Wiosenne kolory w domu. Odświeżamy wnętrza po zimie
Budząca się przyroda zachęca, by wprowadzić wiosenne kolory do domu. Sprawdź, jak przełożyć to, z czym kojarzy się wiosna, na aranżację wnętrz... Czytaj więcej
Kolory odgrywają we wnętrzach bardzo ważną rolę. Nie tylko urozmaicają wygląd naszych czterech kątów, ale także wpływają na nasz nastrój i pomagają w budowaniu określonej atmosfery. Ważny jest nie tylko wybór konkretnych barw, ale także umiejętność łączenia za sobą różnych kolorów i odcieni. Przemyślane kompozycje kolorystyczne dodadzą pomieszczeniom więcej ekspresji oraz zdeterminują ich charakter.
Wybierając kolor ścian, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jaki nastrój chcemy stworzyć w danym pomieszczeniu? Czy wnętrze będzie nam służyć do odpoczynku czy do pracy? Jak duży jest pokój i jak wiele światła wpada do niego w ciągu dnia?
W dużych, jasnych wnętrzach, śmiało możemy wprowadzać ciemniejsze kolory – nadadzą im szyku i ułatwią kreowanie przytulnej atmosfery. W mniejszych pokojach, a także pomieszczeniach i kącikach przeznaczonych do pracy lub nauki lepiej sprawdzą się za to jasne kolory. Będą stymulować nas do działania, jednocześnie dając efekt optycznego powiększenia przestrzeni.
Oto 8 kolorów ścian, które wzbogacą nasze własne pomysły na aranżację czterech kątów.
Poszukując modnych kolorów ścian nie możemy pominąć tej klasycznej propozycji. Uniwersalna biel to świetne rozwiązanie zarówno dla minimalistów, miłośników klasycznych aranżacji, jak i tych, którzy szukają sposobów na stworzenie nowoczesnego wnętrza w indywidualnym wydaniu. Biały kolor ścian odbija najwięcej promieni słonecznych, dlatego skutecznie rozjaśni nawet niewielkie pomieszczenia, sprawiając, że będą się wydawać nieco większe niż w rzeczywistości.
Gdy wiemy, jaki efekt chcemy uzyskać, biały kolor ścian sprawdzi się niemal w każdym wnętrzu. Pomoże stworzyć zarówno kojącą zmysły, przytulną sypialnię, jak i sprzyjający koncentracji gabinet. W kameralnym pokoju dziennym stanie się pokornym tłem dla drewnianych mebli czy ocieplających dodatków. Na tle białych ścian swoją obecność wyraźnie zaznaczą kolorowe akcenty, dlatego nie musimy się obawiać o zbyt sterylny czy monotonny efekt. Śmiało możemy postawić na odważne kontrasty lub stworzyć harmonijną kompozycję za pomocą stonowanych, pastelowych barw.
Decydując się na wnętrze otulone w całości bielą, z rozwagą dobierzmy kolor białych ścian. W zależności od pozostałych elementów wyposażenia postawmy na ciepły lub zimny odcień farby – barwa powinna być tak dopasowana, aby na jej tle białe meble i dekoracje nie wydawały się pożółkłe lub brudne.
W parze z białymi ścianami, aranżacje doskonale uzupełnią jasne meble. Szafy z kolekcji Spot Young zgrabnie skomponują się z pomalowaną na biało sypialnią i pomogą wprowadzić do niej naturalny akcent dzięki korpusom w odcieniu sosnowego drewna.
W jasnych wnętrzach wyraźnie widać każdy drobiazg, a pojemna przestrzeń do przechowywania pomoże uniknąć zagracenia i ułatwi dbanie o porządek na co dzień.
Biała sypialnia to idealne miejsce na kącik do makijażu: wiernie odda barwy i ułatwi codzienne rytuały. W pobliżu okna możemy ustawić toaletkę, a nad nią – odpowiednio dopasowane, prostokątne lustro. Jego tafla będzie odbijać promienie słońca, wprowadzając do środka jeszcze więcej światła. Dodatkowo możemy zaakcentować charakter pokoju wyrazistym dodatkiem, np. wiszącą lampą Harmony w czarnym kolorze.
Neutralny charakter koloru nude, czyli cielistego koloru w różnych odcieniach idealnie sprawdzi się w tych wnętrzach, którym chcemy nadać łagodny i subtelny charakter. Możemy przebierać w różnych kolorach ściach – od rozbielonego beżu i pudrowego różu aż do delikatnego brązu.
