Klucz do spójnej aranżacji. Jak dobrać meble do koloru podłogi?
Zastanawiasz się, jak dobrać kolor podłogi do posiadanych mebli, a może odwrotnie – jak dopasować meble do podłogi? Poznaj udane... Czytaj więcej
Drzwi wewnętrzne w mieszkaniu nie muszą być jedynie elementem oddzielającym od siebie poszczególne pomieszczenia. Mamy obecnie tak duży wybór materiałów, wzorów i kolorów, że śmiało możemy eksperymentować i uczynić je ważnym elementem wystroju – intrygującym i przyciągającym uwagę. Jaki kolor drzwi wewnętrznych okaże się najlepszy?
Barwy pełnią ważną funkcję we wnętrzu – nie tylko wpływają na charakter pomieszczenia, ale mogą także optycznie je powiększyć lub ukryć drobne niedostatki architektoniczne. Kolory zastosowane w pomieszczeniu mogą konkurować ze sobą na zasadzie kontrastu lub płynnie przechodzić od jaśniejszego do ciemniejszego.
Najważniejsze jest jednak to, by tworzyły we wnętrzu spójną całość. Harmonijna aranżacja da nam wrażenie spokoju, pozwoli zrelaksować się i sprawi, że poczujemy się swobodnie.
Ważne w tym wszystkim będą też kolory drzwi, które staną się kompozycyjną klamrą w aranżacji mieszkania. Współczesne okładziny dają nam nieograniczony wybór nie tylko pod względem barwy skrzydła, ale też jego mniej lub bardziej wyczuwalnej struktury i wykończenia – matowego lub z połyskiem.
Jaki kolor drzwi wewnętrznych wybrać, żeby wnętrze stało się przytulne, funkcjonalne i po prostu nasze?
W urządzaniu wnętrz nie ma stałych reguł, wszystko zależy tak naprawdę od nas samych – estetyki, w której dobrze się czujemy i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Tak samo jest kolorem drzwi. Możemy stworzyć z nich centralny punkt pomieszczenia, wyróżniający się na tle pozostałej aranżacji lub zupełnie na odwrót.
Sprawić, że drzwi będa harmonijnie uzupełniały się z innymi jej elementami – podłogą, kolorem ścian, mebli czy dekoracji.
Aby uniknąć chaotycznego miszmaszu barw w przedpokoju, warto jednak zadbać o to, by kolory drzwi tworzyły spójną kompozycję. W dużych domach i apartamentach za pomocą wykończenia skrzydeł możemy podkreślić odrębny charakter poszczególnych części domu. Przy odpowiednim rozkładzie (przede wszystkim nieco dłuższym, zakręcającym korytarzu) może się to udać również w mniejszym mieszkaniu. Jeśli zależy nam na tym, by drzwi lepiej dopasowywały się do aranżacji konkretnych pomieszczeń, zawsze możemy wybrać skrzydła pokryte specjalną folią do malowania i wykończyć je od wewnątrz dowolnym kolorem.
Czarne, proste drzwi na szarym tle będą tworzyć wyrazistą ozdobę wnętrza i przyciągać spojrzenia zaintrygowanych gości. Z kolei klasyczne, frezowane białe skrzydło, wtopione w ścianę w tym samym kolorze, będzie tworzyć jednorodną kompozycję, która optycznie powiększy przestrzeń. Zestawione z naturalnymi, dębowymi deskami na podłodze będą aranżacyjną wisienką na torcie.
A co z meblami? Kolor drzwi może również korespondować ze stylem, w jakim utrzymane są komody, szafy czy sofy znajdujące się w pomieszczeniu. Tylko od nas zależy, czy skrzydła będą wtapiać się w tło, czy stanowić wyróżniający się dodatek.
