Pokój dla chłopca. 5 pomysłów na królestwo małego mężczyzny
Szukasz pomysłów, jak urządzić pokój dla chłopca? Pomożemy Ci stworzyć praktyczną aranżację, która zachwyci Twoją pociechę i... Czytaj więcej
Pokój dziecięcy to przestrzeń, która towarzyszy budowaniu własnej tożsamości i rozwijaniu wyobraźni. To tutaj nasze dziecko uczy się korzystać z najbliższego otoczenia i dopasowywać je do swoich potrzeb. By łatwiej było mu zbudować pierwszą więź z wnętrzem, zadbajmy o zestaw kolorowych i funkcjonalnych dodatków.
Urządzając pokój dziecięcy, szukamy sposobów na aranżację wnętrza, które stanie się wszechstronnym towarzyszem naszego dziecka. Tworzymy nie tylko przyjazną przestrzeń, gdzie miło będzie spędzać czas, ale również praktyczne i wytrzymałe pomieszczenie, które będzie sprzyjać wielogodzinnym zabawom, pomoże w zdobywaniu wiedzy i ułatwi utrzymanie porządku.
To w tym otoczeniu będzie kształtować się temperament naszego dziecka, jego osobowość, pasje i zainteresowania. Odpowiednio dobrane dodatki i akcesoria pomogą postawić pierwsze kroki ku własnej tożsamości, a w kolejnych latach życia – odpowiednio ją wyrazić. Jakie rozwiązania przydadzą się w pokoju dziecięcym?
W pokoju niemowlaka rozwijające się zmysły potrzebują wielu bodźców – postarajmy się więc, aby ozdoby do pokoju dziecięcego stanowiły w nim wyrazisty akcent. Wybierzmy dekoracje, które rozbudzą wyobraźnię dziecka i napędzą jego kreatywność.
Na ścianie możemy powiesić kolorowe i przyciągające wzrok obrazki z kotem, który stanie się bohaterem bajek do poduszki. Z czasem mogą je zastąpić pierwsze dzieła stworzone samodzielnie przez naszego malucha. Przestrzeń nad łóżeczkiem ozdobi też wielobarwna naklejka na ścianę z motywem podwodnego świata. Takie dodatki sprawią, że pokój dziecięcy stanie się wesołym i inspirującym miejscem, zachęcającym do poznawania świata. Łagodne kolory pomogą się też wyciszyć, gdy przyjdzie pora spania.
W przestrzeni urządzonej z myślą o niemowlęciu nie można też zapominać o wygodzie rodziców. Pokój powinien uwzględniać ich komfort, ułatwiać codzienną opiekę nad maluchem i sprzyjać dobrej organizacji. Szybkie odnalezienie dziecięcych zabawek, pieluszek, akcesoriów oraz innych drobiazgów ułatwią praktyczne pojemniki. Wykonany z dzianiny kosz Zola z wygodnymi uchwytami zgrabnie wpisze się w wystrój pokoju dziecięcego, w którym dominują miękkie i przyjemne w dotyku obicia oraz tekstylia o mięsistej fakturze. Przydadzą się też tekstylne organizery, które możemy zawiesić na szczebelkach łóżka lub frontach mebli.
O przytulny nastrój pomieszczenia możemy zadbać również za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia. Subtelne, ciepłe światło pomoże uspokoić maluszka i ukołysze go do snu – zwłaszcza wtedy, gdy wybierzemy lampkę Huhu w kształcie sowy. Tego mądrego nocnego strażnika możemy postawić obok łóżka lub zawiesić tuż nad nim. Mali miłośnicy zwierzątek mogą skompletować całą armię uroczych przyjaciół – w kolekcji dostępne są również lampki w formie jeża oraz zająca.
Przyjazną atmosferę w pokoju dziecięcym dodatkowo podkreślą też świecące kule Happy Lights w łagodnych kolorach: kremowym, pomarańczowym lub beżowym. Świetlny sznur lampek w bawełnianych osłonkach łatwo ułożymy na komodzie lub rozpuścimy na wiszących półkach.
