Idealne oświetlenie blatu. Jaką lampkę wybrać na biurko?
Szukasz idealnej lampki na biurko? Przeczytaj, jak oświetlić biurko, by dobrze się przy nim pracowało i uczyło, i wybierz odpowiedni model dla siebie... Czytaj więcej
Z roku na rok potrzeba autonomii u dziecka rośnie, a własne cztery kąty zaczynają odgrywać coraz większą rolę w jego życiu. Urządzenie wnętrza, które podbije serce młodego mężczyzny, to nie lada wyzwanie. Podpowiadamy, jak zaaranżować pokój dla chłopca, aby stanowił bezpieczną przestrzeń do rozwoju jego pasji i zainteresowań.
Jeśli chodzi o swój prywatny azyl, przedszkolak bywa równie wymagający, co nastolatek. Nic w tym dziwnego – to właśnie we własnym pokoju spędza najwięcej czasu. Najpierw dzieli go pomiędzy zabawę i sen, później wydziela coraz dłuższe chwile na naukę i krystalizujące się hobby. Połączenie preferencji dorastającej pociechy z praktycznymi aspektami wymaga sporo namysłu.
Gust dziecka szybko bowiem ewoluuje, a częste przemeblowania są kosztowne i czasochłonne. Oto garść wskazówek, dzięki którym pokój urządzony dla chłopca pozostanie jego ulubionym miejscem w domu przez długie lata.
Kwestia odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni w pokoju dziecięcym przybiera na wadze z roku na rok. Potrzeby rosną bowiem wraz z lokatorem, pokonującym kolejne szczeble edukacji. Na początku maluch uczy się przez zabawę, dlatego wystarczy mu mały stolik i krzesełko, niezastąpione podczas malowania i układania klocków. Gdy przekroczy próg szkoły, będzie potrzebować wygodnego fotela i biurka, przy którym w skupieniu zapozna się z czytanką i odrobi pierwsze lekcje. Podobnie jest w przypadku komody na ubranka, którą z czasem zastąpi pojemna szafa, przypominająca tę z sypialni rodziców.
Aranżując pokój małego chłopca, już na samym początku warto wydzielić strefy o różnym przeznaczeniu.
Ułatwimy tym samym dziecku skupienie się na poszczególnych aktywnościach. Bezpieczne miejsce do zabawy wyznaczy bawełniany dywan. W związku z tym, że można bez obaw wrzucić go do pralki, będzie stanowić nie tylko miękki, ale również higieniczny tor dla wyścigu resoraków. Najlepsi przyjaciele przedszkolaka mogą zamieszkać tuż obok w pojemnej skrzyni na zabawki, dzięki czemu będą zawsze pod ręką. Taki mebel świetnie sprawdzi się także we wspólnej przestrzeni, ułatwiając sprzątanie po rodzinnych zabawach.
Drugą najważniejszą strefą w królestwie małego mężczyzny jest łóżko. W pierwszych latach życia wystarczy tapczanik z praktyczną szufladą pod materacem, która pomieści wzorzyste komplety pościeli, ułatwiające maluchowi zaśnięcie. Taki funkcjonalny mebel uzyskamy po zdemontowaniu boków łóżeczka Milk i obniżeniu jego szczytów. Z czasem niewielki tapczan zastąpimy pojedynczym łóżkiem lub kanapą z młodzieżowej kolekcji, która umożliwi dorastającemu synowi przyjęcie komfortowej pozycji podczas snu.
Z biegiem lat coraz większe znaczenie będzie odgrywać część pomieszczenia poświęcona nauce.
Figurki i pluszaki na regałach zostaną zastąpione książkami i zeszytami, a we wnętrzu pojawią się dodatkowe źródła światła, wspierające skupienie na zadaniach z matematyki. Wybierając pierwsze meble do pokoju dla chłopca, warto więc postawić na uniwersalne bryły, które będą mogły towarzyszyć mu przez długi okres. Jeśli dodamy do tego ponadczasowe kolory na ścianach, do przeprowadzenia metamorfozy wystroju wystarczy zmiana ozdób i dodatków.
Jednym z najważniejszych czynników uwzględnianych podczas urządzania pokoju dla chłopca jest jego wiek. Nie ulega wątpliwości, że zupełnie innego wnętrza potrzebuje początkujący uczeń, a innego nastolatek wybierający się do liceum. Jeśli już na wstępie dobrze przemyślimy poszczególne elementy aranżacji, może się okazać, że nie będziemy potrzebować gruntownego remontu.
Warto postawić na nowoczesne meble modułowe, które umożliwiają dokładanie kolejnych elementów w miarę wzrostu potrzeb dziecka.
Dzięki ponadczasowemu designowi bryły z kolekcji Young Users są dyskretnym towarzyszem procesu dorastania. Aby zyskać więcej miejsca do przechowywania skarbów, wystarczy dodać kolejną szafkę. Co więcej, funkcjonalne nakładki na fronty pozwalają wielokrotnie odświeżać wystrój.
