Jak układać książki na półkach? Pomysły na aranżację regału
Nasze ulubione książki zasługują na piękne wyeksponowanie. Jak układać je na półkach? Zobacz różne pomysły na aranżację... Czytaj więcej
Oświetlenie biurka odgrywa ważną rolę. Pozwala dokładnie oświetlić blat, zadbać o nasze oczy, ale też poprawić samopoczucie i ułatwić skupienie. Podpowiadamy, jaka lampka na biurko spełni wszystkie te zadania, a dodatkowo będzie stanowić designerski dodatek do wnętrza.
Co łączy domowy gabinet, pokój dziecka i salon? Wszystkie te pomieszczenia mogą służyć do pracy lub nauki. Aranżując kącik z biurkiem, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego oświetlenia. Miejmy na uwadze nie tylko kwestie estetyczne, ale przede wszystkim moc, barwę oraz kąt padania światła.
Punktem wyjścia przy wyborze oświetlenia warto uczynić wzrost domownika, który najczęściej będzie korzystał z biurka. Lampka powinna zostać umieszczona tak, by równomiernie oświetlała blat roboczy mebla i jednocześnie nie przeszkadzała w wykonywaniu zadań. Parametry żarówki dopasujmy do wielkości blatu oraz rodzaju pracy. Dla przykładu, natężenie oświetlenia biurka z komputerem powinno wynosić około 500 luksów. Podobne zalecenia dotyczą tradycyjnej pracy biurowej.
Zaleca się, aby moc żarówki oświetlającej biurko wynosiła od 40 do 100 W dla małych pomieszczeń oraz od 100 do 150 W dla dużych wnętrz. Wybierając żarówki LED, zwróćmy uwagę na informację umieszczoną na opakowaniu. Producent powinien określić, jakiej mocy tradycyjnej żarówki odpowiada dany produkt.
Jeśli chodzi o barwę oświetlenia, to najlepsza dla naszego wzroku będzie ta zbliżona do światła dziennego.
Dzięki temu nie zmęczymy oczu i z łatwością skupimy się na obowiązkach. Koncentracji jeszcze lepiej będzie sprzyjać zimne światło. W zależności od preferencji wybierzmy więc żarówkę o oznaczeniu od 4000 do 6500 K lub lampkę biurkową z regulowaną barwą i intensywnością światła. Dzięki temu dopasujemy oświetlenie do warunków panujących w pomieszczeniu i rodzaju wykonywanej pracy, co pozytywnie wpłynie na nasz komfort i wydajność.
Zadbajmy również o estetykę. Lampa biurkowa dopasowana do stylu pomieszczenia oraz naszych wnętrzarskich preferencji będzie nas cieszyć także wtedy, gdy pozostanie wyłączona.
Stosowanie tradycyjnych żarówek powoli staje się przeszłością, również jeśli chodzi o oświetlenie biurka. W trosce o naszą planetę oraz wysokość comiesięcznych rachunków warto wybrać energooszczędne LED-y. Te zużywają znacznie mniej energii w porównaniu do wolframowych poprzedniczek, a dodatkowo – świecą znacznie dłużej.
Stawiając na ekologiczne rozwiązania, nie zapominajmy o wygodzie i estetyce. Nowoczesna lampa biurkowa Ester dostępna jest dwóch kolorach: białym i czarnym, dzięki czemu bez trudu dopasujemy ją do aranżacji. Źródło światła zamknięte za mleczną przesłoną emituje miękkie, dobrze rozproszone światło. Jego natężeniem i barwą pozwala sterować eleganckie pokrętło.
Jeśli wykonujemy pracę codziennie o tej samej porze, możemy zaoszczędzić czas potrzebny na przygotowanie stanowiska pracy. Ester zapamięta ostatnie ustawienia i przy ponownym uruchomieniu włączy się z takimi samymi parametrami. Na uwagę zasługuje również oryginalna konstrukcja lampy. Dwa długie ruchome ramiona i duża ruchoma główka dają możliwość dopasowania wysokości i kąta padania światła do naszych potrzeb.
Dobrym wyborem na biurko będzie też lampa Karl, regulowana w aż trzech miejscach. Ten model także pozwala na zmianę temperatury barwowej oraz mocy oświetlenia – możemy nim sterować poprzez dotykowy przycisk. LED-owa lampka dostępna jest w uniwersalnym białym kolorze, dzięki czemu można używać jej w biurze, sypialni czy pokoju dziecka.
Dodatkowym atutem jest pamięć ostatnich ustawień.
O to, by na blacie roboczym nie zabrakło nam cennego miejsca, zadba dwustronne biurko z wbudowanym oświetleniem LED w górnym relingu. Za pomocą dołączonego pilota wybierzemy jego poziom jasności, by stworzyć przestrzeń do kreatywnej pracy lub uzyskać przytulny nastrój we wnętrzu. Listwa z łatwością doświetli całą przestrzeń, dopasowując się do naszych aktualnych potrzeb.
Idealna lampka wcale nie musi znajdować się na blacie. Dobrą metodą oświetlenia biurka będzie także wielofunkcyjna lampa podłogowa z regulowaną konstrukcją. W czasie pracy możemy postawić ją w pobliżu blatu, a podczas wypoczynku – tuż obok łóżka czy fotela. W tej roli sprawdzi się model Grulla, który występuje również w wersji z podręcznym stolikiem.
Podobnie dużą swobodę w korzystaniu z biurka uzyskamy w przypadku kinkietu montowanego do ściany. Lampa Job dostępna w dwóch wersjach kolorystycznych przyciąga uwagę swoją ponadczasową estetyką oraz ergonomią użytkowania. Ruchome wysięgniki sprawiają, że z łatwością dopasujemy kąt padania światła do potrzeb chwili.
Lampa w pokoju dziecka powinna dotrzymywać kroku pomysłom dorastającego lokatora. Jednym razem umożliwi odrobienie lekcji, innym – stworzenie autorskiego komiksu. Udanym wyborem na biurko będzie każdy model z regulowanym kloszem, który skupia źródło światła w jednym miejscu. Przez lata posłuży zarówno prosta lampka Kono, jak i zajmujący nieco więcej miejsca model Collo z rozciąganym ramieniem.
Ciekawym dodatkiem do pokoju może okazać się mobilna lampka, którą dziecko zabierze ze sobą wszędzie tam, gdzie będzie potrzebować oświetlenia. W razie potrzeby posłuży za lampę biurkową, komodową lub nocną. W pokoju nastolatka nie może zabraknąć modelu, który został wyposażony w dodatkowe funkcje.
Lampa Brit zawiera organizer na przybory szkolne, a kinkiet Ball – półkę i wyjście USB, tworzące w duecie podręczną ładowarkę.
Jako dodatkowe źródło światła świetnie sprawdzi się LED-owy pasek Twinkly Flex, umieszczony za biurkiem lub na sąsiadującej ścianie. Wieczorem zniweluje duży kontrast pomiędzy strefą do nauki a pozostałą częścią pomieszczenia, zapewniając zdrowe warunki rozwijającym się oczom. Dzięki możliwości sterowania efektami świetlnymi wprowadzi przy tym klimat sprzyjający kreatywności.