Kolorowe drzwi wewnętrzne – pomysły na ciekawe wejście do pokoju
Drzwi wewnętrzne w nietypowym kolorze stworzą ciekawe dopełnienie aranżacji. Zobacz różne pomysły na kolorowe drzwi w domu i... Czytaj więcej
Szlachetny urok, głęboka barwa i charakterystyczne właściwości sprawiają, że o drewnianej podłodze marzy wielu z nas. W jaki sposób wybrać odpowiednie deski do naszego domu i jak zadbać o to, by ich powierzchnia wytrzymała w dobrym stanie długie lata?
Drewniana podłoga, ze swoim naturalnym usłojeniem i głębokim odcieniem, wprowadza do wnętrz sporo ciepła, podkreślając ich przytulny charakter. Drewno warto zaprosić do domu również ze względu na jego właściwości. W naturalny sposób oddycha, regulując poziom wilgotności, i nie przyciąga kurzu, stanowiąc rozwiązanie bezpieczne dla alergików. Co ważne, drewniana podłoga to także ekologiczny wybór – zużyte deski po latach użytkowania możemy oddać do recyklingu.
W których pomieszczeniach najlepiej odnajdzie się drewniana podłoga? Jak dopasować odpowiednie deski do naszych potrzeb i o czym pamiętać podczas ich montażu oraz codziennej pielęgnacji?
Drewno najlepiej sprawdzi się na podłodze w salonie oraz sypialni. To szczególne miejsca, w których stawiamy przede wszystkim na rodzinne ciepło i przytulny, intymny nastrój. Ciepły brąz dębu lub łagodny, miodowy odcień jesionu, które znajdziemy w kolekcji drewnianych podłóg Skandinavien, będą stanowić naturalny i odświeżający akcent w naszych ulubionych wnętrzach. Staną się też tłem dla pozostałych elementów naszej aranżacji: frontów mebli, wykończenia ścian czy kompozycji ozdób i dodatków.
Drewniana podłoga znacznie rzadziej gości w przedpokoju – z reguły najintensywniej użytkowanym pomieszczeniu w całym domu. To wnętrze szczególnie narażone na zabrudzenia i uszkodzenia, dlatego lepiej postawić tu na odporne na ścieranie panele laminowane lub łatwe w czyszczeniu podłogi winylowe.
Jeśli jednak chcemy, by nasze wnętrza już od progu urzekały naturalnymi materiałami, możemy zdecydować się na podłogę z jesionu. To wyjątkowo wytrzymały gatunek drewna, który swoją jasną barwą dodatkowo rozświetli wnętrze przedpokoju i zamaskuje niewielkie rysy, powstające na co dzień w strefie wejściowej.
Najważniejsza cecha, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze drewnianej podłogi, to jej wytrzymałość. Nie chcemy przecież, żeby nasz dom co dwa lata wymagał generalnego remontu. Najwyższą trwałość zapewnią nam deski lite, stworzone z jednego kawałka drewna. Doskonale sprawdzą się w wielofunkcyjnym salonie, w którym sporą część dnia spędzają wszyscy domownicy.
Gdy w naszych wnętrzach dużo się dzieje, warto wybrać jasną podłogę, której odcień zamaskuje powstające na co dzień delikatne rysy czy drobne uszkodzenia. Powierzchnia będzie oczywiście ulegać naturalnemu zużyciu, ale czas potrafi nadać podłodze charakter – szczególnie wtedy, gdy ułożymy na niej olejowane deski.
Ochronna warstwa oleju jeszcze wyraźniej podkreśli naturalny urok drewna. Stanowi też dodatkową impregnację i zapobiega gromadzeniu się kurzu.
Unikalna, potrójna struktura olejowanych desek warstwowych doskonale redukuje obkurczanie i niepożądane puchnięcie drewna pod wpływem wilgoci. Warto pamiętać również o tym, że olejowane podłogi pod wpływem regularnej pielęgnacji z czasem delikatnie pęcznieją, wypełniając tym samym drobne ubytki i rysy powstające na ich powierzchni.
