Kolorowe drzwi wewnętrzne – pomysły na ciekawe wejście do pokoju
Drzwi wewnętrzne w nietypowym kolorze stworzą ciekawe dopełnienie aranżacji. Zobacz różne pomysły na kolorowe drzwi w domu i... Czytaj więcej
Drewniana podłoga to rozwiązanie ponadczasowe – dzielnie przetrwa próby zmieniających się trendów i jak wino, będzie pięknie się starzeć. Naturalne drewno wymaga jednak od nas nieco uwagi i troski. Taka podłoga powinna być regularnie zabezpieczana przed zarysowaniem i wilgocią. Jak prawidłowo przeprowadzić lakierowanie parkietu? Podpowiadamy!
Drewniana podłoga każdego dnia narażona jest na uszkodzenia. Nic więc dziwnego, że z biegiem lat potrzebuje odnowienia. Co wskazuje na to, że pora ją odświeżyć? Gruntownej renowacji nie wymagają sporadycznie występujące rysy czy punktowe uszkodzenia mechaniczne.
Naszą uwagę powinny zwrócić odbarwienia lakieru, miejscowe przebarwienia drewna czy odpryski starego lakieru. Jak przygotować parkiet do lakierowania? Wyjaśniamy.
Lakier do podłogi może wyeksponować naturalny kolor drewna, podkreślić jego usłojenie lub delikatnie zmienić jego barwę. Istnieje także możliwość całkowitej zmiany odcienia drewna, choć wtedy warto skorzystać z pomocy specjalisty. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lakierów, które różnią się pod wieloma względami. By dobrze spełnić swoją rolę, preparat powinien być dobrany do gatunku drewna, z którego wykonane zostały deski, oraz intensywności użytkowania danego pomieszczenia i jego charakteru. Do wyboru mamy specjalne lakiery do podłogi sosnowej, dębowej czy jesionowej. Znajdziemy także odpowiedni preparat do parkietu z egzotycznych gatunków drewna.
Oprócz wydajności i trwałości, ważnym kryterium jest również efekt wizualny, jaki dany lakier zapewni deskom podłogowym. Mowa zarówno o odcieniu, jak i sposobie wykończenia. Na sklepowych półkach znajdziemy produkty, które różnią się od siebie kolorem i stopniem krycia. Wybór bezbarwnego czy wybielającego lakieru do podłogi to jednak nie wszystko. Musimy podjąć również decyzję dotyczącą stopnia połysku. Dostępne są lakiery o wysokim połysku, półmatowe, matowe oraz satynowe. Aby zachować oryginalny charakter parkietu, możemy sięgnąć po produkt, który jedynie zaimpregnuje podłogę. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby odmienić wykończenie podłoża i zapewnić deskom prawdziwą metamorfozę.
Lakiery do podłóg różnią się również składem chemicznym. Do najmniej wytrzymałych należą preparaty wodorozcieńczalne. Ich zaletą jest jednak ekologiczność, krótki czas schnięcia oraz brak drażniącego zapachu. Oprócz wodnych, na rynku dostępne są także lakiery rozpuszczalnikowe. Najtańsze z nich to lakiery akrylowe, nieco droższe są lakiery poliuretanowe, najdroższe zaś lakiery łączące cechy jednych i drugich, czyli poliuretanowo-akrylowe. Wraz z ceną tych preparatów rośnie ich odporność na ścieranie.
Do wyboru mamy także lakiery uretanowo-alkidowe – łatwo je rozpoznać po antypoślizgowej powłoce, jaką zostawiają. Jeszcze do niedawna powszechnie dostępne były również lakiery chemoutwardzalne. Odchodzi się jednak od ich stosowania ze względu na toksyczność formaldehydu, który znajduje się w ich składzie.
Warto zacząć od opróżnienia pomieszczenia, w którym będą wykonywane prace. Najlepiej, jeśli wnętrze będzie całkowicie puste. Nie powinny znajdować się w nim żadne meble, sprzęty, dywany czy zasłony – cokolwiek, na czym mógłby osiąść kurz i pył oraz co mogłoby przeszkadzać w swobodnym wykonywaniu prac renowacyjnych. Jeżeli z jakiegoś powodu będziemy musieli pozostawić w pokoju jakieś przedmioty, odpowiednio je zabezpieczmy.
Następnie możemy przejść do przygotowania powierzchni podłogi do lakierowania. Najlepiej całkowicie pozbyć się starego lakieru. Jak to zrobić? Pomoże nam w tym cykliniarka.
Podczas cyklinowania usuniemy wierzchnią warstwę drewna (ok. 1–2 mm), a wraz z nią ewentualne zabrudzenia, wgniecenia i przebarwienia, odzyskując dawne piękno podłogi. Cyklinowanie ułatwi nadanie deskom idealnej gładkości i równości. Pamiętajmy jednak, że nie każdy parkiet nadaje się do takiego zabiegu. Jeśli podłoga jest zbyt cienka, ścieranie może osłabić jej kondycję. Lepszym rozwiązaniem w takim przypadku będzie zmatowienie powierzchni starego lakieru przy pomocy szlifierek. Pozbędziemy się wówczas warstwy starego lakieru, nie wygładzając wszystkich niedoskonałości, jakie powstały w trakcie użytkowania podłogi.
