do czytania warto
wykorzystać naturalne światło, dlatego dobrym pomysłem będzie zaaranżowanie naszego czytelniczego azylu tuż przy oknie.
Aranżacja domowej biblioteczki to także sposób na wykorzystanie miejsca w przedpokoju. W zależności od dostępnej przestrzeni, książki możemy ustawić na słupku zbudowanym z modułowych skrzynek lub nieco szerszej przeszklonej witrynie, która ochroni naszą kolekcję od kurzu.
Szelest stron kochają nie tylko dorośli. Również najmłodsi chętnie zagłębiają się w barwnych opowieściach zawartych w małych książeczkach. Czytanie – najpierw z pomocą rodziców, potem już samodzielne – wpływa na ich rozwój i kształtuje osobowość.
Warto pójść za radą Marii Montessori, twórczyni pedagogiki montessoriańskiej, która twierdziła, że wszystkie przedmioty mogące zainteresować dzieci powinny znajdować się w zasięgu ich wzroku. Tworząc ich pierwszą, domową biblioteczkę, dziecięce książeczki warto więc umieścić nisko – na przykład na dopasowanym do wzrostu najmłodszych regale Tuli, który oprócz książek pomieści również ulubione zabawki.
O odpowiednim ustawieniu dobrze pamiętać także wtedy, gdy dysponujemy ograniczonym metrażem, a miejsce na książki malucha chcemy wydzielić w salonie lub sypialni rodziców. Przy tworzeniu wspólnej kolekcji przyda się regał-harmonijka – jego segmenty możemy ustawiać w różnych kombinacjach, zyskując więcej miejsca na przybywające książki. Na ulubione tytuły naszych dzieci zarezerwujmy miejsce na najniższych półkach. Kiedy już trochę podrosną, książeczki możemy schować do dekoracyjnych pudeł lub organizerów, które wsuniemy pod regał.
Zamiast klasycznego ustawienia książek – pionowo, jedna obok drugiej – na naszych regałach równie dobrze możemy rozpisać wciągającą grę kształtów i kolorów. Ustawmy je w pionie i poziomie, gdzieniegdzie dodatkowo przełamując ich rytm dodatkową dekoracją: ramką ze zdjęciem, rośliną w doniczce czy ozdobną figurką.
Eksperymentowanie z nietypowym kształtem naszej domowej biblioteczki ułatwią półki i regały Ribbon, na których każdy, nawet najbardziej nietypowy czy swobodny
układ książek będzie się prezentować efektownie. Przeplatające się ze sobą kubiki podkreślą charakter naszej kolekcji i sprawią, że przyciągnie wzrok nawet wtedy, gdy nie mamy jeszcze zbyt wielu książek.
Dla bardziej obszernych księgozbiorów znajdzie się miejsce na wysokich i niezwykle pojemnych regałach Lori. Łatwo możemy zmieniać układ i wysokość ich półek, dopasowując je do ustawienia naszych książek – niezależnie od tego, czy ułożymy je tematycznie, według rozmiarów czy kolorów grzbietów. Z szerokich, wąskich i narożnych regałów możemy tworzyć imponujące ściany książek, a dzięki dodatkowym szufladom i nakładkom nigdy nie zabraknie nam miejsca na kolejne pozycje.
Dziś rzadko kiedy możemy sobie pozwolić na wydzielenie osobnego pomieszczenia, wypełnionego książkami od podłogi aż po sufit. Na szczęście nie brakuje rozwiązań, które pomogą sprytnie wpleść czytelniczą pasję w codzienny rytm dnia i dopasować kształt naszej kolekcji do dostępnej przestrzeni.
Domowa biblioteczka to żywy organizm – wraz z upływem czasu zmienia się razem z nami. Aranżując przestrzeń wokół niej, spróbujmy stworzyć przytulne i ciche miejsce, gdzie będziemy mogli zostać sam na sam z papierem. Te momenty, kiedy wreszcie choć na chwilę przejdziemy w tryb offline, zapomnimy o pędzącym świecie i zatopimy się w lekturze, staną się wówczas jeszcze cenniejsze.