Kolorowe drzwi wewnętrzne – pomysły na ciekawe wejście do pokoju
Drzwi wewnętrzne w nietypowym kolorze stworzą ciekawe dopełnienie aranżacji. Zobacz różne pomysły na kolorowe drzwi w domu i... Czytaj więcej
Elewacja decyduje o wyglądzie oraz charakterze naszego domu. Styl musi jednak iść w parze z funkcjonalnością – tak, by fasada nie tylko pozytywnie wyróżniała nasz budynek pod względem estetyki, ale również chroniła go przed działaniem warunków atmosferycznych oraz zapewniała właściwą wentylację i izolację. Panele drewnopodobne pomogą połączyć oba te aspekty.
Naturalne materiały przeżywają renesans we współczesnym budownictwie. W ostatnich latach do łask wraca przede wszystkim drewno ze swoim ponadczasowym urokiem. Świetnie komponuje się zarówno z tradycyjną, jak i nowoczesną architekturą, coraz częściej wypierając tynk, cegłę czy kamień.
To jednak materiał, który ma swoje wymagania. Znacznie bardziej praktycznym, a równie stylowym rozwiązaniem będzie imitacja drewna na elewacji.
Deszcz, śnieg, prażące słońce, wilgoć, grzyby i pleśń to tylko część z długiej listy czynników, z jakimi musi się zmierzyć elewacja naszego domu. Choć przez pierwsze lata drewno potrafi dzielnie przetrwać naprawdę trudne warunki, to z czasem zaczną się one odbijać na jego wyglądzie i trwałości. A to oznacza dodatkowe koszty związane z bieżącą konserwacją czy naprawami.
Aby utrzymać ściany zewnętrzne w należytym stanie, trzeba poddawać je systematycznemu odświeżaniu. Pielęgnacja drewna to nie tylko impregnacja czy malowanie, ale także usuwanie zadr, pęknięć, mchów i porostów, wymiana zniszczonych desek oraz wywabianie szpecącej budynek sinizny.
Z nowoczesną elewacją drewnopodobną te problemy znikają. Panele Kerrafront nie chłoną wody, a w rezultacie nie kurczą się, nie pęcznieją ani nie deformują się pod wpływem wilgoci czy zmiennych temperatur. Są też mało wrażliwe na korozję biologiczną, co redukuje występowanie pleśni i wykwitów wapiennych.
Drewnopodobna okładzina elewacyjna wpływa też na komfort życia mieszkańców. Fasada ogranicza utratę ciepła i gwarantuje prawidłową cyrkulację powietrza. Panele nie ważą dużo, więc elewacja jest dość łatwa w montażu oraz praktyczna, gdy jednocześnie chcemy wykonać docieplenie budynku.
Elewacje z kolekcji Kerrafront są stworzone z kompozytu wykonanego w technologii Kerracore. Jego podstawą jest tworzywo polimerowe, uszlachetnione dodatkami mineralnymi. Każdy panel jest też zabezpieczony warstwą lakieru oraz utwardzony promieniami UV. To sprawia, że są wyjątkowo odporne na uderzenia, zarysowania i przebarwienia.
Powierzchnia paneli Kerrafront przypomina rysunek i fakturę drewna: prezentuje się niezwykle realistycznie, nadając budynkom upragnioną lekkość oraz naturalny charakter. Wszystko dzięki wysokiej jakości zadrukowi cyfrowemu oraz wytłoczonym termicznie wzorom. Ta technologia otwiera również szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych.
Wybierając elewację drewnopodobną, nie jesteśmy wcale ograniczeni jedynie do kremowych i beżowych odcieni. Świetnie prezentują się również: elegancka szarość, uniwersalna biel, a nawet odważne, ciemne kolory – grafit czy antracyt. Dobierając szaty dla naszego domu, śmiało możemy łączyć różne kolory i odcienie, grając podobieństwami lub kontrastami.
W tej zabawie przyda się jednak odrobina wyczucia. Na budynkach o tradycyjnej formie dobrze sprawdzą się podobne barwy o zróżnicowanym nasyceniu, gdzieniegdzie przełamane białymi akcentami.
Z kolei nowoczesne obiekty lubią kontrasty – na przykład charakterystyczne dla kolekcji Trend zestawienie bieli i ciemnego grafitu, zgrabnie łączące się betonowymi elementami.
Tworząc naszą kompozycję, uwzględnijmy w niej również stolarkę okienną oraz drzwi, dobierając ich odcień do wybranej elewacji. Gdy marzy nam się jednolita elewacja z imitujących drewno paneli, możemy pomyśleć o ciemnych oknach i drzwiach. Zadbajmy również o to, by tworzyły one spójną całość z kolorem dachówek. Lekki efekt uzyskamy za to łącząc panele drewnopodobne z jasnymi odcieniami szarości.
Żeby urozmaicić fasadę budynku nie trzeba wcale decydować się na charakterystyczne dla tradycyjnej zabudowy wykusze, ryzality czy lukarny. Możemy też postawić na maksymalną prostotę. Minimalistyczny projekt daje jeszcze więcej możliwości, by stworzyć wyjątkową elewację, urzekającą barwą i fakturą drewna.
Pokrywając budynek w całości drewnopodobną elewacją, podkreślimy nieskazitelny wyraz konstrukcji, nawiązując do jej najbliższego otoczenia: ogrodu, drzew czy małej architektury. Świetnie sprawdzą się tu okładziny Kerrafront Wood Effect, które możemy połączyć z innymi materiałami: kamieniem, cegłą, metalem, szkłem czy tynkiem.
Elewację drewnopodobną możemy zamontować tylko na określonych fragmentach budynku: cokołach, dobudówkach, przy wejściu, na tarasie czy na poszczególnych kondygnacjach. Wyróżnienie wybranych powierzchni pomoże zaakcentować poszczególne części budynku (np. garaż czy część mieszkalną) oraz wpłynie na jego proporcje. Żeby optycznie obniżyć nasz dom, wystarczy zainstalować ciemne deski na powierzchni poddasza, a pozostałą część bryły wykończyć jasnym tynkiem. Takie poziome podziały dodatkowo wizualnie poszerzą budynek, nadając mu horyzontalny układ. Z kolei przewaga linii pionowych spowoduje, że dom będzie się wydawał się na nieco wyższy.