Funkcjonalny i wygodny. Jak urządzić pokój dla studenta?
Aranżacja pokoju dla studenta to nie lada wyzwanie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli i dodatków, aby spełnić... Czytaj więcej
Duży salon może jednocześnie służyć odpoczynkowi, rozrywce, spożywaniu posiłków i przyjmowaniu gości. Urządzanie sporej przestrzeni wiąże się z wieloma wyzwaniami. Im więcej elementów we wnętrzu, tym trudniej bowiem utrzymać przytulność i harmonię. Podpowiadamy, jak urządzić duży salon, aby spełniał wszelkie oczekiwania.
Mogłoby się wydawać, że problemy z urządzeniem pokoju dziennego pojawiają się wyłącznie w przypadku małej, ciasnej przestrzeni. Okazuje się jednak, że optymalne wykorzystanie przestronnego wnętrza również może spędzać sen z powiek.
Pogodzenie funkcji jadalni, oazy spokoju, centrum rozrywki oraz miejsca do przyjmowania gości i urządzania przyjęć pomiędzy tymi samymi czterema ścianami rodzi bowiem szereg trudności.
Trzymając się kilku aranżacyjnych wskazówek, możemy maksymalnie wykorzystać potencjał dużego salonu. Wyjaśniamy, na co warto zwrócić uwagę, aby osiągnąć harmonię we wnętrzu pełnym stref o różnych zastosowaniach. Doradzamy także, jak sprawić, aby przestronny pokój dzienny pozostał nie tylko funkcjonalny, ale również przytulny, stanowiąc wymarzoną wizytówkę domu czy mieszkania.
Jak najbardziej lubimy spędzać wolny czas? Kim są nasi goście i jakim rozrywkom poświęcamy się wraz z nimi? Czy wychowujemy dzieci, a może opiekujemy się czworonożnymi pupilami? Urządzanie dużego salonu najlepiej rozpocząć od ustalenia własnych potrzeb. Zastanówmy się, kto, kiedy i do jakich celów będzie wykorzystywał pokój dzienny.
Kierunek, w jakim warto podążać, wskażą codzienne nawyki i rutyny domowników oraz ich specyficzne oczekiwania, pojawiające się od czasu do czasu.
Dla przykładu, jeśli pozwala na to metraż, warto znaleźć miejsce na stół z 6 lub 8 krzesłami. Nawet jeśli na co dzień będziemy rzadko sięgać po nie wszystkie, przydadzą się, gdy w święta wpadnie do nas liczna rodzina. Jeżeli czasem nocują u nas goście, możemy również wydzielić w salonie kącik do okazjonalnego spania. Wygodna, rozkładana sofa okaże się przydatna także wtedy, gdy jeden z domowników zechce zatopić się w lekturze w oddali od pozostałych.
W rozległym pokoju dziennym warto znaleźć unikalną przestrzeń dla każdego lokatora. Dzięki temu można spędzać wspólnie czas, zajmując się własnymi sprawami i pasjami. Jeśli podczas urządzania dużego salonu skupimy się na rytmie życia domowników, zyskamy pomieszczenie, które niechętnie będziemy opuszczać.
Kluczową zaletą dużych salonów jest fakt, że mogą służyć nie tylko jako miejsce do odpoczynku. Następnym krokiem po ustaleniu własnych potrzeb powinno być więc podzielenie przestrzeni na funkcjonalne obszary. Część jadalniana, strefa swobodnych rozmów, centrum gier wideo, przestrzeń do cichej lektury, kącik do pracy dla dorosłych lub zabaw dla dzieci, a może małe królestwo czworonożnego pupila? Tylko od nas zależy, w jaki sposób wykorzystamy posiadany metraż.
Wskazówką co do najbardziej optymalnego wyznaczenia stref może być zarówno rozmiar, jak i kształt pomieszczenia. Dla przykładu, jeśli salon zbudowany jest na planie litery L, krótsza część może posłużyć nam jako zaciszny kąt do relaksu przy stoliku kawowym. Zwróćmy uwagę również na rozmieszczenie okien i drzwi, w tym tych balkonowych. Ich układ determinuje bowiem komunikację w pokoju, która powinna biec pomiędzy strefami, zamiast je przecinać.