Czas płynie szybko i nim się zorientujemy, nasz dwulatek zamieni się w dumnego przedszkolaka, a zaraz potem w pierwszoklasistę. Z roku na rok będą zmieniać się zwyczaje i potrzeby dorastającego dziecka, a wraz z nimi również jego najbliższe otoczenie. Zadbajmy o to, by jego pokój sprzyjał nie tylko zabawie i odpoczynkowi, ale również nauce. Pozwólmy dziecku samodzielnie wybrać wyposażenie jego ulubionego kącika i dopasować do niego dekoracje, które będą spójne z jego zainteresowaniami.
Wspólnymi siłami warto zadbać o to, by pokój przedszkolaka lub małego ucznia był jak najbardziej funkcjonalny i nie przekształcił się w stos zabawek i ubrań. W dobrej organizacji i utrzymaniu porządku pomogą pojemne organizery i pudełka, np. stworzony specjalnie z myślą o pokojach najmłodszych zestaw Hold, składający się z trzech
pojemników. Bez problemu pomieszczą się w nich wszystkie dziecięce skarby – pluszaki, pojazdy, klocki, lalki oraz inne akcesoria. Z kolei o ład na biurku ucznia łatwiej będzie zadbać z metalowym organizerem Punto, który posiada specjalne przegródki na długopisy czy ołówki.
Dekoracje i dodatki mogą też bawić, uczyć i rozwijać. Do zdobywania wiedzy nawet najbardziej odpornego smyka zachęcą metalowe nakładki na fronty szafek, które uzupełnią meble z kolekcji Young Users i Smart. Pomogą zamienić pokój dziecka w jedyną w swoim rodzaju, kreatywną i twórczą przestrzeń, która będzie inspirować do poszerzania horyzontów. Możemy wybrać m.in. edukacyjne nakładki z alfabetem, tabliczką mnożenia lub mapą świata. Przy odrabianiu lekcji podpowiadać może również samo biurko – wystarczy, że ułożymy na nim podkład z wzorami matematycznymi, schematem układu słonecznego czy przydatnym zestawem słówek, które mogą sprawić trudność przy pierwszych dyktandach.
Dorastający młody człowiek często chce udowodnić, że nie jest już małym szkrabem. W pokoju nieco starszego dziecka przydadzą się więc ozdoby, które pomogą mu podkreślić swoją indywidualność i stworzyć własny azyl. To szczególnie ważne zwłaszcza wtedy, gdy w jednym pokoju mieszka rodzeństwo.
W realizacji tego zadania sprawdzą się również wielofunkcyjne nakładki – sprawią, że wnętrze stanie się bardziej osobiste i zamieni się w opowieść o jego mieszkańcu. Można po nich swobodnie rysować i pisać suchościeralnymi pisakami. Łatwo też przyczepić do nich samoprzylepne karteczki lub zdjęcia i obrazki na magnesach. Wśród łatwo wymienialnych nakładek znajdzie się też coś dla tych, którzy zamiast artystycznej duszy wyrażają raczej sportowe zacięcie: na meblach możemy powiesić nakładki z koszem do koszykówki lub tarczą do darta.
Ściany pokoju, biurko ozdobią kolorowe ramki – idealne miejsce na zdjęcia z kolegami i koleżankami lub ilustracje z ulubionymi postaciami z bajek, filmów czy gier.
W pomieszczeniu, w którym dziecko spędza najwięcej czasu warto również umieścić wygodny fotel lub pufozabawkę – wykończony miękkim obiciem mebel sprawdzi się zarówno podczas zabawy, jak i w chwilach odpoczynku. Do czytania książek i nauki przyda się za to materac pełzający. Jego ergonomiczny kształt zapewni odpowiedni poziom wygody zarówno w pozycji leżącej, jak i siedzącej.
W dziecięcym pokoju warto też postawić na żywą dekorację w postaci bujnej roślinności. Zieloni lokatorzy nie tylko ozdobią wnętrze, ale także pozytywnie wpłyną na samopoczucie dziecka – będą oczyszczać powietrze i korzystnie oddziaływać na mikroklimat pomieszczenia. Z czasem dziecko może też nauczyć się, jak samodzielnie dbać o swoje rośliny.
Do dziecięcej dżungli najlepiej będzie wybrać mało wymagające rośliny – takie, które nie będą powodować u dzieci alergii czy trudności w zasypianiu. Bezpieczne będą zwłaszcza zielistki, sansewierie i klasyczne paprotki.