Wiosenne kolory w domu. Odświeżamy wnętrza po zimie
Budząca się przyroda zachęca, by wprowadzić wiosenne kolory do domu. Sprawdź, jak przełożyć to, z czym kojarzy się wiosna, na aranżację wnętrz... Czytaj więcej
Lampa w pokoju dziecka powinna być prawdziwym urządzeniem do zadań specjalnych, które nie tylko przegania potwory i koszmary senne, ale także zwiększa komfort zabawy czy nauki. Chcąc znaleźć tę idealną, warto więc dokładnie zastanowić się nad doborem oraz rozmieszczeniem oświetlenia w pokoju naszej pociechy.
Mały człowiek potrzebuje odpowiednich warunków do snu, wypoczynku, ale też zabawy czy lepszego poznawania świata. Bardzo często pamiętamy o tym, wybierając prawidłowe łóżko czy biurko dopasowane do jego wzrostu.
Oświetlenie do pokoju dziecięcego to równie ważny element, który wpływa nie tylko na estetykę wnętrza, ale też pomaga w odrabianiu prac domowych czy zwiększa komfort czytania ulubionych książek pełnych ciekawych historii. Jak zaplanować oświetlenie w miejscu, gdzie twórcza zabawa i wypoczynek nieskrępowanie przenikają się ze sobą?
Pokój dla niemowlaka to prawdziwa oaza spokoju. Jasne, pastelowe kolory, naturalne tkaniny i niezbyt krzykliwe dekoracje to dobre miejsce do rozwoju małych dzieci. Warto w szczególny sposób zaplanować oświetlenie w takim pomieszczeniu, aby jeszcze wyraźniej zwiększyć poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa naszego maleństwa.
Będąc na etapie urządzania pokoju niemowlęcego, warto zawczasu wydzielić w nim poszczególne strefy. Na pewno przyda się miejsce do karmienia i przewijania, ale warto dużą wagę przyłożyć do urządzenia przestrzeni do spania.
Każdy z tych obszarów potrzebuje innego rodzaju oświetlenia, jednak ich wspólnym mianownikiem powinno być niewidoczne źródło światła niezależnie od miejsca w pokoju, w którym znajduje się nasza pociecha. Wybierając główne oświetlenie sufitowe, nie zapominajmy o tym, aby estetyką było ono dopasowane do stylu, w jakim został urządzony dziecięcy pokój. Szczególnie dobrze sprawdzą się więc ratanowe lampy wiszące czy też te pokryte miękkimi abażurami. Chcąc uniknąć wrażenia olśnienia, starajmy się unikać modeli z odkrytymi żarówkami.
W pokoju małego dziecka sprawdzą się też lampy z funkcją ściemniania, szczególnie przydatną w nocy, gdy chcemy sprawdzić, czy maluszek śpi spokojnie lub znaleźć wyrzucony przed chwilą smoczek. Dla starszych dzieci, które odczuwają lęk przed ciemnością, może okazać się też doskonałym uspokajaczem.
Doba starszych dzieci jest zdecydowanie dłuższa niż dzień małego oseska, zwłaszcza jeśli towarzyszy im wspaniała zabawa.
Szczególnie jesienną czy zimową porą, gdy słońce zachodzi stosunkowo szybko, kilkulatek bawi się w swoim pokoju nawet po zmroku. Zdecydowanie ciężko przewidzieć, które miejsce stanie się aktualnie centrum zabawy, dlatego przydatna może okazać się lampa zawieszona w centralnym punkcie pokoju.
Warto, aby królestwo małego przedszkolaka zostało wyposażone również w podstawowe oświetlenie biurka. Pierwsze prace plastyczne, kolorowe rysunki czy laurki dla ukochanych dziadków, powstają w pracowni małego artysty, która powinna zostać wyposażona w dobre oświetlenie. Wybierając konkretną lampę, pamiętaj o tym, aby dobrać do nich oprawy oświetleniowe LED lub OLED o niskiej temperaturze pracy. Te drugie to nowoczesna technologia, która sprawia, że lampa emituje światło całą swoją powierzchnią. W związku z tym nie powoduje nieprzyjemnego efektu oślepienia.
