Projekt salonu w domu jednorodzinnym – pomysł na przytulną aranżację
Szukasz pomysłu na aranżację salonu z jadalnią w domu jednorodzinnym? Zainspiruj się gotowym projektem – od wykończenia, po... Czytaj więcej
Niewielka przestrzeń skłania do poszukiwania sprytnych rozwiązań. W aranżacji małego mieszkania wykorzystajmy przede wszystkim wszechstronne meble, a z każdego metra kwadratowego wyciśniemy jak najwięcej wygody.
W małych mieszkaniach dużo się dzieje. Nie ma tu jednego rytmu – obok siebie dzieją się różne historie: bieg do pracy, powrót ze szkoły, popołudniowa rozgrywka na konsoli czy wieczorna lektura. Niewielkie wnętrza muszą ułatwiać wiele codziennych sytuacji.
Na szczęście meble też nie muszą stać w miejscu. Dobre pomysły na aranżację małego mieszkania podsuną projekty pełne ruchomych elementów, przestawianych modułów czy wyciąganych schowków. Łącząc je z pojemnymi skrytkami, szafkami i regałami, na niewielkim metrażu łatwo urządzimy dobrze zorganizowaną przestrzeń, która dopasuje się do różnych potrzeb. Jak sprytnie urządzić małe mieszkanie?
W małych mieszkaniach możemy otworzyć przestrzeń na różne funkcje – sprawić, że niewielki pokój dzienny stanie się jadalnią, kącikiem do czytania i centrum relaksu w jednym. Tempa naszemu rytmowi dnia sprawnie dotrzyma komplet Custom, którego elementy mogą połączyć się w jeden wypoczynek dla kilku osób lub w przemieścić się w różne zakątki pomieszczenia jako pojedyncze fotele, robiąc miejsce na przykład dla rozkładanego stołu.
Wytyczanie stref w pokoju nie jest konieczne, ale jeśli lubimy jasny podział wnętrza według jego konkretnych funkcji, spróbujmy wyznaczyć go w najbardziej praktyczny sposób.
Wygodną granicą może być dwustronna sofa Slide, która dzięki przesuwanym pojemnikom może dopasowywać się do konkretnej sytuacji. Pokój podzielimy też za pomocą dwustronnego regału, uzyskując łatwo dostępną przestrzeń do przechowywania.
W aranżacji małych wnętrz przyda się dużo miejsca na wiele różnych rzeczy: od płyt i książek, przez zabawki, aż po naczynia. Dobrze zorganizowaną przestrzeń łatwo zaplanujemy i ułożymy sami, komponując dopasowaną do kształtu pomieszczenia układankę ze skrzynek, półek i przyborników Balance. Dzięki różnym kolorom frontów nasze własne konstrukcje – biurko, regał czy stolik RTV – mogą nawet stać blisko siebie, nie przytłaczając wnętrza. To, czego nie chcemy eksponować, możemy schować w pojemnym kredensie z kolekcji 4 You. To coś w sam raz dla jasnych wnętrz, w których praktyczne białe meble mogą stać się niemal niewidzialne, optycznie powiększając przestrzeń.
Sprytnych rozwiązań nie zabraknie również w pokoju dzieci. W małym mieszkaniu szybko mogą nauczyć się korzystania z wnętrz i dbania o porządek, jeśli tylko wybierzemy dla nich odpowiednie meble.
Łóżko Multi dopasuje się nawet do wąskich pomieszczeń, stając się przytulnym i wszechstronnym gniazdkiem. Jego funkcje możemy kreować razem z dziećmi: na przykład ucząc je odkładania zabawek do pasujących mobilnych kontenerków. Mogą jeździć z nim po całym domu, ale pod łóżkiem zawsze znajdą stałe miejsce – tuż obok wysuwanego biurka lub półeczki z ubraniami.
Gdy w jednym pokoju zamieszka rodzeństwo, meblami trzeba się będzie podzielić. Szafy Young Users łatwo można od siebie odróżnić dzięki nakładkom o różnych wzorach. Modułowa konstrukcja pozwoli nam również szybko modyfikować ich układ wraz ze zmieniającymi się potrzebami dzieci: dodać więcej przestrzeni do przechowywania, wstawić domek dla kota lub wydzielić miejsce do pracy. Lekcje nieco raźniej odrabia się razem, przy dwustronnym biurku.
Przy urządzaniu małego mieszkania możemy sięgnąć po kilka sztuczek, by sprawić, że nasze wnętrza będą się wydawać nieco większe. Przede wszystkim spróbujmy uwolnić je od zbędnych elementów. Często używane przedmioty dobrze schować w taki sposób, by zawsze były pod ręką. O poukładany kącik wypoczynkowy zadbamy na przykład z praktycznym stolikiem kawowym Lori, który pod podnoszonym blatem kryje schowki i szuflady.
Na odczuwanie przestrzeni w małym mieszkaniu wpłynie również podłoga. Gdy we wszystkich pomieszczeniach zastosujemy to samo wykończenie, to całość wyda się być większa niż w rzeczywistości. Przydadzą się panele podłogowe o wysokiej klasie ścieralności, które ze swoim neutralnym wzorem drewna sprawdzą się zarówno w przedpokoju, jak i sypialni. By wzmocnić efekt, ustawmy na nich jak najwięcej mebli na nóżkach.
Małe i przytulne wnętrza dobrze będzie też rozświetlić za pomocą luster, które odbiją promienie słońca. Pomogą im też szklane drzwiczki i fronty mebli. Blasku w pokoju dziennym doda witryna Spot Young, czekająca na wyeksponowanie naszej kolekcji ozdobnych naczyń.
Aranżacja małego mieszkania potrafi nas wiele nauczyć o wnętrzach. Poszukajmy sposobów, by sprytnie wykorzystać dostępną przestrzeń: łącząc funkcje, rozsuwając meble i urządzając praktyczne miejsca do przechowywania. W naszej wielofunkcyjnej aranżacji połączmy meble z różnych kolekcji, a sprawimy, że stanie się bardziej dynamiczna, zachowując jednocześnie wyraźny podział na konkretne strefy.
Kiedy na skromnym metrażu ma dziać się dużo, dobrze kierować się przede wszystkim własnymi przyzwyczajeniami i stylem życia. Do naszych pomysłów na małe mieszkanie dopasujmy najbardziej wszechstronne rozwiązania, które w niewielkim pomieszczeniu pomogą sprytnie okiełznać nawet wiele przedmiotów. Dzięki temu szybko zapomnimy, ile metrów kwadratowych liczą nasze cztery kąty.