Wprowadzanie małych i dużych zmian z biegiem lat umożliwi także aranżacja pokoju dla chłopca, bazująca na meblach Nest. Przestrzeń pod piętrowym łóżkiem najpierw posłuży jako pobudzająca wyobraźnie baza do zabaw, a później pomieści biurko i kontenerki, zastępujące oddzielną szafę. Mobilne elementy będą mogły swobodnie wędrować po pomieszczeniu, dotrzymując kroku pomysłom syna. Wsunięte z powrotem pod materac, pozostawią wolną podłogę, gotową na beztroską zabawę.
Dowodem na to, że da się urządzić pokój dla pięciolatka, który będzie mógł posłużyć również piętnastolatkowi, są także meble Concept z wymiennymi frontami. Błękit, czerwień, szafran, a może dębowy dekor lub czerń? Każdy z tych kolorów będzie mógł w kilka chwil zagościć w czterech kątach chłopaka, gdy zamarzy mu się zmiana.
Wysokie nóżki ułatwią odkurzanie w pokoju, a pokryte silikonem otwory zapewnią wygodny dostęp do wnętrza cicho domykających się szafek. Oto przepis na komfort, który nie znudzi się najbardziej wybrednemu nastolatkowi.
O przyszłości pamiętajmy również, wybierając kolor ścian w pokoju. Zamiast dekoracji z postaciami z kreskówki, która rok później może przestać być ulubioną, warto postawić na samoprzylepną tapetę z subtelnym wzorem. Czystość aplikacji i brak śladów na ścianie po jej usunięciu to argumenty, które przemawiają do wielu rodziców. Bohaterowie, których aktualnie podziwia chłopiec, mogą zostać wprowadzeni do wnętrza w postaci figurek lub obrazków w ramkach. Z łatwością wymienimy je na nowe, gdy młody lokator uzna, że nie wzbudzają już zainteresowania jego kolegów.
W dziecięcym pokoju roi się od drobiazgów. Aby zapobiec przypadkowemu nadeptywaniu na klocki, warto od najmłodszych lat zachęcać pociechę do samodzielnego sprzątania.
Im bardziej funkcjonalnie urządzimy wnętrze, tym większa szansa, że uda się przekonać chłopca do odkładania przedmiotów na właściwe miejsce.
Utrzymanie porządku ułatwią meble, które posiadają masę wbudowanych schowków. Zbieranie zabawek przyspieszy szuflada na kółkach, wysuwana z podestu szafy, a rozsypane pisaki szybciej trafią do pojemnika dzięki mobilnemu kontenerkowi Concept, mogącemu służyć także jako szafka nocna z ulubionymi książeczkami. Nieocenionym wsparciem będzie również regał z otwartymi półkami, z których każda ma z góry ustalone przeznaczenie.
W przypadku starszego dziecka świetnie sprawdzą się praktyczne pojemniki i pudełka. Książki i zeszyty, po które sięga najczęściej, mogą zamieszkać w kolorowych skrzynkach, przymocowanych do drabinki przy biurku Stige. Dzięki temu chłopak nie będzie musiał nawet wstawać od biurka, aby odłożyć je z powrotem. Wszelkie przydatne drobiazgi pomieści duży, jeansowy organizer z poręcznymi kieszonkami. Utrzymanie porządku wśród rzadziej używanych rzeczy ułatwią z kolei liczne, łatwo wysuwalne szuflady i zamykane szafki z półkami o regulowanej wysokości.
Niezależnie od wieku, najbardziej lubimy przebywać w otoczeniu, które nam się podoba. Nie bójmy się więc zaprosić do aranżacyjnej przygody swojego syna i zapytać go o jego oczekiwania co do własnego pokoju. Otoczony przedmiotami, które są mu bliskie, będzie czuł się wyjątkowo, bezpiecznie i komfortowo.
Sami zadbajmy o praktyczną bazę, a chłopcu pozostawmy kwestię szczegółów, które zdecydują o klimacie panującym we wnętrzu. Dzięki temu wystrój będzie zachwycał zarówno swoją funkcjonalnością, jak i dopasowaniem do zainteresowań właściciela. Wspieranie pasji dziecka od najmłodszych lat to najlepsze, co może zrobić zaangażowany rodzic. Pomoże w tym współpraca podczas doboru mebli i dodatków do azylu pociechy. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na pokój dla dorastającego chłopca, którymi warto się zainspirować.
Młody amator sportu doceni wnętrze, w którym będzie mógł wyeksponować skarby związane z ulubionymi aktywnościami. Pomogą w tym zarówno otwarte półki, jak i przepaski na fronty zamykanych szafek. Większe przedmioty, takie jak deskorolka czy rolki, będą mogły zamieszkać w pojemnym podeście szafy, który posłuży także jako dodatkowe siedzisko, gdy do syna wpadną koledzy z drużyny.
