Biurko dla pierwszoklasisty – wybieramy pierwsze biurko dla dziecka
Gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole, potrzebuje wygodnego biurka o odpowiednich wymiarach. Zobacz różne ciekawe biurka dla... Czytaj więcej
Pies czy kot w mig opanowują przestrzeń całego domu. Chcemy, by nasi pupile czuli się tu wygodnie i bezpiecznie, a przy tym szukamy sposobów na utrzymanie porządku i uniknięcie zniszczeń. Jak to wszystko ze sobą pogodzić?
O odpowiednie rozwiązania dla wnętrz przyjaznych zwierzakom warto zadbać już na etapie wykańczania mieszkania. Jeśli jednak czworonóg pojawił się w naszym życiu trochę później, wraz z nim zaprośmy do środka odpowiednio przystosowane meble.
Jakie materiały będą najbardziej odporne na psie i kocie pazury? W jaki sposób uchronić przed zniszczeniem cenne przedmioty? Co pomoże zamaskować sierść i zarysowania?
Zwierzęca energia najczęściej uwalnia się w przedpokoju. To wnętrze, które każdego dnia musi być gotowe na istne eksplozje psiej radości, wywołane powrotem właścicieli czy wyjściami na spacery.
Jednym z najważniejszych elementów przedpokoju będzie wytrzymała i łatwa w pielęgnacji podłoga. Psim pazurom skutecznie oprze się zwłaszcza odporny na zarysowania winyl. Szybko zetrzemy z niego ślady brudnych łapek, nieuniknione zwłaszcza w jesienne i zimowe dni. Winylowe podłogi Viterra są też przyjemnie miękkie – dzięki temu nasz zwierzak nie będzie się ślizgać podczas zakładania smyczy. Idealnym wykończeniem podłogi w przedpokoju będą listwy Espumo, odporne na uderzenia i wilgoć. Można je też malować, co na pewno przyda się, gdy w przypływie radości nasz pupil zdoła jednak trochę nabroić.
Przedpokój to również miejsce, w którym często znajduje się psie łóżeczko. Warto umieścić je we wnęce lub pomiędzy meblami – w taki sposób, by urządzić zwierzakowi jego własny kącik, a jednocześnie nie zasłaniać mu widoku na drzwi wejściowe. W pobliżu legowiska dobrze będzie
postawić szafki z szufladami lub zawieszony na niewielkiej wysokości słupek z zamykanymi drzwiczkami. To powinno zapobiec gryzieniu butów i czapek pod naszą nieobecność.
A co z psimi akcesoriami i zabawkami? Ze sprytnymi drzwiami SMART nie trzeba będzie ich długo szukać przed wyruszeniem na spacer. Smycz może zawisnąć na haczykach, tuż obok naszych kurtek i płaszczy, a worki, piłeczki i smakołyki znajdą swoje miejsce w specjalnych pojemnikach. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się zwłaszcza w małym przedpokoju, ułatwiając dobrą organizację nawet na niewielkiej przestrzeni.
Z przedpokoju przechodzimy do pokoju dziennego – miejsca, które dla właścicieli kotów często stanowi pole bitwy z pazurami. Co zrobić, by kociak nie drapał mebli?
Rozwiązaniem może być stworzenie dla niego odrębnego kącika. Urządźmy go w taki sposób, by kot zawsze mógł mieć oko na całe pomieszczenie. Szczególnie przyda się specjalna szafka dla zwierząt. Gdy wymościmy ją miękkim
kocykiem lub poduszką i umieścimy na niewielkim podwyższeniu, stworzymy naszemu pupilowi wygodną alternatywę dla kanapy czy fotela. Tuż obok małego kociego królestwa możemy ustawić drapak, a na haczykach zawiesić jego ulubione zabawki.
Koty to jednak niezależne zwierzęta, które często postępują wbrew naszej woli. Jeśli znamy swojego mruczka na tyle dobrze, by wiedzieć, że tego typu pomysły są z góry skazane na porażkę, pozostaje nam wybór odpowiednich mebli. W salonie najlepiej sprawdzą się kanapy i sofy obite tkaniną o mocnym, zbitym i gęstym splocie. Nawet jeśli nasz milusiński zdoła się w nią wbić, sami łatwo możemy naprawić szkodę. Wystarczy tylko igła krawiecka, by z powrotem wciągnąć wyciągniętą przez kota nitkę.