Obecnie na rynku mamy ogromny wachlarz możliwości. Wybierając kolor drzwi możemy postawić na sprawdzone i uniwersalne barwy lub zdecydować się na nietypowe rozwiązania – np. drzwi w dwóch kolorach. Jakie warianty warto rozważyć przy urządzaniu swoich czterech kątów?
Stonowane, klasyczne i zawsze modne – białe drzwi pasują do wszystkiego i stanowią subtelne tło, które pozwala na wyeksponowanie innych elementów przestrzeni. Biel nie zdominuje pomieszczenia, a wręcz przeciwnie. Umożliwi nam niemal nieograniczoną zabawę różnymi kolorami, fakturami i wzorami.
Biały kolor drzwi sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, ale szczególną rolę odegra tam, gdzie chcemy je nieco rozświetlić i optycznie powiększyć. Harmonijną całość stworzy w jasnych wnętrzach, urządzonych meblami w tym samym kolorze, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by białe skrzydła były kontrastem dla ciemnych ścian lub podłogi. Z powodzeniem możemy zestawić je z praktycznie każdą inną barwą. Dobrze odnajdą się zarówno z czernią czy chłodną szarością, jak i ciepłymi odcieniami brązu i beżu – w zależności od połączenia, możemy stworzyć przestrzeń zachęcająca do odpoczynku, zabawy lub wytężonej pracy.
Skrzydło drzwiowe Prezzo sprawdzi się np. w salonie – jest dostępne w wersji przylgowej i bezprzylgowej, a także przesuwnej. Folia w odcieniu białego matu podkreśli schludny charakter wnętrza i będzie dobrze komponować się z klasycznym i prostym wystrojem. Do bardziej zacienionych pomieszczeń – jak np. przedpokój – gdzie zwykle nie dociera zbyt dużo naturalnego światła, możemy wybrać wersję z przeszkleniami. Nie musimy przy tym obawiać się o swoją prywatność, bo przez mleczne, matowe szkło nic nie będzie widać.
Z kolei oryginalne drzwi Signa Premium z charakterystycznymi frezowaniami sprawdzą się w przypadku osób, które do swojego domu poszukują nietypowych i przyciągających wzrok rozwiązań. Uniwersalny charakter skrzydła sprawia, że odnajdą się one jako uzupełnienie zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacji, wprowadzając do nich ciekawy i delikatny akcent wizualny.
Odcień naturalnego drewna budzi w nas pozytywne skojarzenia, a także tworzy przytulny i ciepły klimat we wnętrzach. Dlaczego więc nie wprowadzić go w postaci drzwi wewnętrznych? Uniwersalność drewna pozwala nam na różne aranżacyjne kombinacje – możemy śmiało łączyć go z innymi materiałami, takimi jak szkło, beton czy metal. Nie musimy przy tym decydować się na stricte drewniane skrzydła – współczesne okleiny drzwiowe z powodzeniem imitują jego kolor i strukturę. W zależności od naszych potrzeb, do wyboru mamy naturalne wykończenie fornirem lub laminat.
Drzwi w kolorze drewna będą stanowić optyczne przedłużenie drewnianej podłogi. By osiągnąć harmonijny efekt, bardzo ważne będzie więc odpowiednie dopasowanie ich odcieni i wzoru do wykończenia desek lub paneli. Lepiej unikać zbyt dużych kontrastów. W ten sposób stworzymy również kompozycyjną klamrę dla drewnianych elementów mebli.
Tak lekkie i ciepłe wnętrze uda nam się skomponować przy pomocy skrzydeł drzwiowych Nordia. Dostępne są w aż 16 rodzajach oklein, które imitują takie gatunki drewna jak dąb, klon, orzech, sosna, wiąz czy jesion. Bez problemu dobierzemy więc ich kolor do naszych paneli podłogowych lub naturalnych desek.
Szary kolor drzwi jest nieco mniej oczywisty niż biel, ale równie uniwersalny. Jeśli chcemy, żeby szarości grały pierwsze skrzypce w salonie lub sypialni, nie bójmy się zestawić drzwi ze ścianą oraz meblami utrzymanymi w podobnym odcieniu.
