Klucz do spójnej aranżacji. Jak dobrać meble do koloru podłogi?
Zastanawiasz się, jak dobrać kolor podłogi do posiadanych mebli, a może odwrotnie – jak dopasować meble do podłogi? Poznaj udane... Czytaj więcej
Deski z prawdziwego drewna mają niezwykły urok – wprowadzają do wnętrz ciepło i nadają im przytulny klimat. To jednak wymagający materiał, który potrzebuje regularnej pielęgnacji, żeby zachować swoje piękno. Jedynym ze sposobów dbania o drewnianą podłogę jest jej olejowanie, które podkreśla naturalną strukturę drewna, zabezpiecza deski przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a także odświeża ich wygląd. Jak je wykonać?
Odpowiednia konserwacja drewnianej podłogi to gwarancja, że deski będą prezentować się idealnie przez długi czas. Dostępne na rynku impregnaty pozwalają nam na samodzielne olejowanie parkietu, bez konieczności posiadania doświadczenia w konserwacji drewna.
Pamiętajmy jednak, że olejować możemy tylko deski, które pierwotnie były olejowane. Takiej operacji nie przeprowadzimy na desce lakierowanej bez jej uprzedniego wyszlifowania.
Podpowiadamy, dlaczego warto i jak przeprowadzić proces olejowania, by móc cieszyć się piękną, drewnianą podłogą przez lata.
Olejowanie drewna polega na wtarciu w jego powierzchnię specjalnych impregnatów na bazie wody oraz naturalnych olejów roślinnych – np. lnianego czy słonecznikowego. Olej nie tworzy na drewnie powłoki takiej jak lakier. Ochronny preparat wnika głęboko w strukturę deski, eksponując jej naturalne usłojenie, nadając kolor oraz podkreślając niepowtarzalny charakter.
Oprócz podwyższonych walorów estetycznych, olejowanie podłogi zabezpiecza ją przed zniszczeniem (np. powstawaniem przetarć), a także wpływem rozmaitych czynników zewnętrznych. Między innymi zwiększa jej odporność na wilgoć i promieniowanie ultrafioletowe.
Dzięki temu podłoga drewniana jest piękna, wytrzymała i może sprostać rytmowi naszego życia. Jej powierzchnia nie jest śliska, ani tłusta – zarówno my, jak i nasze zwierzaki możemy się po niej swobodnie poruszać bez ryzyka upadku. Olejowane drewno jest też ciepłe i miłe w dotyku, a co więcej – nie elektryzuje się i nie zbiera na sobie kurzu. Jest więc dobrym rozwiązaniem dla alergików i rodzin z dziećmi.
Intensywnie eksploatowana podłoga może szybko stracić swój urok i stać się poszarzała, poplamiona czy zarysowana. Jeśli na co dzień w naszym mieszkaniu dużo się dzieje – przyjmujemy gości, spędzamy czas z rodziną, bawimy się z dziećmi, pracujemy lub urządzamy przyjęcia – to na podłodze szybko pojawią się rozmaite ślady. Widoczne stają się odciski kółek obrotowego fotela, rysy po obcasach czy dziecięcych zabawkach.
Olejowanie warto więc przeprowadzić wtedy, gdy zauważymy pierwsze oznaki zniszczeń. Pozwoli to nam ochronić strukturę drewna przed dalszymi uszkodzeniami.
Jeśli jej nienaganny wygląd chcemy utrzymać przez lata, wykonujmy tę czynność regularnie. W często uczęszczanych ciągach komunikacyjnych (np. korytarzu lub salonie) olej dobrze stosować nawet raz na 2-3 miesiące nakładając niewielką warstwę. Pozostałe miejsca poddawajmy olejowaniu przynajmniej raz w roku, a jeśli używamy olejowosku – raz na 2 lata. Systematyczna konserwacja drewnianej podłogi sprawi, że codziennie będzie zachwycać nas swoim naturalnym urokiem i stanowić prawdziwą ozdobę wnętrza. Nie zapominajmy jednak przy tym, że podstawą jej dobrego stanu jest przede wszystkim częste odkurzanie.
Poszukując odpowiedniego oleju do olejowania powinniśmy przede wszystkim kierować się zaleceniami producenta danej podłogi. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że użyty przez nas środek nie zaszkodzi deskom. Warto jednak wiedzieć, jakie możliwości są dostępne na rynku.
Oleje do drewna dzielimy bowiem na twardniejące i nietwardniejące. W pierwszym przypadku bazą impregnatu jest olej z dodatkiem naturalnych lub syntetycznych żywic oraz rozpuszczalników, które pozwalają regulować czas wysychania preparatu. Produkty twardniejące świetnie sprawdzają się w przypadku często uczęszczanych pomieszczeń, w których podłoga jest bardzo narażona na uszkodzenia mechaniczne, np. ścieranie. Tworzą one na powierzchni drewna wytrzymałą, twardą warstwę. Możemy zatem zastosować je do impregnacji drewnianych desek w przedpokoju, korytarzu czy salonie.
