Dekoracyjna taca na stół i nie tylko – pomysły na ciekawą aranżację
Po wyborze dekoracyjnej tacy na świece czy stół przychodzi pora, by stworzyć jej aranżację. W naszej galerii zdjęć znajdziesz wiele... Czytaj więcej
Dobrze zaprojektowany salon z jadalnią i otwartą kuchnią może stanowić prawdziwe centrum domowego życia. Sercem takiego pomieszczenia warto uczynić rozkładany stół – jego różne oblicza doskonale sprawdzą się podczas wspólnych posiłków, pracy czy zabawy. Oto 3 różne pomysły na funkcjonalne wnętrze, które dotrzyma nam kroku.
Zabiegana codzienność nie sprzyja celebrowaniu bliskości. Do zwolnienia tempa może skłonić nas wygodnie zaaranżowana przestrzeń wspólna, w której możemy być jednocześnie razem i osobno. Spójnie urządzone strefy posłużą nam do różnych aktywności i będą zawsze gotowe na nowe wyzwania. Codzienny komfort ułatwi odnalezienie balansu w życiu i skłoni do zacieśniania więzi przy wspólnym posiłku lub filiżance herbaty.
Kroku dotrzyma nam wyjątkowy stół rozkładany do kwadratu.
W domowym królestwie szczególnie integrującą wartość ma przestronny pokój dzienny. Jak go zaprojektować, by nikomu nie chciało się go opuszczać? Swoimi wskazówkami dzielą się stylistki VOX.
Stworzenie projektu salonu połączonego z jadalnią i aneksem kuchennym to zawsze duże wyzwanie. Ograniczenia metrażowe sprawiają, że do budowy aranżacji warto wykorzystywać wielofunkcyjne meble, które w razie potrzeby znacząco zmienią swój rozmiar lub przeznaczenie. Dla przykładu, ławka służąca do siedzenia może stać się przestrzenią do zabawy czy półką na przydatne drobiazgi, a obiadowy stół w mig przekształcić się w wygodne biuro dla pary.
Ogromną rolę w planowaniu harmonijnej przestrzeni odgrywają użyte kolory oraz dodatki.
To za ich pomocą nasze cztery kąty mają szansę nabrać indywidualnego charakteru. Jednak jak spójnie zaaranżować pomieszczenie, które pełni tak wiele ról? Stylistki VOX, Danuta Korcz, Katarzyna Kłopocka oraz Bożena Kostrubała, podjęły się tego kreatywnego zadania i stworzyły trzy zupełnie różne projekty salonu połączonego z jadalnią i kuchnią. Ich częścią wspólną jest rozkładany do kwadratu stół Simple – prawdziwy kameleon o niemal nieograniczonym potencjale.
Wizualizacje zostały wykonane w programie VOXBOX. Narzędzie umożliwia samodzielne stworzenie aranżacji wybranego pomieszczenia. Możemy swobodnie eksperymentować, aż osiągniemy zamierzony efekt. W wykonaniu darmowego projektu mogą nam pomóc również doradcy VOX – wystarczy umówić się na wizytę w wybranym salonie.
Niewielką przestrzeń mieszkania warto wizualnie powiększyć odpowiednimi kolorami.
Biel obecna na ścianach i meblach będzie odbijać wpadające do pomieszczenia promienie słoneczne, rozświetlając wnętrze i sprawiając, że wyda się bardziej przestronne. Ograniczony metraż często uniemożliwia nam widoczne oddzielenie strefy kuchennej od tej, w której odpoczywamy. Zachowując odrębny charakter, przestrzenie te mogą się jednak ciekawie uzupełniać dzięki utrzymaniu spójnej estetyki.
Tworząc projekt salonu z jadalnią o powierzchni 27 m2, Danuta Korcz umieściła w centrum biały stół Simple, który może funkcjonować w trzech zupełnie różnych odsłonach. Rozłożony do kwadratu o wymiarach 166 x 166 cm spełni rolę wyspy kuchennej, wygodnego miejsca do pracy czy obszernego placu zabaw. Mebel został wyposażony w dyskretne kółka, dzięki którym z łatwością go przemieścimy, dosuwając bliżej blatu roboczego lub kanapy. Zamiast klasycznego modelu stylistka wybrała modułową sofę, która może zmieniać swoje ustawienie wraz z metamorfozą stołu.
Ważną część wyposażenia wnętrza stanowią także mobilne kontenerki Concept. Tego typu meble sprawdzają się nie tylko w biurze.
