Czerń we wnętrzach. Jakie kolory do niej pasują?
Nie wiesz, jaki kolor ścian pasuje do czarnych mebli albo z czym połączyć czarne dodatki? Zobacz, w jakich zestawieniach czerń wygląda najlepiej... Czytaj więcej
Kiedy pojawia się słońce, które oświetla nasze domowe kąty, zaczynamy odczuwać potrzebę zmian. Metamorfoza wnętrza nie musi jednak wiązać się z generalnym remontem. Czasem wystarczy zwykłe pomalowanie ścian, żeby pomieszczenie nabrało nowego wyrazu. Zobacz, jak w szybki sposób możesz odmienić swoje mieszkanie.
Malowanie pokoju to błyskawiczny sposób na odświeżenie naszych czterech kątów – ekonomiczny, prosty i dający dużo satysfakcji. W końcu ściany malować możemy całą rodziną! Ubrani w we własnoręczne zrobione papierowe czapki, będziemy mogli poczuć się jak zgrana ekipa malarzy i wspólnie nadamy nowy charakter naszemu salonowi, pokoju dziecięcemu czy sypialni.
Prace jesteśmy w stanie w całości wykonać samodzielnie, a samo wybieranie kolorów i rodzajów farb może okazać się kreatywnym wyzwaniem. Zanim jednak chwycimy pędzle w dłoń, sprawdźmy o czym należy pamiętać przy malowaniu ścian w mieszkaniu.
Kolor ścian to jeden z najważniejszych czynników determinujących wystrój i atmosferę wnętrza. Planując metamorfozę mieszkania, warto zastanowić się, czy zmiany, które chcemy wprowadzić mają być niewielkie, czy jednak zależy nam na całkowitej zmianie przestrzeni. Znacznie prościej będzie, jeśli malowaniem ścian chcemy jedynie odświeżyć kolor, który wyblakł lub się pobrudził. Wystarczy, że kupimy farbę w identycznym lub zbliżonym odcieniu.
Gdy jednak chcemy puścić wodze fantazji i pragniemy większych zmian, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w ciągu jednego weekendu dokonać prawdziwej rewolucji w wystroju. Burgundowe szaleństwo w sypialni, ożywcza zieleń w pokoju młodzieżowym czy stonowane szarości w salonie?
Niezależnie od tego, na jaki nowy kolor się zdecydujemy, zanim kupimy farbę, sprawdźmy, jak będzie prezentować się we wnętrzu. Niewielkie próbniki dostępne w sklepach nie zawsze oddają efekt, dlatego warto sięgnąć po tester danego koloru i pomalować nim fragment ściany. Poczekajmy aż emulsja wyschnie, a następnie oceńmy rezultat przy różnym natężeniu światła – pierwszych promieniach słońca, intensywnym świetle w południe oraz blasku lampy wieczorem. Spróbujmy sobie przy okazji wyobrazić, jak nowy odcień ścian będzie się komponował z pozostałymi elementami wnętrza – m.in. kolorem mebli i podłogi. Nie zapominajmy też, że znacznie łatwiej będzie nam przemalować jasne ściany na ciemniejszy kolor niż odwrotnie – wymarzony efekt będzie wymagał wówczas nałożenia kilku warstw.
Kolor farby to nie wszystko – jeśli zależy nam na tym, żeby efekt cieszył oczy i był trwały, zastanówmy się nad rodzajem emulsji. Składniki zastosowane do jej produkcji mogą zapewniać nie tylko dobre krycie, ale także odporność na szorowanie, wilgoć czy inne czynniki. Jak dobrać rodzaj farby do pomieszczenia?
W pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień, najlepiej sprawdzi się farba akrylowa. Jej głównym składnikiem jest wodorozcieńczalna żywica, która dobrze pokrywa ściany i tworzy na ich powierzchni szczelną powłokę. Farba jest też odporna na promieniowanie słoneczne – możemy więc mieć pewność, że szybko nie wyblaknie. Sprawdzi się m.in. w salonie, sypialni i domowym gabinecie.
W miejscach narażonych na działanie wilgoci najlepiej użyć odpornej farby lateksowej. Jej skład jest podobny do akrylowej, jednak posiada więcej żywicy, dzięki czemu lepiej wytrzymuje ścieranie i zmywanie. Można ją zastosować w kuchni, łazience, pralni, czyli wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze zwiększoną zawartością pary wodnej.
A co z pomieszczeniami mocno eksploatowanymi, w których ściany szybko ulegają zabrudzeniom?
Na ścianach w przedpokoju i korytarzu najlepiej sprawdzi się odporna farba lateksowa lub ceramiczna. Ostatni rodzaj to emulsja wzbogacona specjalnymi komponentami ceramicznymi – pozwalają one na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni, która przy tym nie jest podatna na zabrudzenia i wilgoć. Ściana pomalowana farbą ceramiczną staje się odporna na szorowanie oraz niektóre środki chemiczne.
Wybierając rodzaj farby do mieszkania warto zwrócić szczególną uwagę na emulsje, które zastosujemy na ścianach w pokojach dziecięcych oraz młodzieżowych. W tych pomieszczeniach dużo się dzieje – piłeczka odbijana od ściany, ślady rąk pomazanych kremem czekoladowym czy rysunki pisakiem po ścianie to tylko niektóre przykłady kreatywnej działalności naszych pociech. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będą farby zmywalne, np. lateksowe lub ceramiczne.
Zadbajmy też o bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny i postawmy na farby z atestami bezpieczeństwa.