Z kolei oleje nietwardniejące nie zawierają żadnych dodatków, jednak mogą słabiej zabezpieczać strukturę podłogi. W ich przypadku zaleca się zastosowanie dodatkowego wosku. Na rynku dostępne są też preparaty 2 w 1, czyli olejowoski. Wybierając odpowiedni preparat do olejowania podłogi najlepiej będzie, jeśli zdecydujemy się na jedno rozwiązanie w całym domu. W innym przypadku wygląd drewna po procesie renowacji może się różnić w zależności od pomieszczenia.
Oleje dzielą się też na bezbarwne i barwiące. Te pierwsze nie zawierają w swoim składzie pigmentów – zwykle jest to jeden rodzaj oleju roślinnego lub mieszanka kilku różnych. Mogą też być wzbogacone o żywice lub rozpuszczalniki, które podwyższają ich właściwości. I choć są bezbarwne, musimy pamiętać, że olej delikatnie zmienia kolor surowego drewna, nadając mu głębszy i nieco bardziej intensywny odcień. Preparaty barwiące posiadają te same właściwości co bezbarwne, ale dodatkowo nadają powierzchni drewna określony kolor, zachowując przy tym wyrazisty rysunek słojów.
Przygotowanie podłogi do olejowania zależy od jej rodzaju. Jeśli zabiegowi chcemy poddać podłogę, która wcześniej pokryta była olejem, wystarczy, że odpowiednio ją wyczyścimy. Oprócz dokładnego odkurzania, warto zastosować także mycie metodą dwóch wiader – jednym z wodą i mydłem pielęgnacyjnym, a drugim tylko z czystą wodą. Najpierw płaski mop moczymy w pierwszym wiadrze, dokładnie wyciskamy i myjemy podłogę.
Następnie płuczemy go w czystej wodzie, wyciskamy i ponownie zamaczamy w wodzie ze środkiem czyszczącym. Po umyciu poczekajmy aż podłoga wyschnie, zanim przejdziemy do kolejnego etapu. Jeśli olejować chcemy podłogę pokrytą olejowoskiem, najpierw musimy rozpuścić warstwę wosku za pomocą specjalnego mydła w odpowiednim stężeniu, a dopiero potem przechodzimy do etapu czyszczenia.
W przypadku podłogi lakierowanej przed przystąpieniem do olejowania należy dokładnie zeszlifować powierzchnię, żeby usunąć z niej pozostałości poprzedniego preparatu. Można w tym celu użyć profesjonalnej cykliniarki albo wykorzystać zwykły papier ścierny. Następnie musimy oczyścić podłogę – usunąć wszelki pył, kurz oraz inne zabrudzenia, które mogą popsuć końcowy efekt olejowania.
To bardzo ważny etap, który oszczędzi nam dodatkowej pracy. Pamiętajmy, że olej pozostawia tłuste ślady, dlatego jeśli chcemy uniknąć nieestetycznych plam na ścianach, warto zabezpieczyć je folią i taśmą malarską.
Impregnat jest praktycznie niemożliwy do usunięcia z porowatej powierzchni ścian. Uważajmy zatem, żeby ich nie pobrudzić, bo ślady będzie później trzeba zeskrobać.
Impregnację podłogi drewnianej możemy przeprowadzić na zimno lub na gorąco. W każdym przypadku olej musi być dobrze wstrząśnięty i wymieszany. Jest to szczególnie istotne, jeśli nakładamy olej barwiący. Pamiętajmy też, żeby cały proces przeprowadzać w pomieszczeniu wentylowanym.
Pierwsza metoda – olejowanie na zimno – polega na nakładaniu preparatu za pomocą wałka lub pędzla. Bardzo ważna jest tutaj równomierna aplikacja, a także kierunek nakładania oleju – wzdłuż włókien, podążając w kierunku drzwi.
Do olejowania na gorąco wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia, które podgrzewają preparat do temperatury ok. 80 stopni Celsjusza. W takiej formie olej szybciej wysycha i wnika głęboko w strukturę drewna.
Po rozprowadzeniu preparatu na całej powierzchni podłogi, należy odczekać około 20 minut i usunąć nadmiar środka czystą ściereczką bawełnianą, wykonaną z filcu lub flaneli. Do polerowania posadzki można też użyć szlifierek kątowych. Po kilku godzinach należy nałożyć drugą warstwę oleju. Podobnie postępujemy w przypadku olejowania na gorąco.
Podłoga, która została zaimpregnowana olejem, może być umyta na mokro dopiero tydzień po przeprowadzeniu zabiegu. Do tego czasu usuwajmy kurz i zabrudzenia przy pomocy odkurzacza lub szczotki. Pamiętajmy przy tym, żeby używać jedynie miękkiego włosia.
Później możemy stosować preparaty przeznaczone do pielęgnacji podłogi olejowanej. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku np. mydło lniane. Domowe sprzęty takie jak meble czy dywany najlepiej wnieść do pomieszczenia dopiero po kilku dniach od olejowania.
Świeżo zaimpregnowaną podłogę traktujmy z ostrożnością, a odwdzięczy się nam naturalnym pięknem i szlachetnym urokiem. Największym zagrożeniem dla olejowanych desek jest piasek mający kontakt z butami użytkowników, dlatego zadbajmy o maksymalnie skuteczny system zbierania brudu (np. przed wejściem do domu oraz po wejściu).