Wymarzony kącik do czytania w domu – jak go zaaranżować?
Kącik czytelniczy w salonie czy sypialni może stać się oazą spokoju i odprężenia. Zobacz, o czym warto pamiętać, urządzając... Czytaj więcej
Sypialnia to nasz własny komfortowy azyl, a łóżko jest jego centralnym punktem. To mebel, który nie tylko zapewni wygodny odpoczynek i mocny sen, ale również może ułatwić aranżację funkcjonalnego wnętrza. Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka do sypialni?
Łóżko to jeden z pierwszych elementów, o jakich myślimy podczas aranżacji sypialni. Jego wybór jest niezwykle indywidualną kwestią – to prawdopodobnie najbardziej osobisty mebel w całym domu. Do swoich potrzeb możemy dobrać nie tylko odpowiednie wymiary łóżka, ale również jego dodatkowe funkcje. Ważne będzie także odpowiednie dopasowanie go do przestrzeni sypialni. To pomieszczenie, które często służy nie tylko do spania, dlatego przy wyborze łóżka nie zapominajmy o codziennym komforcie i swobodzie w korzystaniu z wnętrza.
Długość i szerokość łóżka do sypialni dopasujmy do naszego wzrostu, ulubionej pozycji podczas snu oraz liczby śpiących w nim osób. Optymalna długość posłania, na którym bez trudu będziemy mogli się wygodnie wyciągnąć, wynosi ok. 25-30 cm więcej niż całkowita wysokość naszego ciała. Jeśli nie chcemy zamawiać łóżka na wymiar, będziemy wybierać spośród mebli w kilku standardowych rozmiarach, dopasowanych do dostępnych na rynku materaców. Niższe osoby wygodnie wyśpią się na łóżkach o długości 180 cm. Wyższe powinny raczej wybrać nieco dłuższy mebel, skupiając się na wariantach o długości 200 lub 220 cm.
Co z szerokością? Standardowe łóżko jednoosobowe ma szerokość min. 90 cm, a dwuosobowe – min. 160 cm. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zapewnić sobie więcej miejsca do wygodnego snu. W kolekcji Simple, oprócz wspomnianych wyżej wariantów, znajdziemy również łóżka o szerokości 120, 140 i 180 cm. Duża powierzchnia spania przyda się zwłaszcza rodzicom, na wypadek gdyby do łóżka chciały wskoczyć również dzieci.
Do każdego z łóżek Simple możemy wybrać nóżki w różnym kolorze i kształcie. Będą one miały wpływ na wysokość naszego łóżka – kolejnego parametru, na jaki warto zwrócić szczególną uwagę. Dopasujmy ją w taki sposób, byśmy mogli wygodnie usiąść na łóżku, z nogami sięgającymi podłogi. Wyższe łóżko może się nam przydać wtedy, gdy w pomieszczeniu zamontujemy ogrzewanie podłogowe, a niższe – gdy aranżujemy sypialnię na poddaszu i będziemy chcieli ustawić je pod skosami.
Wybierając łóżko do sypialni, uwzględnijmy również wymiary pokoju. Do przestronnych wnętrz śmiało możemy wybierać najszersze i najdłuższe modele. W dużej sypialni świetnie odnajdą się łóżka Spot lub Nature – dzięki swojej prostej formie i smukłym nóżkom nie będą zbytnio przytłaczać pomieszczenia.
Gdy nie ogranicza nas przestrzeń, możemy również postawić na wielofunkcyjne łóżko 4 You, z którym zamienimy naszą sypialnię w domową biblioteczkę, a nawet prywatne kino. Wszystko dzięki pojemnym regałom i wnękom oraz
praktycznej ramie, w której możemy ukryć np. ekran do projektora. To uniwersalne gniazdko dowolnie dopasujemy do własnych potrzeb, dostawiając regał lub stoliki nocne.
Dodatkowe funkcje przydadzą się nam zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy łóżko do małej sypialni. Wtedy przyda się łóżko wyposażone w pojemnik na pościel, w którym możemy również przechowywać m.in. dodatkowe poduszki i koce. Na tym udogodnienia nie muszą się wcale kończyć – doskonałym dowodem jest kompaktowe łóżko Spot, które oprócz ukrytego w szczycie pojemnika posiada również praktyczną półeczkę i reling.
Gdy w sypialni spędzamy więcej czasu, na przykład z książką czy laptopem, warto pomyśleć o łóżku z zagłówkiem. Na modelu Harmonic będziemy mogli wygodnie usiąść, opierając plecy o miękki, tapicerowany zagłówek. Przyda się on również wtedy, gdy będziemy chcieli wytłumić dźwięki dobiegające zza ściany. Dodatkowe miękkie wezgłowie w każdej chwili możemy zawiesić także na szczytach łóżek Simple.
Tuż nad głową czai się zresztą więcej możliwości, zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujemy się na łóżko z ażurowym szczytem, takie jak to z kolekcji Nature. Na jego konstrukcji znajdzie się miejsce na organizer, ozdoby lub sprytną lampkę Elastic, wyposażoną w wejście USB umożliwiające ładowanie telefonu czy czytnika e-book.
Dla naszego łóżka postarajmy się znaleźć takie miejsce, by mieć do niego wygodny dostęp, a zarazem nie utrudniać korzystania z pozostałych mebli w sypialni. Możemy ustawić je prostopadle do ściany lub na samym środku pomieszczenia. W mniejszych pokojach łóżko może też stanąć w narożniku lub być skierowane dłuższym bokiem równolegle do ściany. W każdym przypadku pamiętajmy, by dookoła mebla zapewnić sobie wystarczająco dużo miejsca na codzienne kładzenie się i wstawanie.
Zwróćmy również uwagę na odległość łóżka od pozostałych mebli – tak, aby wygodnie móc otworzyć drzwi szafy czy wysunąć szufladę w komodzie. Jeśli szerokie łóżko w sypialni jest dla nas priorytetem, dopasujmy do niego pozostałe rozwiązania w najbliższej przestrzeni. Możemy na przykład zdecydować się na szafę z drzwiami harmonijkowymi, której łatwo będziemy mogli używać nawet w małej sypialni.
Wybierając łóżko do sypialni, warto odwiedzić salon meblowy. W ten sposób sami sprawdzimy, które łóżka oferują wystarczająco dużo miejsca na komfortowy sen, poznamy wszystkie ich zalety i upewnimy się, że ich wymiary (w tym także wysokość) są dla nas odpowiednie. Odwiedzając sklep, możemy również przetestować różne rodzaje materaców, dopasowując dla siebie odpowiednią konstrukcję, grubość czy stopień twardości.
Gdy dokładnie określimy swoje potrzeby oraz przygotujemy miejsce w sypialni, poszukiwanie idealnego łóżka może się okazać całkiem przyjemnym zadaniem. Jeszcze przyjemniejsze będą jego efekty. Nasz wybór przełoży się w końcu nie tylko na komfortowy sen w nocy, ale przede wszystkim – dobre samopoczucie i witalność w ciągu dnia.