Kolejnym krokiem będzie dokładne oczyszczenie parkietu. Zabieg rozpoczynamy od odkurzenia podłogi tradycyjnym odkurzaczem, wyposażonym w miękką końcówkę. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, by dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, takich jak narożniki i inne zakamarki, w których zbiera się najwięcej kurzu. Po odkurzeniu powinniśmy dokładnie umyć podłogę i pozostawić ją do całkowitego wyschnięcia. Kurz i pył jest największym przeciwnikiem lakierowania, więc powinniśmy pozbyć się go całkowicie.
Kiedy parkiet jest już gruntownie wyczyszczony i przygotowany na przyjęcie lakieru, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie ścian i listew przypodłogowych. Najlepiej wykorzystać do tego dobrej jakości taśmę malarską. Ewentualne zabrudzenia ścian czy innych elementów wyposażenia wnętrza będą trudne do usunięcia.
Pamiętajmy, że drewniana podłoga, która przez wiele lat poddawana była zabiegowi olejowania, nie nadaje się do przyjęcia lakieru. Dzieje się tak dlatego, że olej wnika głęboko w strukturę drewna. Jeśli położymy na takim parkiecie lakier, odparzy się i odejdzie od powierzchni. Raz olejowana podłoga powinna być już pielęgnowana tylko w taki sposób – wyjaśnia Piotr Szczęśniak, ekspert marki VOX.
Aby lakierowanie podłogi przebiegło pomyślnie, powinny zostać spełnione określone warunki. Posadzka musi zostać właściwie przygotowana – być czysta, sucha, stabilna i równa.
Najlepiej, jeśli temperatura w pomieszczeniu będzie wynosić w granicach 15–25 °C, a wilgotność powietrza mieścić się w przedziale 40–65%. To ważne, ponieważ proces schnięcia lakieru będzie wtedy przebiegał prawidłowo. Zaleca się lakierowanie parkietu w ciągu dnia, najlepiej przy naturalnym świetle słonecznym. Zyskamy w ten sposób większą kontrolę nad stanem lakierowanej powierzchni. Przed, w trakcie oraz bezpośrednio po aplikacji środków zabezpieczających powinniśmy unikać przeciągów.
Wszelkie prace remontowe, również lakierowanie podłogi, warto wykonywać latem. Łatwiej jest wtedy wywietrzyć pomieszczenie, a wilgotność powietrza jest wyższa w tym okresie – grzejniki włączone zimą mocno wysuszają powietrze. Gdy jest jasno do późnych godzin wieczornych, dłużej widzimy także efekt swojej pracy przy naturalnym świetle. Musimy jednak uważać, aby nie dopuścić do zbyt szybkiego wysychania lakieru. Niewskazane jest więc lakierowanie mocno nasłonecznionego pokoju. W upalny dzień najlepiej poczekać, aż słońce zmieni swoją pozycję na niebie, a we wnętrzu pojawi się cień – komentuje ekspert techniczny VOX.
Lakierowanie należy przeprowadzić od razu na całej przeznaczonej do tego powierzchni.
Dlatego tak ważne jest usunięcie z pokoju wszystkich sprzętów, które mogłyby to utrudnić. Możemy oczywiście podzielić drewnianą podłogę na fragmenty. Nie najlepszym pomysłem będzie jednak lakierowanie jej „na raty”. Możemy w ten sposób doprowadzić do tworzenia się tzw. zakładek i różnic kolorystycznych. Jak przeprowadzić lakierowanie parkietu, by uniknąć niechcianych błędów? Oto krótki poradnik.
Przystępując do pracy, należy dokładnie zapoznać się z informacjami od producenta, którego lakier do podłogi wybraliśmy. Powinien opisać cały proces lakierowania oraz, co istotne, czas schnięcia każdej z nakładanych warstw, a także ich liczbę. Tego rodzaju wytyczne znajdziemy na etykiecie opakowania lub w dołączonej ulotce. To bardzo ważne, ponieważ zignorowanie tych zaleceń może spowodować problemy w wiązaniu się preparatu z drewnem oraz powstanie ciemnych, nieestetycznych plam.
Miejmy na uwadze, że całego procesu nie uda nam się przeprowadzić w jeden dzień.
Między kolejnymi warstwami lakieru zwykle potrzeba kilkunastu godzin przerwy. Meble możemy wnieść dopiero, gdy minie doba od nałożenia ostatniej warstwy lakieru.
Przed rozpoczęciem lakierowania parkietu warto przygotować sobie wszystkie potrzebne akcesoria. Z pewnością przyda nam się wałek lub pędzel do nakładania lakieru, kuweta malarska i rękawice ochronne. Malowanie dużych powierzchni dobrze przeprowadzić specjalnym wałkiem malarskim, który ułatwi rozprowadzenie preparatu, dzięki czemu unikniemy niechcianych smug czy zacieków, a z pracą uporamy się zdecydowanie szybciej. Nie rezygnujmy z pędzla – przyda nam się do malowania krawędzi.
