Pokój dla chłopca. 5 pomysłów na królestwo małego mężczyzny
Szukasz pomysłów, jak urządzić pokój dla chłopca? Pomożemy Ci stworzyć praktyczną aranżację, która zachwyci Twoją pociechę i... Czytaj więcej
Pokój dla rodzeństwa to miejsce, gdzie we wspólnej zabawie, nauce i obowiązkach spotykają się dwa często zupełnie odmienne światy. Jak stworzyć wygodne, wielofunkcyjne wnętrze, które dopasuje się do różnych gustów i potrzeb?
Dzielenie pokoju z rodzeństwem zacieśnia więzi, uczy współpracy i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, a przede wszystkim – potrafi być naprawdę dobrą zabawą. By dzieci w różnym wieku czuły się swobodnie we wspólnej przestrzeni, postarajmy się urządzić wnętrze, w którym każde z nich będzie mogło stworzyć również skrawek swojego własnego, prywatnego świata.
Urządzanie pokoju dla rodzeństwa wcale nie musi być trudne! Dzięki meblom modułowym zarówno mali, jak i nieco więksi
mieszkańcy szybko będą mogli dopasować przestrzeń do własnych potrzeb. Różne kolory frontów oraz ozdobne i praktyczne dodatki pomogą im też zaznaczyć indywidualny charakter swoich kącików i półek.
Jeśli w pokoju zamieszka dwójka uczniów, przyda się im wygodne miejsce do nauki. Lekcje najprzyjemniej odrabia się razem – na przykład przy dwustronnym biurku Spot. Na jego przestronnym blacie bez trudu zmieszczą się książki i zeszyty, a w ukrytych pośrodku trzech zamykanych schowkach znajdzie się miejsce na przybory do pisania. Mebel posiada również wbudowane oświetlenie, które równomiernie rozkłada się po obu stronach szerokiego blatu i nie rzuca cieni. Wygodnie można się więc uczyć we dwójkę i to przez lata – biurko będzie rosło wraz z dziećmi, bo jego blat można ustawić na jednej z trzech wysokości. Komfortu dodadzą również dobrze dobrane do niego krzesła - takie, które będą wspierać kręgosłup dziecka podczas długich godzin przy nauce do sprawdzianów.
Do potrzeb rodzeństwa łatwo przystosujemy również biurko Transformers. Wystarczy, że zsuniemy do środka jego kontenerki, a stworzymy stanowiska do pracy po obu stronach blatu. Jeśli przy biurku potrzebne będzie nieco więcej miejsca, tuż obok możemy dostawić drugie, tym
razem w innym, kontrastującym kolorze. Jego fronty ozdobią praktyczne, metalowe nakładki – w sam raz na plan lekcji, najważniejsze notatki czy własne rysunki.
Wspólną przestrzeń do wymiany myśli stworzymy też, łącząc ze sobą małe i duże biurka z kolekcji Stige. Rodzeństwo razem może korzystać z praktycznych akcesoriów z drewna sosnowego: drabinki, stanowiącej granicę pomiędzy dwoma stanowiskami, oraz dwóch ram, umieszczonych po bokach mniejszego mebla. To idealne miejsca na tablicę korkową, lustro lub pojemne, kolorowe skrzynki, które łatwo przenosić w dowolne miejsce. Każdy, niezależnie od wieku, może wyposażyć swoją część dokładnie tak, jak chce.
We wspólnym wnętrzu każdemu dziecku przyda się też jego własny kącik. Będzie to szczególnie ważne, gdy jest między nimi spora różnica wieku. Urządzając pokój dla rodzeństwa, wraz z młodszym dzieckiem możemy skonfigurować jego własne łóżko multi – to tam uwije ono swoje prywatne gniazdko, dopasowując mebel do własnych potrzeb. Dzięki
modułowej konstrukcji do łóżek można dobrać wysuwane kontenerki, małą szafę na ubrania czy biurko. Schowa się tam również sprytny materac Nest, który składa się z 4 rozpinanych elementów. Dzięki temu może służyć jako miękkie siedzisko do pracy i zabawy, a także dodatkowe miejsce do spania dla małych gości.
