Dodatki na swoim miejscu. Jak przechowywać biżuterię i torebki?
Biżuteria zawsze łatwo się gubi, a na torebki nigdy nie ma miejsca. Jak przechowywać dodatki, żeby zachować porządek i utrzymać je... Czytaj więcej
Wybierając drzwi wewnętrzne do naszego domu lub mieszkania, możemy je dowolnie personalizować. W ten sposób lepiej dopasujemy je nie tylko do wyglądu naszych wnętrz, ale przede wszystkim do naszych potrzeb i upodobań. Jakie akcesoria możemy wybrać do drzwi?
Komponując nasze drzwi wewnętrze za pomocą odpowiednio dopasowanych akcesoriów, możemy rozszerzyć ich funkcjonalność, zadbać o detale, które uzupełnią nasze aranżacje, a nawet sprawić, że w domu na co dzień będzie nieco ciszej.
Klamka zapadła: pora na personalizację! Oto kilka wskazówek, z którymi odkryjemy zupełnie nowe oblicze drzwi i łatwiej zrealizujemy swoje pomysły na praktyczne i estetyczne wnętrza.
Największe możliwości personalizacji oferują sprytne skrzydła drzwiowe SMART. Potrafią znacznie więcej niż zwykłe drzwi – mogą stać się miejscem do przechowywania podręcznych drobiazgów, tablicą do wymieniania wiadomości pomiędzy domownikami albo zieloną ścianą pełną doniczek z roślinami.
Wszystko dzięki zamontowanym bezpośrednio na drzwiach mufom, czyli śrubom do mocowania dodatkowych akcesoriów. Tak mały drobiazg pozwala skomponować nasze własne drzwi na wiele różnych sposobów i dopasować ich funkcję do poszczególnych pomieszczeń w domu. W łazience przydadzą się pojemniki na kosmetyki i wieszaki na ręczniki, w przedpokoju haczyki na klucze i ubrania, a w pokoju młodzieżowym – filcowe organizery i paski do zawieszania różnych przedmiotów. Wśród akcesoriów do drzwi SMART znajdziemy też lustro, kalendarz, a nawet tarczę do rzutek.
Wielofunkcyjne drzwi świetnie sprawdzą się zwłaszcza w niewielkich wnętrzach, gdzie pomogą zaoszczędzić trochę miejsca.
Dzięki dobrze przemyślanym akcesoriom nie musimy już rezerwować przestrzeni na dodatkową komodę czy stojący wieszak.
Klamka to jeden z tych detali, które wpływają na odbiór wnętrza. Jej kolor i kształt warto dopasować do pozostałych elementów: nie tylko zawiasów i okuć drzwi, ale również mebli czy ścian. W ten sposób zadbamy o to, by nasze aranżacyjne pomysły złożyły się w spójną całość.
Na wybór klamki duży wpływ będzie miał styl wybranych przez nas skrzydeł drzwiowych. Do drzwi inspirowanych klasyczną stolarką, wykończonych prostymi, głębokimi frezowaniami najlepiej dopasować klamki o tradycyjnym kształcie z delikatnie zaokrąglonymi krawędziami. We wnętrzu łączącym stare z nowym dobrze zaprezentują się zarówno klamki z podłużnym szyldem, jak i te z mniejszą, okrągłą podstawą. Możemy również zastanowić się nad subtelnie stylizowaną klamką, której wykończenie będzie współgrać z kolorem drzwi.
Na minimalistycznych, białych skrzydłach drzwiowych możemy na przykład zamontować kontrastujące, ciemne elementy, podczas gdy na drzwiach wykończonych w naturalnym odcieniu drewna lepiej sprawdzi się srebrna lub złota klamka – delikatnie połyskująca lub matowa.
W przypadku bardziej nowoczesnych, gładkich drzwi lub skrzydeł drzwiowych z podłużnymi przeszkleniami lepiej sprawdzą się klamki o wyraźnie zarysowanych krawędziach z kwadratowym szyldem. Śmiało możemy tu postawić na wykończenie z połyskującego lub szczotkowanego chromu, a także drobne geometryczne zdobienia. Jeśli w aranżacji wnętrza chcemy postawić na kontrasty, dobrym pomysłem może być również czarna klamka na białych drzwiach. Będzie nawiązywać do ciemnego wykończenia mebli lub pomalowanej na czarno ściany w eleganckim salonie.
Pamiętajmy też, by dopasować klamkę nie tylko do aranżacji wnętrza, ale przede wszystkim do naszych potrzeb i upodobań. Na pewno przyda się wizyta w salonie VOX, bo lepiej nie zamawiać klamki w ciemno. Najpierw sprawdźmy, które modele najlepiej leżą nam w dłoni – to szczególnie ważne w przypadku klamek do drzwi zewnętrznych, z których będziemy korzystać każdego dnia.
Gdy w domu chcemy zamontować drzwi bezprzylgowe, przydatnym akcesorium może być zamek magnetyczny. Jego konstrukcja jest wyjątkowo prosta: w zamku oraz w zaczepie w ościeżnicy znajdują się magnesy, które po zamknięciu drzwi wzajemnie się przyciągają. Taki zamek jest zupełnie płaski – nie ma w nim wystającej zapadki, charakterystycznej dla mechanicznych zamków.
Magnesy sprawiają, że drzwi zamykają się niemal bezszelestnie. Nie musimy nawet naciskać klamki: wystarczy docisnąć skrzydło, a samo płynnie i dokładnie się domknie, bez charakterystycznego, metalicznego odgłosu. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się na przykład w pokoju niemowlaka. Gdy maluszek zaśnie, nie będziemy musieli martwić się, że zamykane drzwi go obudzą.