Zanim nałożymy lakier nawierzchniowy, powinniśmy zadbać o odpowiednią bazę dla niego. W celu zagruntowania powierzchni należy sięgnąć po podkład, który wypełni pory drewna i wszelkie ewentualne ubytki.
Tak przygotowana podłoga będzie gotowa do zaaplikowania docelowego lakieru. Odczekajmy jednak kilka godzin, aż podkład dokładnie wyschnie. Jeśli upłynie dłuższy okres, przed nałożeniem właściwego lakieru konieczne będzie delikatne przeszlifowanie lakieru podkładowego. Taki zabieg zadba o lepszą przyczepność między warstwami.
Rozprowadzajmy podkład w poprzek, a wygładzajmy wzdłuż włókien drewna. Stosujmy duże ilości produktu. Nie dociskajmy wałka – pozwólmy mu toczyć się swobodnie po podłodze. Nakładając lakier na kolejną sekcję, pamiętajmy o zachowaniu około 20-centymetrowej zakładki. Po aplikacji podkładu na całą podłogę pozwólmy jej całkowicie wyschnąć. Zwykle zajmuje to od 1 do 3 godzin – dodaje Piotr Szczęśniak.
Malowanie parkietu rozpoczynamy od pokrycia trudno dostępnych miejsc. Następnie przystępujemy do malowania całości. Wykonujemy spokojne, jednostajne ruchy, zwracając uwagę na dokładne pokrycie drewna preparatem oraz unikanie dwukrotnego malowania tego samego fragmentu.
Nakładanie lakieru kończymy w miejscu, które pozwala nam opuścić pomieszczenie bez konieczności chodzenia po świeżo nałożonym lakierze. Po tak przeprowadzonym zabiegu pozostawiamy podłogę do wyschnięcia. Czas schnięcia uzależniony jest od rodzaju lakieru – szczegółowe informacje znajdziemy na opakowaniu.
Przed przystąpieniem do malowania należy dokładnie zmatowić pierwszą warstwę, używając do tego szlifierki lub papieru ściernego o odpowiedniej gramaturze, a następnie dokładnie odpylić powierzchnię podłogi za pomocą odkurzacza. Dopiero po wykonaniu obu tych czynności możemy nałożyć następną warstwę produktu. Dla uzyskania optymalnego rezultatu zazwyczaj zaleca się aplikację dwóch lub trzech warstw lakieru.
Po zakończeniu lakierowania parkiet musi dobrze wyschnąć – im dłużej, tym lepiej. Czas działa korzystnie na wiązanie się lakieru z drewnem, co bezpośrednio przekłada się na wytrzymałość malowanej powierzchni.
Po wyschnięciu i utwardzeniu powłok zabezpieczających warto wykonać pierwszą konserwację. Wystarczy nałożyć produkt, który domknie zastosowany lakier i dodatkowo zwiększy jego trwałość.
Sam proces lakierowania to tylko połowa sukcesu. Tak naprawdę to, jak będzie prezentować się podłoga za miesiąc, rok lub dwa zależy wyłącznie od nas – domowników. Warto o nią dbać, na szczęście, nie ma w tym nic skomplikowanego. Jak więc troszczyć się o drewniane deski?
Kluczem do pięknego wyglądu podłogi jest jej odpowiednia pielęgnacja. Regularnie odkurzając drewniany parkiet, chronimy go przed mikrouszkodzeniami. Najlepiej, jeśli nasz odkurzacz będzie wyposażony w końcówkę z miękkim włosiem. Naturalne podłogi należy także regularnie myć. Nie za często, ponieważ drewno nie lubi wilgoci – wystarczy 1–2 razy w tygodniu. Czym myć lakierowaną podłogę drewnianą?
Możemy wykorzystać miękką szmatkę lub mop oraz specjalny preparat, przeznaczony do pielęgnacji lakierowanego parkietu. Pamiętajmy, by dokładnie wyciskać szmatkę lub mop. Umyta na mokro podłoga nie powinna schnąć dłużej niż kilka minut.
W trosce o powierzchnię drewnianego podłoża warto także zabezpieczyć nóżki mebli, przyklejając na nie filcowe podkładki. W ten sposób możemy uniknąć niechcianych rys i uszkodzeń lakieru. W przypadku niektórych mebli przydadzą się również gumowe stopki. Dobrą praktyką jest chodzenie po domu w miękkich kapciach lub skarpetkach. Sprawdzą się też dywany, które nie tylko ochronią podłogę, ale również wizualnie ocieplą przestrzeń.
Wiele osób zastanawia się, jak często lakierować parkiet. Nie ma jednak uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Podłoga wymaga odświeżenia dopiero, gdy widzimy, że dotychczasowa powłoka nie zabezpiecza już warstwy drewna. Niektórzy za powód do renowacji uznają kilka rys. Inni poczekają, aż powierzchnia będzie wyraźnie zniszczona, a drewno zacznie się brudzić. Na to, jak często warto lakierować parkiet, wpływa także sposób użytkowania pomieszczenia na co dzień – wyjaśnia ekspert VOX.