W pokoju dziecięcym lub salonie delikatna pastelowa barwa zadziała wyciszająco. Jednocześnie będzie stanowić eleganckie tło dla wyraźnych dodatków, takich jak kolorowe poduszki czy grafiki na ścianach. Łagodne odcienie brązu idealnie dopasują się również do mebli z kolekcji Nature. Praktyczne komody, kredensy i szafy ocieplą wnętrze swoją naturalną barwą, a w parze z roślinami czy drobnymi dodatkami (na przykład małą formą przestrzenną Geo), zaprezentują się niezwykle szykownie.
Jasne odcienie brązu, beżu i różu doskonale sprawdzą się na ścianach niewielkich przestrzeni, na przykład na poddaszu. Ich uniwersalny charakter pozwala puścić wodze wyobraźni i ułatwia kreowanie przytulnego wnętrza dopasowanego do naszych potrzeb.
To idealne barwy nie tylko na ściany, ale również dla tapicerowanych mebli. Fotel Loft wykończony tapicerką w kolorze pudrowego różu stanie się ciepłym akcentem i już od progu będzie zapraszał na chwilę odpoczynku. Miękka tkanina w duecie z kolorami ścian w odcieniu nude sprawią, że w pomieszczeniu zapanuje lekka, swobodna i spokojna atmosfera.
Ochra to aktualnie jeden z najmodniejszych odcieni żółtego, ktory chętnie wykorzystywany jest w aranżacji wnętrz. Naturalny rodowód tego koloru sprawia, że doskonale komponuje się z różnej maści brązami i zieleniami. Musztardowe odcienie żółci kojarzą się z późną jesienią, przywołując przyjemne uczucie nostalgii. Będą więc świetnym wyborem dla ścian w tych wnętrzach, w których chcemy odpocząć i choć na moment dać się porwać własnym myślom.
Ściany w odcieniu złocistej ochry aż proszą się o kolorystyczne przełamanie. Warto poszukać więc dla nich stylowego kontrapunktu. W tej roli sprawdzi się np. pikowany fotel Piqu w kolorze butelkowej zieleni lub morskiego błękitu. Subtelna, ale jednocześnie pełna wyrazu kompozycja barw sprawi, że nasz pokój będzie emanował energią. Szklana lampa komodowa Omberla z brązowym abażurem rozświetli delikatnie nasz pokój dzienny podczas leniwych wieczorów, a świeże kwiaty umieszczone w wazonie Barell z dymnego szkła staną się naturalną, kompozycyjną wisienką na naszym aranżacyjnym torcie.
Choć róż to jeden z najłagodniejszych kolorów, do wnętrz lepiej wprowadzać go ostrożnie. Zbyt jaskrawy odcień na ścianach z czasem może nas nieco zmęczyć. Znacznie lepiej sprawdzą się pudrowe lub przybrudzone warianty różu: eleganckie, ciepłe i kojące zmysły. Z ich pomocą wprowadzimy do wnętrz kameralny nastrój – zwłaszcza w parze z szarymi, brązowymi lub niebieskimi dodatkami. To także dobry wybór na kolor ścian w pokoju niemowlaka lub nieco starszej pociechy. Na tle słodkiej, różowej ściany idealnie odnajdą się biało-drewniane meble, dziecięce akcesoria i roślinne motywy.
W pokoju dziennym w otoczeniu pastelowego różu na ścianach pięknie zaprezentuje się 3-osobowa sofa Sophie, dla której możemy wybrać na przykład obicie w szykownym odcieniu ciemnego brązu. Ten czekoladowy akcent wyróżni się w pomieszczeniu, ale jednocześnie go nie zdominuje. Podobnie wyraziste dodatki przydadzą się również wtedy, gdy odcień różu chcemy zastosować w naszej sypialni. Bawełniana pościel Soft Blue lub błękitny fotel Noel na tle łagodnych ścian pomogą stworzyć zmysłową, zaciszną aranżację.
Granat to opcja dla odważnych, szukających pomysłów na oryginalne i wyraziste aranżacje. Głębokie odcienie niebieskiego najlepiej sprawdzą się na ścianach w dużych, jasnych wnętrzach, np. w przestronnym salonie połączonym z jadalnią. Aby uniknąć przytłaczającego efektu, charakter granatu najlepiej załagodzić w połączeniach z jasnymi dodatkami – białymi, szarymi lub żółtymi.