Aranżując oświetlenie w pokoju naszej pociechy, nie zapominajmy o tym, aby zapewnić mu kilka scen świetlnych, w tym specjalne oświetlenie nocne.
Jeśli nasz maluch nie potrzebuje mocnego światła, można pomyśleć o zawieszaniu kolorowych bawełnianych lampek Happy Lights, które będą jednocześnie stanowić ciekawą dekorację.
Nieco starsze dzieci, które przed snem chętnie zanurzają się w świat baśniowych postaci, będą potrzebowały mocniejszej lampki do czytania. W tej sytuacji sprawdzić może się lampa podłogowa czy też komodowa o regulowanym kloszu. Wtedy dziecko samo będzie mogło naprowadzić promień światła na miejsce, które chce rozjaśnić. Dzięki temu zadbamy o zdrowie oczu naszych dzieci – dobrze dobrane oświetlenie nie będzie męczyć ich wzroku.
Już kilkulatki spędzają mnóstwo czasu przy swoich biurkach. Pokój ucznia powinien więc zostać wyposażony w wygodne meble, które pomogą zachować dziecku prawidłową postawę podczas nauki. Ogromną rolę odgrywa tu również oświetlenie, które ma za zadanie równomiernie rozjaśniać całą powierzchnię stołu.
Jeśli nasza pociecha jest praworęczna, to warto, aby lampka została ustawiona po jego lewej stronie. Dzięki temu nie będzie przeszkadzać w odrabianiu prac domowych, a dodatkowo dziecko nie zasłoni sobie światła. Warto zwrócić również uwagę na kształt lampy oraz możliwość regulacji kierunku świecenia. Ciekawym pomysłem na aranżację dziecięcego biurka jest wybór lampy komodowej Biso o niebanalnym kształcie, czy też lampy stołowej Collo, z kloszem zamontowanym na rozciąganym ramieniu. Takie rozwiązanie pozwoli idealnie dopasować kierunek padania światła do swoich potrzeb.
Wybierając oświetlenie, które ma służyć do pracy, warto zadbać o to, aby stworzyć dziecku warunki zbliżone do tych, które sprzyjają pracy biurowej. Natężenie światła na przestrzeni roboczej powinno więc oscylować w okolicy 500 luksów, a wskaźnik CRI (z ang. colour rendering index) wynosić nie mniej niż 80. Utrzymanie takiego poziomu sprawi, że oświetlone przedmioty będą wyglądać naturalnie, a wzrok naszego dziecka nie będzie się męczył.
Oświetlenie w pokoju dziecka powinno być równie bezpieczne, jak cała otaczająca go przestrzeń. Pamiętając o wyborze mebli bez kantów i antypoślizgowych dywanów, warto pochylić się również nad kwestią oświetlenia. Małe dzieci bardzo chętnie dotykają różnych przedmiotów, dlatego lampa nie powinna zawierać żadnych elementów, które łatwo się nagrzewają.
Światło dobiegające z lampy oprócz swojej naturalnej funkcji ma również sprawić, że dziecko poczuje się pewnie i spokojnie. Nie warto wybierać więc mocnych żarówek, nieokrytych żadnym materiałem. Dzieci są szczególnie wrażliwe na ostre światło, które powoduje w nich rozdrażnienie i poczucie poirytowania. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się więc żyrandole o słabszych żarówkach rozmieszczone w różnych strefach dziecięcego pokoju. Innym rozwiązaniem problemu zbyt intensywnego światła, mogą być lampy z funkcją ściemniania. Łatwo dopasować wtedy moc światła do okazji czy pory dnia.
Pamiętajmy też o tym, że lampy przeznaczone dla dzieci powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów np. drewna, rattanu czy wysokiej klasy tekstyliów. W pokoju niemowlęcia lub kilkulatka sprawdzi się też oświetlenie, które nie zawiera małych elementów, mogących stanowić zagrożenie. W trakcie planowania aranżacji postarajmy się pochować wystające przewody, które mogą spowodować potknięcie dziecka czy wyrwanie kabla z wtyczki.