Drewno rozgrzewa wnętrza nie tylko swoją barwą. Na naturalny materiał śmiało możemy zdecydować się również wtedy, gdy na co dzień uwielbiamy chodzić po domu bez kapci. Gdy w salonie lub sypialni chcemy zamontować instalację ogrzewania podłogowego, wybierzmy deski warstwowe, których budowa wspomaga równomierne rozprowadzanie ciepła. Pamiętajmy, że na ogrzewane podłogi z reguły nie kładzie się litych desek, które stanowią zbyt dużą izolację cieplną, a pod wpływem temperatury z czasem mogą wyschnąć i ulec wypaczeniu.
Drewniane podłogi charakteryzują się dobrymi właściwościami akustycznymi, skutecznie tłumiąc m.in. odgłosy kroków. Jeśli cisza to dla nas priorytet, dobrym wyborem będą wtedy deski warstwowe – w przypadku desek litych odgłosy stukania będą nieco bardziej słyszalne, choć warto tu zaznaczyć, że różnice są naprawdę niewielkie.
Deski lite montujemy, przyklejając je bezpośrednio do podłoża. Z tego względu montaż najlepiej wykonać z pomocą specjalisty, który oceni kondycję posadzki i dobierze odpowiednie materiały oraz technikę montażu.
Deski warstwowe możemy zamontować na dwa sposoby. Gdy z ich pomocą wykańczamy ogrzewaną podłogę, najlepiej sprawdzi się metoda na klej – tu znów przyda się wsparcie profesjonalnego montażysty. Jeśli jednak nie decydujemy się na „ciepłą posadzkę”, możemy również układać je sami, łącząc deski w systemie pływającym za pomocą wygodnych zamków, podobnych do tych stosowanych w panelach podłogowych.
Do samodzielnego montażu najlepiej wykorzystać jeden z podkładów polietylenowych MAX POD pod podłogi drewniane. Prace ułatwi zwłaszcza podkład Alu Professional, dzięki swojej zintegrowanej, metalizowanej barierze paroizolacyjnej z zakładką i taśmą klejącą. Dodatkowymi zaletami podkładów MAX POD są m.in. dobra izolacja akustyczna oraz wysoka odporność na obciążenia.
Drewno z biegiem lat może nabrać jeszcze więcej uroku. By tak się stało, niezbędna jest jednak odpowiednia pielęgnacja podłogi.
Naturalne drewno to solidny, ale jednocześnie dość wrażliwy materiał. Właśnie dlatego do czyszczenia drewnianych podłóg najlepiej wybrać dedykowane środki, które będą dla nich odpowiednio łagodne i pomogą wzmocnić ich strukturę. Pamiętajmy też o regularnym odkurzaniu naszej posadzki. W ten sposób uchronimy ją przed mikrouszkodzeniami powodowanymi przez przyniesione z zewnątrz drobinki piasku. W przypadku olejowanych desek warstwowych do usunięcia delikatnych śladów zużycia możemy wykorzystać papier ścierny oraz odrobinę oleju.
Podczas mycia naszej podłogi unikajmy używania zbyt dużej ilości wody, a gdy skończymy – pamiętajmy, by dokładnie wytrzeć podłogę do sucha. Dzięki temu unikniemy zawilgocenia drewna, które może spowodować jego nadmierne pęcznienie.
Aby nasz drewniany parkiet wytrzymał w dobrym stanie długie lata, najlepiej stosować środki pielęgnacyjne oparte na woskach i polimerach, które zapobiegną szarzeniu desek. W zależności od tego, jak intensywnie użytkowana jest podłoga w naszych wnętrzach, zadbajmy również o jej olejowanie – pomoże zamaskować niechciane rysy i mikrouszkodzenia. Drewnianym podłogom raz na kilka lat przyda się również lakierowanie, które najlepiej przeprowadzić z pomocą specjalisty.