W królestwie malucha i nastolatka sprawdzą się również produkty silikatowe, które nie dopuszczają do powstania na powierzchni ściany grzybów i pleśni, a przy tym można je łatwo umyć. Jeśli zaś chcemy, żeby najmłodszy domownik spędzał czas twórczo – zastosujmy farbę tablicową, po której można pisać kredą.
Wybór odpowiedniego narzędzia ma ogromne znaczenie dla tempa i komfortu pracy oraz efektów malowania. Szybkie i dokładne nanoszenie farby umożliwią przede wszystkim wałki. Jeśli zastosujemy teleskopowy kij, to bez użycia drabiny pomalujemy nie tylko ściany, ale i sufit. Wałki ze stosunkowo krótkim włosiem (od 4 do 10 mm) sprawdzą się przy malowaniu gładkich powierzchni. W przypadku ściany wyłożonej cegłą lub o chropowatej powierzchni użyjmy modelu z dłuższym runem – od 19 mm do 30 mm.
Podczas malowania przydadzą nam się też pędzle. Możemy użyć ich do nakładania farb, które długo schną, a także do malowania niewielkich lub trudno dostępnych przestrzeni – narożników, okolic gniazdek elektrycznych, fragmentów ściany za kaloryferem czy wnęki okiennej.
Odpowiednie przygotowanie ścian do malowania i zorganizowanie pomieszczenia pozwoli nam sprawniej wykonać wszystkie prace. Zacznijmy więc od mebli – najlepiej, jeśli wyniesiemy je do innego pomieszczenia. Gdy nie mamy takiej możliwości, to po prostu przesuńmy je na środek pokoju i zabezpieczmy folią malarską.
Odkręćmy też osłony kontaktów oraz włączników światła, a elementy instalacji zakryjmy papierową taśmą. Nie zapomnijmy zabezpieczyć także drzwi, okien, parapetów, grzejników i podłóg, które mogą ulec przypadkowemu zachlapaniu. Żeby uzyskać najlepsze efekty malowania, zdemontujmy listwy przypodłogowe – a jeśli nie chcemy tego robić, to również zabezpieczmy je taśmą.
Kolejnym krokiem będzie ocena stanu naszych ścian.
Jeśli to koniecznie, usuńmy stare powłoki i inne zanieczyszczenia, a także naprawmy zniszczoną powierzchnię. Ubytki i pęknięcia powinniśmy zaszpachlować masą wzmacniająco-gruntującą. Następnie musimy zagruntować ściany specjalnym preparatem – dzięki temu farba będzie się lepiej trzymać na jej powierzchni.
Po przygotowaniu ścian możemy przystąpić do właściwej części pracy. Zacznijmy od wymieszania farby – można to zrobić specjalnym mieszadłem elektrycznym lub użyć drewnianej listewki. Ważne, żeby na powierzchni farby nie było pęcherzyków powietrza. W przeciwnym razie na ścianach pojawią się brzydkie ślady.
Podczas malowania ważna jest kolejność. Jeśli w planach mamy pomalowanie sufitu, to pracę zacznijmy właśnie od niego. Farbę równomiernie, pas za pasem nakładamy wałkiem zgodnie z kierunkiem padania światła – idąc od okna w stronę drzwi. Ważne, żeby nie było jej zbyt dużo na naszym narzędziu, bo będzie się rozchlapywać. Jej nadmiar odsączmy na korytku malarskim.
Malowanie ścian zacznijmy od trudno dostępnych miejsc. Narożniki pomieszczenia czy okolice gniazdek najłatwiej będzie pokryć za pomocą małego pędzla. Większe powierzchnie możemy potraktować już właściwym narzędziem. Podczas malowania ścian wałkiem, zwróćmy uwagę na to, żeby ich powierzchnia była równo pokryta i nie tworzyły się smugi. Farbę nakładajmy więc od góry do dołu, lekko prowadząc narzędzie po malowanej powierzchni. Zanim przystąpimy do nakładania drugiej warstwy, poczekajmy aż wyschnie pierwsza – zwykle zajmuje to od 2 do 4 godzin.
...możemy cieszyć się efektami metamorfozy! Aby jednak tak było, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim o odklejeniu taśmy zabezpieczającej kontakty jeszcze zanim farba wyschnie. Jeśli zrobimy to zbyt późno, kawałki farby mogą oderwać się od jej powierzchni. Nie czekajmy też z czyszczeniem plam po farbie oraz myciem narzędzi używanych do jej nakładania – zaschniętą emulsję będzie znacznie trudniej usunąć. A jeśli nie wykorzystaliśmy całej farby, szczelnie zakryjmy puszkę i przechowujmy ją w suchym miejscu. Może jeszcze kiedyś nam się przyda?
Choć malowanie ścian nie jest trudne, to jednak wymaga od nas czasu, chęci i odpowiednich narzędzi. Metamorfoza pomieszczenia będzie znacznie prostsza, jeśli zdecydujemy się na dekoracyjne panele Kerradeco. Dzięki nim ściany naszego wnętrza przestaną być tylko tłem dla całej aranżacji – z szerokim wachlarzem geometrycznych wzorów i realistycznych faktur mogą stać się jej głównymi bohaterami! Wytrzymałe panele świetnie sprawdzą się zwłaszcza w wymagających pomieszczeniach. Są odporne na wilgoć i uderzenia, a także zapewniają dodatkową izolację akustyczną, co przyda się w tych pokojach, w których potrzebujemy przede wszystkim ciszy.
A montaż? Jest intuicyjny, prosty i przede wszystkim czysty – z pomieszczenia możemy korzystać od razu po ich zamontowaniu. Panele łączą się ze sobą na pióro-wpust, a do ściany przyczepiamy je za pomocą kleju lub wkrętów.