Jak układać książki na półkach? Pomysły na aranżację regału
Nasze ulubione książki zasługują na piękne wyeksponowanie. Jak układać je na półkach? Zobacz różne pomysły na aranżację... Czytaj więcej
Wszystkie drogi w naszym domu prowadzą do przedpokoju. Jego oświetlenie często bywa trudne, m.in. ze względu na wymiary wnętrza czy brak naturalnego światła. Oto kilka wskazówek, które pomogą poradzić sobie z tym wyzwaniem i pozwolą zbudować charakter przedpokoju za pomocą światła.
Przedpokój to ważne miejsce w domu. Stanowi jednocześnie układ krwionośny mieszkania i jego wizytówkę – to tutaj każdego dnia krzyżują się ścieżki domowników, tutaj też witamy i żegnamy naszych gości.
Choć może się wydawać, że to zaledwie przechodnie pomieszczenie, w przedpokoju spędzamy na co dzień sporo czasu. Zwykle nie posiada on jednak dostępu do naturalnego światła, zwłaszcza w małych mieszkaniach.
By wygodnie korzystać z tego wnętrza o różnych porach dnia, warto więc odpowiednio dopasować oświetlenie do dostępnej przestrzeni oraz naszych indywidualnych potrzeb. Jak to zrobić?
Dobierając oświetlenie do przedpokoju, zastanówmy się, w jaki sposób zwykle korzystamy z tego pomieszczenia. W głównej mierze to właśnie od naszych potrzeb będzie zależeć rozmieszczenie źródeł światła oraz jego natężenie. W ten sposób ułatwimy sobie codzienne zakładanie butów, szykowanie się do wyjścia przed lustrem czy późne powroty do domu i przemykanie na palcach do sypialni.
W oświetleniu przedpokoju na pewno przyda się lampa sufitowa, która może stać się głównym źródłem światła. Ułatwi nam sprzątanie i pomoże w pośpiesznym wertowaniu plecaka czy torebki w poszukiwaniu kluczy albo portfela. Wybierając lampę do przedpokoju, zwróćmy uwagę na jej wymiary i kształt. Zbyt duży klosz może sprawić, że wąski korytarz wyda się mniejszy niż w rzeczywistości.
W małym przedpokoju możemy też zastanowić się nad podwieszanym sufitem z diodami LED.
Górne źródło światła uzupełni boczne oświetlenie: kinkiety i lampki komodowe. Pomogą zbudować w przedpokoju przytulny nastrój oraz sprawią, że w środku nocy nie będziemy musieli zapalać górnego światła, budząc przy tym pozostałych domowników. Z ich pomocą odpowiednio wyeksponujemy również dekoracje i ozdoby – świetnie sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy w przedpokoju chcemy zaaranżować domową galerię zdjęć lub zawiesić efektowny obraz.
Mniejsze punkty świetlne mogą też zyskać dodatkową funkcję. Lampka Store ze swoim drewnianym przybornikiem będzie idealnym miejscem na przechowywanie kluczy.
Jeśli chcemy, by przedpokój stał się naszą wizytówką, możemy poszukać lamp w ciekawym kształcie, który dopasujemy do naszych pozostałych aranżacyjnych pomysłów. Ażurowa lampa wisząca Harmony przyozdobi przestrzeń nastrojową mozaiką roztańczonych cieni.
W długim przedpokoju w niedalekiej odległości od siebie możemy też zawiesić dwie podobne lampy w różnych kolorach – ich oryginalny, geometryczny kształt na pewno doda wnętrzu charakter i podkreśli jego walory przestrzenne.
Pomysły na elegancki przedpokój pomoże też zrealizować lampka komodowa Este. Jej ciemny klosz zapewni w przedpokoju subtelne, stłumione światło. By stworzyć spójną aranżację, we wnętrzu możemy również ustawić pasującą lampę podłogową z tej samej kolekcji. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza tuż obok lustra, które stanowi nieodłączną część naszego przedpokoju. Wokół stojącego lub wiszącego lustra możemy też zawiesić lampki w stylu cotton balls, których łagodna barwa stworzy w przedpokoju przyjemną, ciepłą poświatę.
Na komodzie lub stoliku sprawdzi się też lampa ze szklanym trzonem. Ze swoim klasycznym kształtem i przezroczystą podstawą, będzie się prezentować niezwykle lekko, szczególnie w parze z roślinami w doniczkach lub wazonem kwiatów. Idealnie pasuje do przedpokojów z białymi ścianami lub urządzonymi w łagodnych odcieniach szarości.
Światło buduje klimat wnętrz. To od nas zależy, czy skupimy się bardziej na jego użytkowej funkcji czy postawimy raczej na budowanie atmosfery w przedpokoju. Każdy przedpokój jest nieco inny – jedne korytarze są wąskie i ciemne, inne urzekają przestrzenią i naturalnym światłem. Temperaturę oraz natężenie oświetlenia wybierzmy w taki sposób, by jak najlepiej wykorzystać potencjał wnętrza i dopasować je do naszego stylu życia.
Gdy zwykle jesteśmy zabiegani i zależy nam przede wszystkim na praktycznych rozwiązaniach, które ułatwią codzienne czynności, do przedpokoju możemy wybrać żarówki świecące neutralnym, białym światłem. Zbliżone do koloru promieni słońca światło o temperaturze barwowej w zakresie 3300-5300 K przyda się, jeśli lampy w przedpokoju musimy zapalać również w ciągu dnia. Idealnie sprawdzi się przy sprzątaniu i wtedy, gdy tuż przed wyjściem będziemy chcieli poprawić makijaż lub fryzurę. Dodatkowo pomieszczenie pomogą też doświetlić białe drzwi wewnętrzne z przeszkleniami, przez które będą przenikać promienie słońca z innych pokojów.
Cieplejsze, żółtawe światło – o temperaturze barwowej pomiędzy 2500 a 3300 K – zaprośmy do środka wtedy, gdy marzy nam się przytulny, kameralny przedpokój. Łagodne oświetlenie przyda się też, jeśli w korytarzu światło będzie świecić przez całą noc, ułatwiając np. dotarcie do łazienki osobom starszym lub dzieciom. Najlepszy efekt uzyskamy, gdy do ciepłej barwy światła dopasujemy również pozostałe elementy przedpokoju: kolor mebli, odcień podłogi czy wykończenie ścian. Możemy na przykład zdecydować się na łagodne drewniane akcenty lub subtelne, pastelowe odcienie, które zestawimy z jasnymi barwami – w taki sposób, by całość nie wydawała się zbyt ciemna.