Biały stolik kawowy na kółkach z kolekcji 4 You będzie stanowił doskonały punkt centralny na tle granatowych ścian naszego salonu. Otwarte wnęki stolika można uzupełnić kolorowymi skrzynkami do przechowywania lub wypełnić je ulubionymi książkami i czasopismami. Prosta, nowoczesna forma stolika w parze z tłem w odcieniu oceanicznego błękitu skutecznie umilą picie porannej kawy czy wspólne wieczory z najbliższymi.
Aby zneutralizować zimny odcień ścian, do pomieszczeń pomalowanych na granatowo warto dobrać podłogę o ciepłym zabarwieniu. Panele podłogowe Querra w łagodnym kolorze dębu odrobinę rozgrzeją naszą jadalnię i jeszcze bardziej wyeksponują odważny kolor naszych ścian.
To propozycja, która już od dawna gości na liście najpopularniejszych kolorów ścian. Szary salon, a może sypialnia? Wnętrze urządzone w tym kolorze będzie zarówno przytulne, jak i szykowne. Odcienie szarości doskonale czują się w swoim własnym towarzystwie – jeśli tylko dobierzemy warianty w zbliżonej temperaturze. Szare meble i dodatki wśród szarych ścian to niezwykle eleganckie połączenie - przyda się w nim jednak delikatne przełamanie w postaci dodatku beżu, brązu lub czerni.
Wśród lekkich szarości wyróżni się na przykład narożnik Favo w odcieniu głębokiego brązu. To prosty przepis na stonowaną, a jednocześnie wyrazistą kompozycję w salonie, gdzie będzie przyciągał wzrok swoją nowoczesną formą i oryginalnymi, zakrzywionymi nóżkami. Przyda się też szeroki regał Simple, dla którego możemy wybrać wykończenie w pasującym do odcieni szarości kolorze czarnym lub dębowym.
Butelkowa zieleń to synonim szyku i elegancji. Nie mogło jej zabraknąć w tym zestawieniu, bo już od kilku sezonów króluje wśród wnętrzarskich trendów. Dobrze prezentuje się nie tylko w stylizowanych aranżacjach retro, ale również w nowocześniejszym wydaniu. Zieleń uspokaja i koi nerwy, a ściany pomalowane w jej ciemniejszych odcieniach wyglądają niezwykle dostojnie, jakby były pokryte miękkim aksamitem. Wyrazista barwa lubi złote akcenty, ale dobrze łączy się też z neutralnymi kolorami, takimi jak biel, beż lub szarość.
W aranżacjach opartych o butelkową zieleń warto poszukać sposobów na dodanie odrobiny lekkości. Pomoże w tym na przykład pleciona lampa wisząca Ombra, z łagodnie ocieplającą wnętrze ażurową, ratanową konstrukcją.
Na tle zielonej ściany swoje atuty zaprezentuje miękka trzyosobowa sofa Cotta z funkcją spania, idealne rozwiązanie dla właścicieli kawalerek. Za dnia służy jako wygodna kanapa, z kolei nocą z powodzeniem spełnia funkcję wygodnego łóżka.
To kolor, który (podobnie jak biel i szarość) nigdy nie wychodzi z mody. Czarna ściana jest dobrym sposobem na urozmaicenie wnętrza i nadanie mu ciekawego rytmu. Może też służyć jako wyraziste tło dla jasnych dodatków, drewnianych frontów czy wyrazistych tekstur tapicerowanych mebli. Czerń pochłania jednak światło, dlatego najlepiej sprawdzi się w przestronnych wnętrzach, które w ciągu dnia są skąpane w promieniach słońca.
Skupmy się na wydobyciu kontrastu poprzez zestawienie czarnej ściany z jasnymi meblami i dodatkami. Rozkładany, biały stół 4 You z drewnianymi nogami przyda się zarówno podczas rodzinnych obiadów, jak i uroczystych okazji, stanowiąc także odpowiedni balans dla ciemnej ściany w jadalni. Stylowym uzupełnieniem dla naszego pokoju dziennego będzie witryna Simple o białym, szarym lub dębowym kolorze korpusu. Jej przeszklony front i delikatne podświetlenie LED na tle czarnej ściany pomogą odpowiednio wyeksponować rodzinną zastawę, pamiątki z podróży czy kolekcję figurek.