Prawe czy lewe, przylgowe czy bezprzylgowe – jakie drzwi wybrać do mieszkania?
Zastanawiasz się, jakie kupić drzwi do mieszkania? Przeczytaj, jak odróżnić modele prawe od lewych oraz czym są drzwi bezprzylgowe i... Czytaj więcej
Drzwi wewnętrzne nie tylko oddzielają od siebie pomieszczenia, ale są także zwieńczeniem naszych aranżacji. To właśnie one powinny stanowić kompozycyjną klamrę spinającą w całość wiele elementów wystroju. Sprawny i przemyślany montaż powoli nam też zadbać, aby drzwi pokojowe były przede wszystkim funkcjonalne.
Montażowi drzwi warto poświęcić więcej uwagi – dobrze przeprowadzony pozwoli na wygodne i bezpieczne użytkowanie ich na co dzień. Zamawiając drzwi wewnętrzne w salonach VOX warto skorzystać z usługi montażu, którą wykonają dla nas profesjonaliści. W ramach usługi montażyści wykonują także pomiar, który pozwala uniknąć zamówienia drzwi w złym wymiarze. Określają wówczas zakres prac potrzebnych do ich zamontowania oraz koszt montażu.
Rodzajów drzwi wewnętrznych jest mnóstwo – mogą być płytowe, ramowe, przylgowe, bezprzylgowe, drewniane, fornirowane, z szybą lub bez. Niezależnie, na jaką opcję się zdecydujemy, warto wiedzieć, jak poprawnie powinien przebiegać ich montaż.
Za montaż drzwi wewnętrznych powinniśmy zabrać się po zakończeniu prac wykończeniowych. W mieszkaniu powinna już być położona podłoga, glazura i terakota. Bardzo ważne jest, aby drzwi nie osadzać na świeżo otynkowanej lub wymurowanej ścianie. Może to spowodować, że ościeżnica zacznie się wybrzuszać i pękać. Dopilnujmy więc, aby wszystkie prace mokre wykonywane podczas remontu były zakończone, a pomieszczenia suche i dobrze przewietrzone. Najlepiej, jeśli za montowanie drzwi wewnętrznych zabierzmy się kilka dni po ukończeniu wszystkich prac – wtedy będziemy mieli pewność, że ściany są na nie w pełni gotowe.
Nowe skrzydła drzwiowe możemy również zamontować w mieszkaniach, w których znajdują się już stare, metalowe futryny.
Jeśli nie chcemy piętrzyć prac remontowych, nie musimy ich usuwać. Wystarczy, że położymy na nich specjalne maskownice, które je ukryją. W takiej sytuacji postępujemy analogicznie jak w przypadku generalnego remontu – montaż nowych drzwi na stare futryny warto przeprowadzić już po odświeżeniu ścian i położeniu podłogi.
Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić przed przed rozpoczęciem prac to dokładne obejrzenie drzwi, które kupiliśmy. Sprawdźmy, czy produkt dostarczony ze sklepu nie ma żadnych rys ani uszkodzeń mechanicznych, które mogły powstać w czasie transportu.
Ważne jest także zapoznanie się z instrukcją montażu oraz warunkami, na jakich udzielana jest gwarancja producenta. Szczególną uwagę zwróćmy na informacje związane z samodzielnym montażem drzwi – m.in. czy można je podcinać oraz w jaki sposób łączyć ze ścianą (na piankę czy za pomocą kołków). Niezastosowanie się do zaleceń producenta może grozić utratą gwarancji na produkt.
Dalszym etapem będzie przygotowanie narzędzi potrzebnych do montażu drzwi.
Niezbędny okaże się pistolet do pianki montażowej, który pomoże precyzyjnie ją zaaplikować i wypełnić wszystkie szczeliny. Przy wstawianiu drzwi wewnętrznych przydadzą się również specjalne rozpieraki, dzięki którym możliwe będzie prawidłowe osadzenie futryny oraz ściski narożne – ułatwiają one montaż futryn pod kątem 90 stopni. Nie zapomnijmy jeszcze o poziomicy, piance montażowej oraz nożu, którym usuniemy pozostałości pianki.
Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych elementów możemy przystąpić do właściwego etapu prac, czyli montażu ościeżnicy. Zwykle otrzymamy ją w trzech częściach, które trzeba będzie połączyć za pomocą śrub lub kleju. Podczas składania musimy dopilnować, żeby między pionowymi a poziomymi elementami był zachowany kąt prosty.
Ościeżnica może być też stała lub regulowana – wtedy jej szerokość możemy zmieniać w określonym zakresie, przez co łatwiej jest ją dopasować do grubości ściany.