Starsze z dwójki rodzeństwa na pewno ucieszy się z bardziej „dorosłych” mebli: osobnego łóżka, biurka oraz szafy lub komody. Gdy postawimy na wyposażenie z kolekcji Nest, razem z łóżkiem multi pokój zamieni się w przyjazną, spójną całość, a każdy z jego mieszkańców będzie mógł dowolnie dopasowywać wygląd swojej części za pomocą nakładek i organizerów.
By zapewnić dzieciom więcej prywatności, ich łóżka dobrze ustawić w przeciwległych kątach pokoju. Jeśli jednak nie jest to możliwe, znów z pomocą przyjdą wielofunkcyjne drabinki z kolekcji Stige, które oddzielą od siebie dwie strefy wypoczynku. Łóżka możemy ustawić prostopadle do siebie, a obwieszone organizerami, plakatami czy ulubionymi przedmiotami drabinki zapewnią dzieciom nieco intymności.
Gdy wnętrzem trzeba się dzielić, jeszcze ważniejsza staje się potrzeba zaznaczenia swojego indywidualnego charakteru. W pokoju rodzeństwa każde dziecko będzie chciało mieć własną enklawę – skrawek przestrzeni należący tylko do niego. Jeśli nie mamy miejsca na szeroki, dwustronny regał, który podzieli pomieszczenie na dwie części, trzeba będzie pomyśleć nad innymi rozwiązaniami.
Przy wydzielaniu poszczególnych „stref wpływów” w pokoju rodzeństwa pomogą nam różnokolorowe meble z kolekcji Stige. Regały, kontenerki czy półki mogą być niebieskie, pistacjowe lub w naturalnym odcieniu sosny. Dzięki temu każde dziecko będzie mogło samodzielnie wybrać dla siebie nieco inny kolor mebli i zaznaczyć “swój teren”. Indywidualnego charakteru dodadzą dodatkowo zamontowane drabinki przy biurku lub łóżku. Każdy mieszkaniec pokoju może powiesić na nich najlepsze dla siebie akcesoria - lustro, darta, tablicę korkową czy małe organizery.
Rozwiązania ułatwiające personalizowanie przestrzeni znajdziemy również w kolekcji Young Users. Gdy już skomponujemy poszczególne kąciki z pojemnych regałów, szafek i komód, możemy zaprosić dzieci, by wybrały
nakładki na fronty swoich mebli. Do wyboru jest aż kilkadziesiąt wariantów: od gładkich, kolorowych płytek, przez nakładki z rysunkami i napisami, aż po lustro, tarczę do darta lub tablicę do koszykówki. Swój własny sposób na ozdobienie mebli łatwo znajdzie zarówno przedszkolak, jak i licealista.
W pokoju dla rodzeństwa przydadzą się też rozwiązania ułatwiające wydzielenie swojego miejsca na wspólnych półkach. W dobrej organizacji pomogą praktyczne wypełniacze, dzielące przestrzeń do przechowywania i umożliwiające lepsze wyeksponowanie ulubionych przedmiotów. Na regałach możemy też ustawić ściskacze do książek w różnych wzorach – od razu będzie wiadomo, na której półce kłaść swoje podręczniki, by nigdy nie pomieszały się z książkami brata lub siostry.
Zadbajmy o to, by najbliższe otoczenie umożliwiało naszym dzieciom wspólną zabawę i naukę, ale przy tym w żaden sposób nie ograniczało ich indywidualnego rozwoju. Urządzając pokój dla rodzeństwa, szukajmy jak najbardziej
uniwersalnych i wielofunkcyjnych rozwiązań – tak, by z czasem można było je dopasować do zmieniających się potrzeb. W tym wnętrzu przez lata nie zmieni się tylko jedno: zawsze będzie się tu dużo działo. Najlepiej sprawdzą się więc elementy, które bez problemu będzie można przesuwać, łączyć, rozdzielać i przestawiać.
Ze stworzonymi specjalnie z myślą o dzieciach meblami Young VOX łatwo urządzimy zarówno duży, jak i mały pokój rodzeństwa w różnym wieku. Do tworzenia wnętrz zaprośmy również nasze dzieci – z aplikacją VOXBOX wspólnie możemy eksperymentować z ustawieniem i doborem wyposażenia nawet bez wychodzenia z domu.