Najlepiej, gdyby poszczególne części były wizualnie niezależne pomimo braku rozdzielenia ścianą. Dzięki temu ich funkcje będą zrozumiałe na pierwszy rzut oka, a domownicy spędzający czas we wspólnym „gnieździe” staną się sobie jeszcze bliżsi. Taki efekt możemy osiągnąć na wiele kreatywnych sposobów. Konkretną strefę salonu może wyróżniać dekoracja ścienna, np. galeria obrazów i zdjęć, oryginalne lamele lub ozdobne panele Kerradeco z wybranym deseniem. Ciekawym rozwiązaniem jest także oddzielenie fragmentu przestrzeni dywanem, stojakiem na kwiaty czy dużą lampą.
Egzamin świetnie zdaje również ustawienie mebli plecami do siebie. Może chodzić zarówno o rząd krzeseł w jadalnianej części, ulokowanych tyłem w stosunku do reszty salonu, jak i dwustronny regał, wyznaczający strefę poświęconą rozrywce. Funkcję niebanalnej ścianki działowej świetnie spełni także dwustronna komoda Nature, zapewniająca przy okazji sporo miejsca na podręczne przedmioty.
Umeblowanie dużego salonu powinno być dopasowane do specyfiki wnętrza. Oznacza to, że do wysokich sufitów warto wybrać wysokie regały i szafy oraz długie zasłony, które wizualnie zapełnią przestrzeń. Aby zachować proporcje, lepiej wystrzegać się drobnych elementów wyposażenia, i zamiast tego łączyć je ze sobą w przemyślane kompozycje.
Serce przestronnego salonu może stanowić duża, rodzinna kanapa. Mowa np. o wygodnym narożniku Pelusa, obitym tkaniną w wybranym kolorze. Zamiast ustawić go przy ścianie, pozostawiając dużo otwartej przestrzeni pośrodku pokoju, wysuńmy go na środek, aby zbudować wokół niego przytulną przestrzeń do spokojnych rozmów i długich seansów filmowych. Świetnym rozwiązaniem będzie także dwustronna sofa Slide, która pozwala na zorganizowanie wygodnej przestrzeni dla niezależnych użytkowników, zajętych własnymi sprawami.
Skomponować wymarzony zestaw wypoczynkowy o idealnej ilości miejsca do siedzenia pozwolą nam też modułowe meble Chill, Modus czy Pelo, dopuszczające możliwość swobodnego manewrowania poszczególnymi częściami w zależności od potrzeb. Siedziska można ustawić tyłem lub przodem do siebie, co ułatwia zacieśnianie relacji. Dzięki zdejmowanym, łatwym do wyprania pokrowcom, pomimo jasnego koloru zdadzą egzamin także w salonie otwartym na maluchy i czworonogi.
Do mebli wypoczynkowych warto dobrać więcej niż jeden stolik kawowy, tworząc interesującą wyspę, którą w razie potrzeby rozdzielimy na praktyczne części. Dzięki temu każdy gość będzie mógł wygodnie odstawić filiżankę z kawą czy talerzyk po cieście bez podnoszenia się z miejsca. Zamiast pojedynczej szafki, o wiele lepiej sprawdzi się poczwórny regał Creative, zapewniający odpowiednio dużo miejsca do przechowywania książek czy zastawy stołowej. Dzięki innowacyjnemu systemowi, samodzielnie zdecydujemy o rozmieszczeniu otwartych i zamkniętych półek oraz wykończeniach mebla. Aby zapełnić pustą przestrzeń, na podłodze możemy postawić duże, urocze lampiony, a na ścianie powiesić okazałą fotografię lub grafikę.
Jeśli planujemy część jadalną w naszym salonie, postawmy na duży blat, przy którym zmieszczą się wszyscy domownicy i zaproszone osoby. Wiele spojrzeń przyciągnie stół Nature z szufladami i oryginalną wnęką na naczynia i wazony z kwiatami. Z kolei sprytny model 4 You z miejscem na ładowarki i listwę elektryczną pomieści całą rodzinę, pracującą i uczącą się zdalnie. Aby każdy mógł łatwiej skupić się na swoich zadaniach, wystarczy rozłożyć na środku parawan. Gdy nadejdzie czas wystawnego obiadu, przestrzeń pomiędzy blatami wykorzystamy na serwetki, przyprawniki i doniczki ze świeżymi ziołami.