Stalowy, gołębi, popielaty, kolory ciepłe lub chłodne – różne rodzaje tej samej barwy będą świetnie się uzupełniać. Jednak szary może o wiele więcej! Jeśli umieścimy go zarówno na drzwiach, jak i podłodze, dodamy wnętrzu głębi i sprawimy, że całość będzie jednorodna, stonowana i estetyczna. W tak wykończonym wnętrzu dobrze odnajdą się białe lub drewniane meble, które ożywią tę wszechobecną szarość.
Szare drzwi to szczególnie dobry pomysł do pokoju dziecięcego. Nie tylko zrównoważy intensywny kolor ścian oraz dodatków, które często tam goszczą, ale będzie również bardzo funkcjonalnym wyborem. Na drzwiach w szarym kolorze nie będzie bowiem aż tak widać wszelkich zabrudzeń i rys, jak byłoby to w przypadku białych skrzydeł. Decydując się na model SMART zyskamy jeszcze więcej – dzięki specjalnym wieszakom i pojemnikom otrzymamy nowe miejsce do przechowywania, bez konieczności dokupywania kolejnego mebla.
Do czarnego często podchodzimy z dystansem i dozą niepewności podczas urządzania wnętrz. Zupełnie niepotrzebnie! Ciemne drzwi nie muszą nas przytłaczać – z łatwością możemy je oswoić i sprawić, że będą harmonijnie uzupełniać wystrój naszego mieszkania.
Zasadą, która nam na to pozwoli będzie równoważenie ciemnych barw jaśniejszymi kolorami – nie tylko wprowadzą do wnętrza bardziej optymistyczny nastrój, ale też sprawią, że zagości w nim więcej światła. Skrzydło drzwiowe Silgo w wersji bezprzylgowej o ciemnoszarym kolorze będzie się świetnie prezentować przy grafitowej ścianie i w towarzystwie białej ościeżnicy. Ich jednolita powierzchnia i metaliczne wykończenie obrzeży dodadzą wnętrzu elegancji, a drewniane deski podłogowe nieco go ocieplą. Salon utrzymany w takim stylu uzupełniają stylowe, geometryczne meble z kolekcji Ribbon oraz wygodna szara kanapa.
W naszej prywatnej przestrzeni nie musimy ograniczać się do wyboru tylko jednego koloru drzwi. Jeśli chcemy ożywić ożywić wystrój wnętrza i trochę z nim poeksperymentować, postawmy na dwukolorowe skrzydło Modus. Brzeg wykończony materiałem przypominającym sklejkę podkreśli oryginalny charakter tego elementu i wprowadzi do naszych kątów nieco natury. Do wyboru mamy też antracytowe obrzeże, które w połączeniu z matowym, białym wykończeniem będzie stanowić wyrazisty akcent w każdym wnętrzu.
Więcej koloru wprowadzimy z pomocą drzwi Rimo z kolorową krawędzią. To świetne rozwiązanie, gdy za pomocą drzwi w subtelny sposób chcemy podkreślić odrębny charakter pomieszczeń, a jednocześnie zachować spójną aranżację w całym domu. Dyskretny akcent w delikatnym odcieniu różu, błękitu, zieleni lub żółci przyda się na przykład w pokojach dziecięcych lub młodzieżowych. Pastelowe barwy zaakcentują indywidualny styl ich mieszkańców.
Kolorowy akcent na drzwiach może też stać się punktem wyjścia przy dobieraniu dodatków i dekoracji. Jeśli postawimy na białe drzwi z miętowymi brzegami, zadbajmy o to, żeby kolor natury znalazł odpowiednią reprezentację we wnętrzu – możemy zaprosić wtedy do niego np. bujną roślinność lub przemycić tę barwę w postaci lamp, wzorów na poduszkach lub obrazów.