Niezależnie od tego, na który rodzaj się zdecydujemy, pierwszym krokiem będzie wstawienie jej do otworu w murze, pamiętając o pozostawieniu ok. 1-2 centymetrowej szczeliny. Następnie ościeżnicę unieruchamiamy za pomocą plastikowych lub drewnianych klinów umieszczonych pomiędzy nią a ścianą – posłużą nam też one do korygowania jej właściwego położenia. Na każdym etapie montażu drzwi wewnętrznych pamiętajmy o kontrolowaniu ustawienia poszczególnych elementów za pomocą poziomicy.
Po wstawieniu ościeżnicy w otwór w ścianie możemy przystąpić do osadzania jej za pomocą kotew lub kołków rozporowych (w zależności, z jakiego materiału wykonana jest ściana), a następnie wypełniania szczelin. W tym celu możemy użyć zaprawy murarskiej lub pianki montażowej – najlepiej sprawdzi się dwuskładnikowa, która dobrze wypełnia i szybko wiąże. Przed piankowaniem warto okleić ościeżnice taśmą papierową, żeby uniknąć zabrudzenia.
Kiedy ościeżnica zostanie już zamontowana, warto zamaskować także łączenie między nią a ścianą – możemy użyć w tym celu specjalnych listew, które instalujemy na klej montażowy.
Kolejnym krokiem podczas montażu drzwi wewnętrznych będzie założenie skrzydła na zawiasy. Żeby sprawdzić, czy ościeżnica została wstawiona prawidłowo, należy kilka razy otworzyć i zamknąć drzwi.
W sytuacji, gdy otwór drzwiowy jest niższy niż podaje norma budowlana, może być konieczne podcięcie skrzydła. Możemy zrobić to samodzielnie – pamiętając przy tym, żeby wcześniej upewnić się, czy takie działanie nie będzie skutkować utratą gwarancji na produkt. Podczas cięcia zwróćmy uwagę na to, żeby krawędź była gładka i równa. Nie zaleca się przycinania drzwi, które posiadają szczelinę wentylacyjną, czyli np. tych montowanych w łazienkach. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie jednak skorzystanie z usługi przycięcia już na etapie produkcji drzwi – wtedy mamy pewność, że zachowamy gwarancję.
Osadzanie i przycinanie to nie wszystko – podczas montażu drzwi bardzo ważna jest prawidłowa regulacja zawiasów. W tym celu należy stopniowo dokręcać je do skrzydła, jednocześnie podnosząc i opuszczając trzpień.
Regulacja drzwi pozwoli na ich płynną pracę i zniweluje ryzyko, że skrzydło zacznie opadać na podłogę i będzie ją ocierać.
Montaż klamki to ostatni etap procesu wstawiania drzwi wewnętrznych. Odpowiednio dobrany element może stanowić prawdziwą ozdobę i współgrać z innymi elementami wystroju wnętrza. W przypadku klamki z długim szyldem najpierw należy posmarować olejem maszynowym wszystkie elementy, a następnie włożyć kwadratowy trzpień do otworu. Szyld zamontujmy przy pomocy śrub przelotowych. Podobny schemat postępowania powtórzmy z klamką po drugiej stronie.
Decydując się na samodzielny montaż drzwi, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, aby nie popełnić błędów. O czym powinniśmy pamiętać?
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na odległość otworu na drzwi od krawędzi ściany. W nowym budownictwie niestety często zdarza się, że jest ona zbyt wąska. To z kolei sprawi, że skrzydło nie będzie się do końca otwierać lub klamka obije się o ścianę. Bezpieczna odległość między krawędzią otwartych drzwi a ścianą powinna wynosić min. 60 cm. Jeśli jej zachowanie będzie niemożliwe, możemy zastanowić się nad alternatywnym rozwiązaniem w postaci drzwi przesuwnych.
Jeśli drzwi montujemy w wąskich korytarzach lub małych mieszkaniach istnieje ryzyko, że sąsiednie drzwi będą się o siebie obijać i blokować. Aby tego uniknąć, przed montażem dokładnie zaplanujmy kierunek otwierania skrzydeł – na ograniczonej przestrzeni część z nich powinna otwierać się na zewnątrz, część do wewnątrz pomieszczeń. Będzie to również miało znaczenie w przypadku montażu drzwi we wnętrzach ze skosami.
Wszystkie wątpliwości związane z zakupem i montażem drzwi pomoże rozwiać doradca w salonie VOX. Warto pamiętać, że drzwi zakupione z usługą montażu są obciążone 8% stawką VAT.