W obronie przed pazurami pomogą również tapicerki z tkanin nieposiadających tradycyjnego splotu nitek, które mógłby zaciągnąć nasz kot – przede wszystkim tkanin flokowanych lub tkanin z okrywą włosową. Dobrze sprawdzi się zwłaszcza wytrzymały i łatwy w czyszczeniu welur.
Mieszkanie z kotem to także ciągła walka z pozostawianą przez niego sierścią. W takim przypadku dobrym pomysłem może być też dopasowanie koloru obić do jego umaszczenia
- sprawimy w ten sposób, że włosy nie będą aż tak widoczne. Dodatkowo meble możemy również przykryć wzorzystymi pledami.
W salonie zadbajmy również o to, by uchronić przed kotem cenne dla nas przedmioty. Ozdobne naczynia, pamiątki czy figurki mogą zostać zrzucone podczas jednej z eskapad szlakiem komód i regałów. Schowajmy je do witryny ze szklanymi frontami, gdzie znajdą bezpieczne od kocich łapek oraz odpowiednio eksponowane miejsce. Przed czworonożnymi gośćmi w salonie ukryjmy również kable i przewody. Z pomocą przyjdą listwy przypodłogowe Estilo wyposażone w specjalną komorę oraz meble z korytkami i przepustami. Szafka RTV z kolekcji Simple posiada nawet specjalną, zamykaną na klapkę rynnę, w której kable będą bezpiecznie schowane przed kocimi zębami i pazurami.
Co gdy nasz pies lub kot uwielbia zaglądać również do sypialni? Przede wszystkim zadbajmy o to, by łatwo było usunąć pozostawione przez niego ślady i utrzymać nasze przytulne królestwo relaksu w należytym porządku. Najlepiej wyposażyć je w meble na nóżkach, spod których łatwo
odkurzymy sierść i włosy. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza wykończone dębowym dekorem meble Nature – prezentują się niezwykle lekko, a przy tym oferują sporo przestrzeni do przechowywania ubrań czy pościeli.
Również tutaj przyda się ochrona przed psimi pazurami i kocią ciekawością. Z tymi pierwszymi poradzimy sobie wykańczając podłogę w sypialni panelami o odpowiedniej klasie ścieralności (AC4 lub AC3) lub naturalnymi deskami Skandinavien wykonanymi z twardego i wytrzymałego dębu. Sprytnym rozwiązaniem może być podłoga w jasnym kolorze, na której wszelkie ewentualne zarysowania będą mniej widoczne.
Ciekawość poskromią z kolei wiszące półki, na które kotkowi trudno będzie wskoczyć. Używane przez nas codziennie drobne przedmioty, takie jak akcesoria do makijażu, możemy też schować pod składanym lustrem sprytnie zaprojektowanej toaletki.
Jeśli nasz pupil będzie mógł swobodnie korzystać z łóżka, przykryjmy je szeroką narzutą z mikrofibry. Łatwo usuniemy z niej wszelkie plamy i sierść. Gdy jednak nie chcemy, by pod naszą nieobecność zwierzaki wylegiwały się w sypialni, dobrze będzie zamontować w niej drzwi z wypełnieniem z
płyty wiórowej. Są cięższe, dlatego naszym milusińskim trudniej będzie się włamać do środka – nawet wtedy, gdy zdołają wskoczyć na klamkę.
Oprócz schowania niebezpiecznych przedmiotów, w tym szczególnie chemii i leków, sprawdźmy, wszystkie nasze domowe kwiaty i rośliny. Koty często chętnie podgryzają zielone łodygi, ale niektóre z nich mogą być dla nich trujące. Szczególnie niebezpieczne są: monstera, aloes, bluszcz, wszelkie gatunki lilii, niektóre paprotki, bambus i fiołki.
Nie wierzmy też legendom o kotach, które zawsze spadają na cztery łapy i mają siedem żyć. Tak naprawdę upadek z każdego piętra może być zagrożeniem życia dla naszego pupila. Dlatego tak ważne jest pilnowanie okien, które pod naszą nieobecność powinny być zamknięte lub tylko rozszczelnione. Jeśli zależy nam na stałym dopływie świeżego powietrza, możemy zamontować w nich specjalne siatki, które powstrzymają zwierzaka przed nagłą ucieczką. O takim zabezpieczeniu nie zapomnijmy też podczas aranżacji naszego balkonu.