Przydadzą się również sprytne drzwi Smart z systemem nagwintowanych muf, gotowych na przymocowanie dedykowanych akcesoriów. Haczyki sprawią, że sportowa torba będzie zawsze na swoim miejscu, a tablica do darta zapewni rozrywkę, gdy pogoda na zewnątrz nie będzie sprzyjać bieganiu za piłką. Dzięki suchościeralnemu planerowi chłopiec nie zapomni z kolei o ważnym treningu.
Odpowiednio zaaranżowane wnętrze pomoże rozbudzić dziecięcą ciekawość świata.
Sercem pokoju warto uczynić biurko Concept z przestronnym blatem, który pomieści wszelkie akcesoria, przydatne młodemu odkrywcy w realizacji odważnych pomysłów. Dodatkowe drobiazgi mogą zamieszkać w szufladach na ochronnych filcach. W każdej chwili chłopiec będzie mógł je wyjąć i przenieść w wybrane miejsce wraz z zawartością, kontynuując twórcze działania na podłodze czy łóżku.
Najlepiej, aby biurko stało tuż przy oknie. Naturalne światło ułatwia bowiem skupienie i dodaje energii. Nadejście zmroku nie musi oznaczać końca szkicowania, które być może w przyszłości zaowocuje przełomem w nauce. Wystarczy zadbać o precyzyjne doświetlenie przestrzeni roboczej. Aranżację skutecznie ożywi żółta lampka Collo z kloszem na rozciąganym ramieniu. Na blacie może stanąć także korkowy globus, zachęcający chłopca do odkrywania kolejnych lądów. Spory urok do pokoju małego naukowca wniesie także ściana pomalowana farbą tablicową i komplet kolorowej kredy.
Niektórzy chłopcy wyjątkowo chętnie spędzają czas ze swoimi kolegami. Warto zadbać o to, aby ich pokoje sprzyjały beztroskiej zabawie. Nie bójmy się wprowadzić do wnętrza żywych kolorów w postaci łatwo wymienialnych dodatków. Komiksowe nakładki na fronty mebli stworzą spójną całość z zabawnymi grafiki, zdobiącymi ściany. Przy okazji ochronią drzwiczki przed zarysowaniami i zabrudzeniami, które mogą pojawić się podczas dzielenia wesołych chwil przez dzieci.
Utrzymanie porządku wśród ulubionych gier syna ułatwią praktyczne wypełniacze, dzielące przestrzeń do przechowywania na poręczne części. Wraz z nimi chłopiec wygodnie posegreguje zarówno tradycyjne planszówki, jak i płyty ze strzelankami, po które najczęściej sięga z przyjaciółmi. Przydadzą się również kolorowe pudełka, które pomieszczą zabawki i gadżety, same w sobie stanowiąc ozdobę wnętrza.
Część dzieci na pewnym etapie odkrywa w sobie pasję do muzyki. Warto wspomóc jej rozwój poprzez przemyślaną aranżację pokoju. W lekkim wygłuszeniu wnętrza pomogą antracytowe panele Kerradeco, nadające całemu wystrojowi dojrzałego wyrazu. Wybierając meble, postawmy na takie o zaokrąglonych krawędziach, dzięki czemu syn nie nabije sobie guza podczas energetycznej solówki.
Prawdziwe centrum dowodzenia stworzy nowoczesna kanapa Evolve, na którą w każdej chwili może najechać przesuwne biurko. Jego dwustronnie otwierane szuflady i półka z przegródkami pomieszczą głośniki, słuchawki i wszelkie gadżety, które przyszły członek zespołu pragnie mieć w zasięgu ręki. Aby nieustannie rozrastająca się kolekcja płyt nie zajmowała miejsca na ubrania w szafie, warto zamontować przy ścianie wiszącą półkę z funkcjonalnymi przegródkami.
Niektóre dzieci wyznaczają swoje granice wyjątkowo śmiało.
Warto ułatwić im proces wchodzenia w dorosłość i urządzić wnętrze odpowiadające ich upodobaniom. Nie bójmy się wprowadzić ciemnych kolorów do pokoju dla chłopca, szczególnie dobrze zgrywających się z buntowniczym okresem w jego życiu. Jeśli zadbamy o przełamanie ich jasnymi dodatkami, unikniemy ponurej atmosfery. Przytulności dodadzą miękkie poduszki i narzuta Tonne z drobnym wzorem oraz drewniane detale, takie jak minimalistyczny zegar Pave.
Warto pozostawić jedną ze ścian białą. Nie tylko optycznie powiększymy wówczas wnętrze, ale umożliwimy również nastolatkowi wyrażanie siebie poprzez przyczepiane plakaty i zdjęcia. Bliskie jego sercu przedmioty pomoże ukryć przed niepożądanym wzrokiem pojemna komoda Nest na stabilnym stelażu. W praktycznym wykorzystaniu przestrzeni pod meblem pomogą kolorowe skrzynki, gromadzące ulubione magazyny i inne drobiazgi, związane z zainteresowaniami chłopaka. Jeśli pozwala na to metraż i budżet, warto wstawić również telewizor, który pozwoli młodemu człowiekowi spędzać wieczory po swojemu.