Projekt salonu w domu jednorodzinnym – pomysł na przytulną aranżację
Szukasz pomysłu na aranżację salonu z jadalnią w domu jednorodzinnym? Zainspiruj się gotowym projektem – od wykończenia, po... Czytaj więcej
Mały przedpokój stanowi swego rodzaju wyzwanie. To w końcu nie tylko pierwsze miejsce, jakie wita nas i naszych gości, ale również towarzysz naszych codziennych rytuałów. Niech zatem prezentuje się estetycznie, a przy tym nie traci na funkcjonalności.
Wygodnie urządzony przedpokój na co dzień staje się niemal niewidzialny. Wchodzimy do domu lub mieszkania, zdejmujemy buty, wieszamy kurtkę, odkładamy klucze i od razu kierujemy swoje kroki do sypialni, kuchni czy salonu. To przestrzeń pełna małych pomocników, w której wszystko jest na swoim miejscu, a każdy mebel i dodatek spełnia konkretną funkcję.
Nawet mały przedpokój otwiera pole do wielu aranżacyjnych eksperymentów. Spróbujmy nadać mu indywidualny charakter i wykorzystać ograniczoną przestrzeń, by już od progu móc poczuć się jak u siebie.
Aranżacja małego przedpokoju to przede wszystkim odpowiednio dopasowany rozmiar i liczba mebli. Szafki i wieszaki o dużych gabarytach potrafią skutecznie zawłaszczyć przestrzeń, a przecież witając gości czy szykując się do wyjścia chcemy czuć się swobodnie. Zwróćmy uwagę nie tylko na ich szerokość, ale również wysokość: im wyższe, tym bardziej będą dominować w niewielkim pomieszczeniu. To szczególnie ważne w przypadku mieszkań w bloku, które posiadają nie tylko wąski plan, ale również niski sufit.
Poszukajmy też sposobów na uniknięcie zagracenia w małym przedpokoju i przeładowania go niepotrzebnymi elementami. Zamiast zajmującej sporo miejsca dużej szafy lub komody możemy powiesić kilka mniejszych półek na czapki, rękawiczki i szaliki. Pod nogami zostanie nam wtedy więcej miejsca, na przykład na pomysłowo zaprojektowana ławka z szufladą oraz wygodną poduchę. Komfortowe stanowisko do zakładania butów gotowe!
Dysponując ograniczoną przestrzenią, warto postawić na meble podwieszane. Zamontowana do ściany szafka na buty pozwoli sprytnie wykorzystać powierzchnię małego przedpokoju, a pod jej nogami zostanie trochę miejsca na matę lub ociekacz.
Praktycznym rozwiązaniem jest również drewniana drabinka, która mimo sporej wysokości zupełnie nie przytłacza wnętrza. Na jej szczebelkach możemy zawiesić parasol, łyżkę do butów, małe skrzynki na klucze czy materiałowe organizery. Jej funkcjonalność łatwo dopasujemy do własnych potrzeb – tak, by po swoje rzeczy wygodnie mogli sięgać wszyscy domownicy: ci duzi i ci mali.
Do małego przedpokoju warto zaprosić przede wszystkim wielofunkcyjne wyposażenie. W ten sposób zredukujemy ilość niezbędnych elementów do minimum. Przydadzą się zwłaszcza meble modułowe. Sami możemy stworzyć je niemal od zera – na przykład sięgając po kolekcję Simple, z którą łatwo skonfigurujemy własną szafkę, dokładnie dopasowaną do naszego przedpokoju. Z biegiem czasu możemy ją uzupełnić o dodatkowe nadstawki, zwiększające jej pojemność. Przyda się na niespodziewane wizyty.
Jeśli miejsca w przedpokoju jest naprawdę mało, warto poszukać bardziej nietypowych sposobów na dodatkową przestrzeń do przechowywania. Jednym z nich są nowatorskie drzwi Smart – możemy dopasować do nich pojemniki, haczyki na odzież, plecak czy torbę, a nawet kalendarz. Do stylu naszego wnętrza łatwo dobierzemy też odpowiedni kolor drzwi, akcesoriów i klamki.
Sięgając po kilka sprawdzonych sztuczek, możemy sprawić, że nawet bardzo mały przedpokój będzie się wydawać nieco większy. Klasycznym już trikiem jest zawieszenie dużego lustra. Taki dodatek sprawi, że nawet bardzo wąski korytarz nie będzie przytłaczać nas i naszych gości. To jednak nie koniec: pobawmy się kolorami, dodatkami i oświetleniem, a dodamy wnętrzu nieco lekkości oraz oddechu.
Z pomocą przyjdą zwłaszcza jasne, neutralne barwy ścian: odcienie bieli, beże lub subtelne szarości. W przedpokoju, który jak żadne inne pomieszczenie jest narażony na zabrudzenia, przyda się system ścienny. Łatwo go zamontować, jeszcze łatwiej czyścić. Jest odporny na wilgoć
i uderzenia, dlatego bez problemu można o niego oprzeć deskorolkę czy rower. Przywita też umorusanych maluchów wracających z ogrodu lub boiska.
Do jasnych ścian możemy dopasować niewielkie kinkiety. Pomogą nam rozświetlić mały przedpokój i uniknąć wrażenia ciasnoty, dodatkowo potęgowanego przez ciemność. Rozmieszczenie punktów świetlnych łatwo zaplanujemy z aplikacją VOXBOX – tworząc własną, wirtualną aranżację możemy sprawdzić różne kombinacje wiszących lamp, kinkietów i stojących lampek oraz dokładnie zaplanować ustawienie pozostałych elementów wnętrza.
Woda, błoto, piasek, sól, obcasy szpilek i psie pazury – to tylko część wyzwań, jakie czyhają na naszą podłogę w przedpokoju. Dobrze zadbać o to, by jej powierzchnia była jak najbardziej odporna na ścieranie oraz działanie wilgoci.
W małym przedpokoju dobrze sprawdzą się podłogi winylowe, które ze względu na swoją wielowarstwową strukturę będą wyglądać jak nowe przez wiele lat.
Możemy wybierać spośród paneli imitujących drewno, kamień, a nawet beton, zacierając lub podkreślając granice między przedpokojem a pozostałymi pomieszczeniami w domu.
Śmiało możemy zdecydować się również na panele podłogowe. Przy ich wyborze kluczowa będzie odpowiednia klasa ścieralności – AC4 lub AC5. W trosce o estetyczny efekt, najlepiej czyścić je lekko wilgotnym materiałem. Wszelkie zabrudzenia będą mniej widoczne, gdy na podłodze wyłożymy panele w ciemnych barwach.
W naszym domu możemy też… zupełnie zrezygnować z przedpokoju! Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku najmniejszych mieszkań lub kawalerek, gdzie funkcję przedpokoju możemy łatwo połączyć z pokojem dziennym. Jeśli chcemy, granice między poszczególnymi funkcjami możemy wyznaczyć na przykład za pomocą mebli. Wystarczy nawet pojedyncza szafka, haczyki na ścianie i stojące lustro, by zaaranżować w nim niewielką strefę wejściową.