Jak zaprojektować salon z kuchnią? Gotowy pomysł na nowoczesne wnętrze
Projektowanie salonu z kuchnią i kącikiem jadalnianym to sztuka kompromisu. Zobacz nowoczesny projekt wraz z realistycznymi... Czytaj więcej
Znalezienie pomysłu na pokój dla nastoletniego chłopca nie jest łatwe – zwłaszcza, gdy dostępna przestrzeń ograniczona jest przez skosy. Takiego wyzwania podjęła się jednak Bożena Kostrubała, stylistka VOX, która przygotowała funkcjonalne projekty pokojów młodzieżowych dla braci na poddaszu.
Odpowiednia aranżacja pokoju może zaspokoić nie tylko potrzebę prywatności, ale też chęć wyrażenia własnego stylu. Właśnie taki cel przyświecał ekspertce VOX przy wykonywaniu projektów dla młodych lokatorów, pełnych ciekawych pasji.
Wizualizacje zostały stworzone przy użyciu programu VOXBOX, dostępnego dla każdego, kto szuka sposobu na stworzenie wirtualnej aranżacji wnętrza swojego domu.
Osoby, które potrzebują wsparcia w procesie projektowania, mogą umówić się na wizytę w wybranym salonie VOX i skorzystać z bezpłatnej pomocy doradcy. Wraz z nim zaprojektują przestrzeń idealnie dopasowaną do swoich potrzeb. Wróćmy jednak do nastoletnich braci, którzy doczekali się wymarzonych pokojów.
Zaprojektowanie prywatnej przestrzeni dla nastolatka to duże wyzwanie. Okazało się jeszcze większe, gdy zdecydowaliśmy się wykonać projekty dla dwójki braci, którzy różnią się od siebie niemal pod każdym względem. Wizualizacje 3D zostały stworzone dla prawdziwych indywidualistów o odmiennych zainteresowaniach. Jednym z przyszłych lokatorów był 11-letni sportowiec, miłośnik szybkiej jazdy na deskorolce i fan tenisa.
Nastolatek lubi odważne kolory, a przy tym ceni sobie minimalizm. Drugi pokój z kolei zarezerwowany jest dla 14-latka, który każdą wolną chwilę spędza przy konsoli lub trenując naukę gry na gitarze. Starszy brat najlepiej czuje się we wnętrzach, w których dominują ciemne barwy.
Podejmując się zadania, jakim było zaprojektowanie pokojów młodzieżowych, otrzymaliśmy do dyspozycji dwa pomieszczenia. Oba o identycznej powierzchni, sięgającej niespełna 12 m2. Pewnym ograniczeniem, a zarazem wyzwaniem w projektowaniu, stały się skosy obecne w domu. Umiejscowienie pokojów dla chłopców na poddaszu otworzyło jednak pole do sprytnego wykorzystania zwężających się ścian.
W pokoju młodego wielbiciela ćwiczeń fizycznych i rekreacji nie mogło zabraknąć miejsca na szczególny mebel, który stanowi swoistą sportową gablotę. Pojemny regał zaprojektowany w systemie Creative umożliwia eksponowanie dużych przedmiotów, takich jak ukochana deskorolka czy rakiety do tenisa ziemnego. Pamiętaliśmy przy tym o potrzebie prywatności. Przestrzeń znajdująca się za zamkniętymi drzwiami pozwala na przechowywanie skarbów, do których dostęp powinien mieć tylko właściciel pokoju.
Tuż obok regału swoje miejsce znalazł wygodny fotel Looz, na którym można zrelaksować się po udanym treningu. Mebel jest na tyle lekki, że chłopak może go samodzielnie przestawiać.
Na podłodze stylistka umieściła metalowy kosz do przechowywania piłek, a na półce – metalową apteczkę, dzięki której plastry do opatrzenia drobnych skaleczeń będą zawsze pod ręką. W królestwie nastoletniego sportowca znalazło się też sporo wolnej przestrzeni, na której chłopak może swobodnie ćwiczyć proste triki skateboardingowe.
Obowiązkowym elementem pokoju każdego ucznia jest funkcjonalne miejsce do nauki. Strefę tę wyposażyliśmy w nowoczesne biurko dopasowane do potrzeb młodego lokatora. Pod przestronnym blatem chłopiec znajdzie szuflady na drobiazgi, a praktyczna rynna pozwoli mu wygodnie przełożyć ładowarkę od laptopa czy smartfona. Dzięki metalowym nogom mebel dobrze wpasował się w charakter pomieszczenia. Całość dopełniło krzesło obrotowe z elastycznym oparciem i siedziskiem o regulowanej wysokości oraz odpowiednio dobrane oświetlenie. Wiszące lampy Ball nadały projektowi spójności i nawiązały kolorystycznie do betonowych ścian oraz jasnoszarych paneli winylowych Quick Step.
