Co włożyć do wazonu? Galeria inspirujących aranżacji
Do aranżacji wazonu można wykorzystać różne dekoracje. Co włożyć do wysokiego wazonu, a czym wypełnić szklany? Zainspiruj się ozdobnymi kompozycjami... Czytaj więcej
Dom to nasza oaza spokoju – z palmą w doniczce to określenie może nabrać zupełnie nowego znaczenia.
Uwielbiamy ich rozłożyste, pierzaste liście, w których jedni widzą tropikalny charakter, a inni – nowoczesną elegancję. Palmy to jednak nie tylko piękne, ale również wyjątkowo dobroczynne rośliny domowe: skutecznie oczyszczają powietrze ze szkodliwych dla zdrowia związków i pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu jego wilgotności.
By skorzystać z tego egzotycznego filtra i nawilżacza w jednym, nie potrzebujemy wcale dużego ogrodniczego doświadczenia. Każdy, kto chce rozpocząć opiekę nad własną palmą w domu, w mig opanuje podstawy pielęgnacji tych wyjątkowych roślin. Trzeba tylko odpowiednio dobrać gatunek do warunków panujących w naszych wnętrzach.
Palmy najlepiej czują się na jasnym stanowisku. Postarajmy się jednak nie narażać ich na bezpośredni kontakt z promieniami słońca. Z reguły wolą światło rozproszone lub nawet delikatny półcień, który nie poparzy ich liści. Nową palmę warto też powoli przyzwyczaić do domowych warunków. Doniczkę z rośliną przez kilka dni możemy trzymać w cieniu, potem w półcieniu, a na końcu wreszcie ustawić ją w docelowym miejscu. O tych krokach pamiętajmy zwłaszcza latem, gdy będziemy chcieli wystawić naszą palmę na zewnątrz – zbyt gwałtowna zmiana stanowiska może sprawić, że na jej liściach pojawią się brązowe poparzenia.
Oprócz stanowiska ważna będzie również odpowiednia doniczka. Palmy posiadają palowy system korzeniowy, z rosnącym w dół głównym, podłużnym korzeniem. Z tego względu najlepiej sadzić je w wysokich, wąskich pojemnikach. Nie zapominajmy również o wykonaniu drenażu, który będzie odprowadzać nadmiar wilgoci i zapobiegnie przegniciu korzeni.
Palmy, których naturalnym środowiskiem są obszary o klimacie tropikalnym lub subtropikalnym, uwielbiają wilgotne powietrze. Zadbajmy więc o regularne zraszanie ich liści odstaną wodą. Śmiało możemy to robić nawet każdego ranka. Podlewanie palm doniczkowych wymaga nieco większej ostrożności – każdy gatunek ma tym względzie odmienne upodobania.
Zanim wybierzemy palmę doniczkową, zastanówmy się, ile miejsca możemy na nią przeznaczyć w domu lub mieszkaniu. Szukamy dużej rośliny, która wyraźnie zaznaczy się w naszej aranżacji wnętrz, czy może czegoś mniejszego – w sam raz na szafkę lub komodę? W zależności od naszej decyzji, możemy wybrać jeden z kilku popularnych gatunków.
Choć w naturalnym środowisku chamedora (zwana również palmą koralową) wyrasta nawet na 3 metry, w warunkach domowych jej maksymalna wysokość to zazwyczaj około 50-60 centymetrów.
Minie jednak trochę czasu, zanim młoda palma osiągnie taki rozmiar – chamedora rośnie dość wolno, w ciągu roku wypuszczając od 2 do 4 soczyście zielonych liści. Wokół doniczki z palmą przyda się jednak trochę wolnego miejsca, bo średnica jej tropikalnego pióropusza może osiągnąć nawet 1,5 metra.
Chamedora dobrze poczuje się zarówno w jasnym salonie, jak i nieco ciemniejszym przedpokoju. Lubi regularne zraszanie, ale jest wrażliwa na nadmiar wilgoci, dlatego podlewajmy ją umiarkowanie – dopiero wtedy, gdy przeschnie wierzchnia warstwa ziemi w doniczce.