W dużym salonie trudniej jest uzyskać przytulny klimat. Jeśli mamy wrażenie, że od naszego pokoju dziennego bije zimno, warto sięgnąć po liczne ozdoby i dodatki. Zmysły domowników i gości rozpieszczą tekstylia o ciekawych fakturach: miękkie pledy z frędzlami czy przyjemne w dotyku poduszki, dające kojące oparcie podczas przebywania na kanapie czy fotelu. Dodatkowe koce przechowamy w jutowym koszu, do którego mogą nawiązywać praktyczne pojemniki Pajo na drobiazgi.
Nie wahajmy się także przed wprowadzeniem puszystych dywanów, zapewniających miłe doznania zmęczonym stopom, oraz mięsistych zasłon, otulających wnętrze.
Wartym rozważenia sposobem na wniesienie pożądanego ciepła do dużego salonu są również drewniane akcenty. Na nowoczesnej, dębowej szafce mogą stanąć figurki z tego samego surowca i doniczki z sukulentami, wyeksponowane w formie przestrzennej Melvo lub szklarence Cabi. Naturalną aranżację dopełnią szklane i ceramiczne dodatki. Bukiet świeżych kwiatów warto umieścić w wazonie Barell, suszone gałązki w naczyniu dekoracyjnym Saga, a ulubione rośliny w osłonkach Zigi II. Zieloni lokatorzy poprawią również mikroklimat panujący w salonie, a ich widok będzie sprzyjać relaksowi.
Uważajmy jednak, aby nie przesadzić z liczbą różnego typu dodatków. Żaden salon, nawet największy, nie powinien być miejscem przypadkowego spotkania przedmiotów. Warto więc ustalić motyw przewodni w postaci konkretnych surowców i palety barw, a następnie trzymać się go, dobierając poszczególne elementy wyposażenia.
Przykładowo doborowym towarzystwem dla minimalistycznej lampy podłogowej Este będzie okrągłe lustro Alvi oraz podwójna osłona na doniczki Hip II, również wykonana z czarnego metalu.
Istotnym punktem podczas urządzania dużego pokoju dziennego jest dobór oświetlenia. W ciągu dnia zazwyczaj wystarczają promienie słoneczne, wnoszące przyjemne ciepło przez liczne okna. Wieczorem łatwo jednak o pojawienie się ciemnych zakamarków we wnętrzu. Aby się ich pozbyć, zwykle jedna wisząca lampa, umieszczona w centrum pomieszczenia to za mało. Choć ciekawy żyrandol może oświetlać od góry strefę jadalnianą, warto wprowadzić oprócz niego do salonu więcej źródeł światła. Liczne punkty oświetleniowe pozwolą uzyskać intymną atmosferę i poprawią organizację przestrzeni, w której każdy kąt będzie oświetlony niezależnie.
Tak oto dwóm lub trzem głównym lampom sufitowym czy podłogowym mogą towarzyszyć liczne lampki komodowe, lampiony i kinkiety, wypędzające mrok z poszczególnych zakątków.
Najlepiej, gdyby wszystkie były w utrzymane w podobnym stylu i dawały światło o zbliżonej barwie. Dzięki temu aranżacja pozostanie spójna. Aby zwiększyć przytulność dużego salonu, warto znaleźć miejsce także na sznur lampek Happy Lights, otulających otoczenie ciepłą poświatą.
Duży salon to duże wyzwanie aranżacyjne, ale jeszcze więcej możliwości. W przestronnym pokoju dziennym możemy pozwolić sobie na wymarzone kompozycje z mebli i dodatków, zapewniające domownikom i gościom przyjemne warunki do spędzania wolnego czasu. Nie musimy się nawet wahać, sięgając po ciemne barwy, które optycznie zmniejszają pomieszczenie. Wszystkie chwyty dozwolone, warto więc wybrać kilka i w oparciu o nie zbudować niepowtarzalny wystrój.