Przy wejściu do pokoju młodzieżowego na poddaszu stylistka zaplanowała 3-drzwiową szafę – bez trudu pomieści zarówno codzienne ubrania, jak i te wykorzystywane do zajęć sportowych. W funkcjonalnym zagospodarowaniu przestrzeni pod skosami pomogło niskie łóżko Creative na metalowym stelażu, obecnym również przy innych meblach. Spory zagłówek wieczorem posłuży za wygodne oparcie podczas czytania książek czy komentarzy sportowych na tablecie. Nocną lekturę ułatwi lampka – zawieszona nad łóżkiem, aby nie marnować przestrzeni na szafkę nocną, z której chłopak dotychczas rzadko korzystał.
Pomysł na projekt pokoju młodzieżowego dla starszego z braci zrodził się chwilę po tym, gdy poznaliśmy jego zainteresowania. Rywalizowanie z rówieśnikami w grach na konsoli to jeden z dwóch sposobów, w jaki chłopak najchętniej spędza wolny czas. Jego pasją jest również gra na gitarze akustycznej, którą zabiera ze sobą niemal wszędzie.
Stylistka postanowiła więc wyeksponować to, co dla nastolatka najważniejsze na głównej ścianie w jego pokoju. W centrum znalazł się sprzęt do gier oraz stojak na instrument. Strefa hobby została wyposażona również w dwa miękkie fotele z granulatem, a pod telewizorem umieszczono niską szafkę RTV, w której można przechować pady i płyty z grami.
Podczas rozmowy o wymarzonym pokoju chłopak już na samym początku zwrócił uwagę na kolory.
Nastolatek lubi otaczać się ciemnymi barwami, dlatego zależało mu na tym, aby wnętrze było stonowane i nieco przygaszone. Znalezienie pomysłu na ściany w tym pokoju młodzieżowym było stosunkowo proste – panele Kerradeco Wood z drewnianym dekorem stworzyły ponadczasowe tło dla wyposażenia. Większym wyzwaniem był wybór mebli, które będą spełniać wymogi przyszłego lokatora. Finalnym rozwiązaniem zaproponowanym przez stylistykę stały się czarne i szare bryły, uzupełnione o eleganckie skórzane uchwyty. Na zaprojektowanie wnętrz i wykończeń mebli pozwolił system Creative, oferujący setki unikalnych kombinacji.
Podobnie jak w pokoju młodszego z chłopców, w tym również znalazła się wygodna strefa do nauki. W sercu pomieszczenia stanęło biurko z dobrze doświetlonym blatem roboczym i ergonomicznym fotelem.
Przestrzeń pod skosami uzupełniliśmy wiszącymi półkami i szafkami, które nie tylko powiększają dostępną powierzchnię do przechowywania książek, ale też stanowią ciekawy element dekoracyjny.
Na życzenie przyszłego właściciela pokoju w pomieszczeniu znalazła się pojemna szafa na ubrania. Dół mebla został wyposażony w podręczne szuflady, których nastolatek może używać w podobny sposób, co szafki nocnej. Bez trudu schowa tam ładowarkę do telefonu, pilot do telewizora czy ostatnio czytaną książkę.
Strefa wypoczynku została uzupełniona o jednoosobowe łóżko oraz dodatkowe oświetlenie sufitowe. Wykorzystane kolory i trwałe materiały sprawiły, że zaprojektowane wnętrze może posłużyć chłopcu jeszcze przez kilka najbliższych lat, nawet wtedy, gdy osiągnie już dorosłość.
Projektowanie wyposażenia nawet z pozoru trudnego pomieszczenia może stać się wspaniałą zabawą.
Wystarczy skorzystać z intuicyjnego programu VOXBOX, który pozwala w spokoju poeksperymentować i przetestować różne rozwiązania. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z aranżacją wnętrz i nie wiemy, od czego zacząć, możemy skorzystać z biblioteki zamkniętych projektów, które stanowią prawdziwą skarbnicę inspiracji. Styliści VOX urządzili już m.in. biało-szary pokój młodzieżowy z drewnianymi akcentami o powierzchni 15 m2.
Po wykonanym projekcie otrzymamy gotowy kosztorys i listę zakupów. A to wszystko – łącznie z zamówieniem podłóg, listew, drzwi, okładzin ściennych, mebli czy dekoracji – załatwimy bez wychodzenia z domu.