Ta nazwa to nie przypadek – rapis nawet w warunkach domowych przez lata potrafi wyrosnąć na ponad 1,5 metra. Nie wymaga przy tym szczególnej pielęgnacji. To idealna palma doniczkowa dla zapominalskich: potrzebuje niewiele wody (przed podlaniem sprawdźmy jednak, czy ziemia zdążyła już przeschnąć), a jej odporne korzenie wybaczą również okazyjne przelania. Może stać nawet w zacienionym miejscu, choć w takich warunkach będzie rosnąć nieco wolniej.
Rapis, znany też jako palma biczowa, świetnie sprawdzi się w sypialni. Skutecznie pochłania bowiem szkodliwe dla zdrowia amoniak i formaldehyd, ułatwiając zdrowy sen. Gdy regularnie będziemy zraszać jego liście, zadbamy nie tylko o czyste, ale również odpowiednio wilgotne powietrze.
Dokładnie to Phoenix canariensis – swój przydomek zawdzięcza dostojnej rozecie długich, lancetowatych liści. Młoda palma w doniczce rośnie dość szybko: już po pół roku może rozwinąć nawet metrowy wachlarz, więc przygotujmy dla niej odpowiednio dużo miejsca.
Daktylowiec to jedna z najbardziej wytrzymałych palm doniczkowych. Najlepiej znaleźć dla niego stanowisko w dobrze nasłonecznionym pomieszczeniu. Lubi rzadkie, ale obfite podlewanie oraz wilgotne powietrze – ważne będzie więc regularne zraszanie, zwłaszcza zimą.
Areka to idealna roślina do przestronnych, jasnych wnętrz – nawet miniaturowa odmiana potrafi bowiem wyrosnąć na ponad metr wysokości.
Lubi częste podlewanie i zraszanie, zwłaszcza latem.
W pielęgnacji areki ważne będzie utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu lub mieszkaniu. Optymalne warunki to ok. 18-22 °C. Pamiętajmy o tym w szczególności zimą: przypilnujmy, by doniczka z palmą stała daleko okien i drzwi, od których może zawiewać chłodem. By uniknąć przesuszenia w ogrzewanym pomieszczeniu, roślinę możemy ustawić na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą.
Młode palmy lub ich najmniejsze odmiany pomogą urozmaicić nasz kwietnik. On sam może przybierać różne kształty, zwłaszcza gdy chcemy, by w parze z różnorodną geometrią liści szły niebanalne meble. W imponującą zieloną wieżę łatwo zamienimy na przykład wysoki regał Ribbon – możemy dowolnie eksperymentować z ustawieniem doniczek na jego nakładających się kubikach. Własny kwietnik ułożymy również z modułowych skrzynek 4 You, które szybko połączymy ze sobą za pomocą sprytnych klamer.
Rozłożyste liście chamedory czy daktylowca posłużą nam również jako zielony parawan, oddzielający od siebie poszczególne strefy w otwartych, wielofunkcyjnych wnętrzach. Miejsce na doniczkę z palmą znajdzie się na praktycznej dwustronnej komodzie Nature – z takim duetem stworzymy na przykład zaciszny zakątek do czytania w salonie na poddaszu.
Liście palmy nie muszą wyrastać tylko z doniczki. Ten egzotyczny motyw może powtarzać się również na innych dekoracyjnych elementach naszych wnętrz. Domową dżunglę w salonie lub sypialni wzbogacą na przykład poduszki Botanik. Każda z nich ma nieco inny wzór, ale dzięki spójnej palecie kolorów pomogą stworzyć w salonie harmonijną kompozycję.
Ściany w pomieszczeniu z palmą możemy też ozdobić roślinnymi grafikami, przedstawiającymi liście monstery, bananowca, orlicy czy szeflery. W końcu czy istnieje coś takiego jak za dużo roślin?