W pokoju dziennym, w zależności od aktualnych potrzeb domowników, mogą posłużyć do organizacji dokumentów, przechowywania zabawek lub jako pomocnik przy wyspie. Co więcej, gdy lokatorom zamarzy się odświeżenie wystroju, będą mogli nadać kontenerkom nowy wygląd, wymieniając ich fronty na takie w innym kolorze – wyjaśnia Danuta Korcz
Wizualne oddzielenie strefy wypoczynkowej od reszty pomieszczenia zostało uzyskane za pomocą szarego koloru. Ten obecny na wiszących słupkach Nature oraz rattanowych lampach w subtelny sposób zaakcentował granicę między przestrzeniami o różnym przeznaczeniu.
Projektowany salon z jadalnią należy do trzyosobowej rodziny. Dorośli lokatorzy okazyjnie pracują z domu, dlatego potrzebują przestrzeni do wykonania zawodowych obowiązków. Zamiast wydzielać cenną przestrzeń na nieużywany na co dzień gabinet, mogą korzystać ze wspólnego dużego stołu. W utrzymaniu koncentracji pomogą im składane parawany. Kwadratowy blat jest na tyle duży, że zmieści się przy nim również pilnie uczące się dziecko.
Nieco zmniejszony stół w prostokątnym kształcie świetnie zda egzamin przy celebrowaniu posiłków z większą grupą znajomych. Po ograniczeniu powierzchni blatu zwiększeniu ulega strefa wypoczynkowa. Dzięki temu można wygodnie serwować kawę zarówno osobom, które siedzą przy stole, jak i gościom relaksującym się na kanapie. Mobilne kontenerki mogą służyć jako pomocniki przy modułowych siedziskach.
Ostatnia, trzecia odsłona projektu prezentuje wąskie wydanie stołu, który nadaje przestrzeni wypoczynkowej zupełnie nowego charakteru – zaczyna ona grać pierwsze skrzypce w salonie. Dzięki bardziej swobodnemu ustawieniu tapicerowanych modułów zwiększa się ilość miejsc przy kawowym stoliku. Maksymalnie złożony blat nadal może pełnić swoje podstawowe funkcje, zapewniając wygodną przestrzeń do codziennego spożywania posiłków. Ławeczka, wcześniej wykorzystywana jako siedzisko, teraz może odgrywać rolę bazy dla dziecięcych zabaw.
Spójność trzech z pozoru oddzielnych pomieszczeń: kuchni, jadalni i salonu można podkreślić na kilka sposobów. Oprócz zabawy dodatkami, do wyposażenia otwartej przestrzeni warto wybrać meble utrzymane w zbliżonej kolorystyce. Dzięki temu z łatwością dopasujemy ciemny stół do stojącego nieopodal regału, szafki RTV czy też frontów kuchennych, tworząc jednolitą całość. Do uzyskania harmonijnej aranżacji możemy wykorzystać meble pochodzące z różnych kolekcji – wystarczy pamiętać o głównych motywach.
Ten nieszablonowy pomysł na ciemny salon z jadalnią i dyskretnym aneksem kuchennym to koncepcja stworzona przez Katarzynę Kłopocką. Projektując strefę dzienną, stylistyka VOX uwzględniła potrzeby i upodobania domowników. Właścicielom mieszkania zależało na tym, aby przestrzeń została skąpana w czerni, a wyróżniający się element stanowiły panele lamelowe w kolorze czekolady.
Przeciwwagę dla dekoracji ściennej stanowi kawowa tapicerka narożnika. Przestrzeń ociepla drewniana podłoga, w strefie do relaksu wyłożona ręcznie tkanym dywanem.
Rozkładany stół Simple, który znalazł się w centrum pomieszczenia, z kompaktowego blatu w kilka chwil może zmienić się w miejsce nawet dla 12 osób. Dzięki temu, bez utraty przestronnej strefy dziennej na co dzień, lokatorzy mogą zorganizować okazjonalną kolację dla przyjaciół czy uroczyste spotkanie w rodzinnym gronie. Aranżacja jadalni została uzupełniona wygodnymi krzesłami Shell na metalowych płozach. Dzięki ergonomicznemu wyprofilowaniu i miękkiej tapicerce nawet wielogodzinne siedzenie przy stole będzie komfortowe.
Podczas spotkań z bliskimi często brakuje nam miejsca na naczynia z potrawami i napojami. Duża przestrzeń przydaje się także podczas pracy i nauki z domu – przestronny środek blatu pozwala na wygodne rozłożenie projektów i notatek. Wszystkie te potrzeby spełnia stół rozkładany z prostokąta do kwadratu. Ten unikatowy mebel to doskonały wybór dla osób, które posiadają salon z jadalnią o układzie niepozwalającym na rozłożenie długiego, wąskiego stołu – podpowiada Katarzyna Kłopocka. |
Projektując salon z jadalnią, stylistka VOX położyła spory nacisk na to, aby przestrzeń sprzyjała integracji. Duża, wygodna sofa mieści się nieopodal stołu, a stoliki kawowe skonfigurowane w systemie Creative zapraszają gości na kubek gorącej herbaty tuż po obiedzie. W strefie relaksu znalazł się również wysoki regał, który stał się gustownym miejscem do przechowywania zastawy i wyeksponowania ulubionych książek.
Dopasowanie mebli do metrażu i układu pomieszczenia to zadanie, które wymaga sprawdzenia wielu konfiguracji. Z zaprojektowaniem przestronnego wnętrza z wnęką zmierzyła się Bożena Kostrubała. Stylistka VOX wykorzystała potencjał zagłębienia, planując w nim funkcjonalny aneks kuchenny. Dzięki temu reszta pokoju mogła stać się wygodnym salonem z jadalnią. Projekt urzeka pozytywną energią, za którą odpowiada m.in. kolorystyka mebli oraz ścian i podłóg.
Rozkładany stół Simple również w tym przypadku stanowi wyposażenie strefy jadalnianej, która została naturalnie oddzielona poprzez układ mieszkania. Mebel z dębowym dekorem współgra z podłogowymi panelami oraz szafkami kuchennymi. Nieoczywiste tło stanowi przestronny regał w kolorze nude, zaprojektowany w systemie Creative. Zamykane szafki ułatwiają organizację przestrzeni, a otwarte półki pozwalają wyeksponować osobiste drobiazgi i dekoracje.
Stworzenie funkcjonalnej aranżacji byłoby niemożliwe bez dobrze dopasowanego oświetlenia. Rattanowe lampy Ombre podkreślają naturalny klimat wnętrza oraz doskonale doświetlają blat stołu. Dzięki temu domownicy mogą wykorzystywać mebel również do pracy czy nauki. Odpowiednią prywatność zapewnią w tym wypadku rude parawany Calmo z estetycznego filcu, które po zakończeniu zadań wystarczy schować. Właściciele mieszkania nie mogli pozwolić sobie na aranżację domowego biura w osobnym pomieszczeniu, dlatego położyli duży nacisk na stworzenie wygodnej strefy do pracy właśnie w jadalni.
Ergonomiczne stanowisko pracy możemy zorganizować sobie także w przestrzeni wspólnej. Pomoże w tym rozkładany stół i drewniane krzesła Closer, których walory praktyczne dorównują estetycznym. Obrotowe siedziska pozwalają na swobodną zmianę pozycji, co podnosi komfort wielogodzinnego siedzenia. Aby ochronić tapicerkę przed zabrudzeniami, wystarczy dokupić dedykowane pokrowce. Żonglując między ponadczasową szarością a wyrazistym pomarańczem, możemy odświeżać wygląd krzeseł, zmieniając energię w salonie – komentuje Bożena Kostrubała. |
Strefa wypoczynku została zaprojektowana w myśl zasady: „mniej znaczy więcej”. W przestrzeni z tapicerowaną sofą na wysokich nóżkach stylistka zadbała przede wszystkim o wygodę. Duży jutowy dywan stanowi przyjemne oparcie dla stóp i dopełnia aranżację pełną naturalnych wykończeń. Dzięki temu, pomimo wyraźnego oddzielenia stref, mamy wrażenie, że kompozycja tworzy harmonijną całość. Dodatkową ozdobą stały się panele lamelowe umieszczone na multimedialnej ścianie.
Nie musimy korzystać z usług architekta, by cieszyć się funkcjonalną aranżacją największego pomieszczenia w swoim domu. Samodzielne projektowanie może okazać się wspaniałą przygodą. Na swobodne testowanie różnych rozwiązań pozwoli nam intuicyjny program VOXBOX. Wygodnie dopasujemy meble do stolarki drzwiowej i podłogi, poeksperymentujemy z ich najlepszym ustawieniem i dobierzemy dodatki. W poszukiwaniu inspiracji możemy zajrzeć do biblioteki zamkniętych projektów. Styliści VOX urządzili już m.in. funkcjonalny pokój dzienny z jadalnią o powierzchni 22 m2.
Możemy zrealizować swój pomysł od zera lub dostosować jeden z gotowych projektów do własnych potrzeb, dopasowując metraż do posiadanego wnętrza. Gdy już skończymy dobierać wyposażenie, otrzymamy gotowy kosztorys wraz z listą zakupów. Potrzebne panele, listwy, drzwi, okładziny ścienne oraz wszelkie meble i dekoracje zamówimy szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu.