Idealne oświetlenie blatu. Jaką lampkę wybrać na biurko?
Szukasz idealnej lampki na biurko? Przeczytaj, jak oświetlić biurko, by dobrze się przy nim pracowało i uczyło, i wybierz odpowiedni model dla siebie... Czytaj więcej
Współczesność zdaje się sprzyjać myśli Konfucjusza, który nakazywał wybierać ukochany zawód tak, aby nie musieć przepracować w życiu ani jednego dnia.
Bez względu na to, jaką profesją się paramy, z racji rozwoju technologii i zmieniającego się wraz z nią świata, nasza praca coraz częściej przypomina wolny zawód. Możemy go wykonywać szczęśliwie zanurzeni we własnych czterech kątach. Łącząc w jednej przestrzeni mieszkanie z pasją, jaką bywa praca, tworzymy własne światy – wyjątkowe i unikalne niczym układy linii papilarnych.
We współczesnych domach i mieszkaniach coraz więcej miejsca przeznaczamy na przestrzeń do pracy. Nie dziwi więc upowszechnienie się terminu home office, który oznacza dosłownie domowe biuro. Aby je urządzić wystarczy telefon, komputer i wydzielenie osobnego miejsca,
najlepiej odizolowanego akustycznie, choć niekoniecznie musi to być oddzielny pokój. Najistotniejsze jest dobrze oświetlone biurko lub stół, wygodne krzesło i regał, którego przemyślana organizacja pozwoli nam odseparować domowy świat od służbowych spraw. Niewiele więcej jest nam potrzebne do tego, aby przez kilka godzin spokojnie i bezstresowo oddać się zawodowym obowiązkom.
Znacznie większe reperkusje dla wnętrza domu wnosi praca związana z jakąś szczególną pasją, kiedy zaciera się zupełnie granica między zwyczajnym życiem a twórczą aktywnością. Coraz więcej z nas, wybierając wolne zawody, pracuje kreatywnie, realizując własne cele lub biorąc udział w przeróżnych kooperacjach. Taki rodzaj pracy, wypływającej z naszej twórczej potrzeby, wypełnia życie po brzegi i wymaga nadania nowych znaczeń wielu otaczającym nas, tradycyjnie rozumianym rzeczom.
Wnętrza kreatywnych umysłów rządzą się swoimi własnymi prawami. Pracownie, warsztaty, studia, pokoje kolekcjonerskie – to wszystko przestrzenie, gdzie praca i domowe życie toczą się niemal równolegle, gdzie codzienność jest z założenia w pełni podporządkowana pasjom i fantazji ich właścicieli.
To często wnętrza bardzo eklektyczne, pozytywnie „zagracone”, w których każdy, najdrobniejszy nawet element, gra istotną rolę – jest ważny z jakiegoś względu, należy mu się specjalne miejsce i towarzystwo. Pojawia się wtedy potrzeba utrzymania porządku w bardzo określony sposób, często trudny do zrozumienia dla każdego poza właścicielem. Sprzęty, które mają sprostać temu niełatwemu zadaniu, muszą uwzględniać indywidualizm użytkowników i ich skłonność do niestandardowego myślenia.
Domy kreatywnych umysłów nie znoszą kompletów, gotowych setów, kolekcji, których wykorzystanie i zaaranżowanie ktoś z góry zaplanował i narzucił użytkownikowi.
To przestrzenie wykorzystywane i aranżowane nietuzinkowo przez właścicieli, których niecodzienne, często niedające się przewidzieć potrzeby, decydują o unikalnym zestawie mebli, sprzętów i dodatków. W efekcie powstaje patchwork z nakładających się planów, kolorów, wzorów i tekstur, wzbogacony o osobiste zbiory.
Potrzeba kreacji w tak urządzanych wnętrzach dotyczy nie tylko sprzętów ruchomych, takich jak meble, ale też płaszczyzn ścian, podłóg, drzwi, których powierzchnia może służyć do pracy albo być wykorzystana do eksponowania. W przestrzeniach, gdzie odbywa się proces twórczy, w którym tak istotna jest potrzeba nieograniczonego niczym wyrażania siebie, liczy się dosłownie każdy centymetr kwadratowy.
Kreatywni użytkownicy, myśląc i działając często wbrew przyjętym zwyczajom czy standardom, używają wszystkiego nieco „pod prąd”. Dlatego przeznaczone dla nich rozwiązania powinny brać pod uwagę nieograniczoną pomysłowość i chęć spontanicznej zmiany.
Aranżując twórcze przestrzenie warto zdecydować się na drobne meble i sprzęty, a także systemy modułowe, które łatwo zmieniają swoje kształty i konfiguracje. Przy konieczności przechowywania czy eksponowania bardzo nietypowych rzeczy, ruchome elementy typu szuflady, półki, pojemniki, skrzynki, będą miały znacznie większą rację bytu od tradycyjnych komód, szaf czy stacjonarnych regałów.
Dla użytkownika domowej pracowni niezwykle ważna jest mobilność i łatwość poruszania się we wnętrzach, często przeładowanych nadmiarem ruchomości. W tym przypadku mieszkaniec niechętnie dopasuje się do przestrzeni, bardziej wykreuje ją na miarę swoich możliwości tak, by ona dostosowała się do rodzaju i dynamiki jego twórczej aktywności.
Ta sama przestrzeń, która jednego dnia służyła za pracownię w nieładzie, kolejnego musi sprostać wymogom uporządkowanej ekspozycji, pozwalającej ocenić wcześniejszy wysiłek z wygodnej sofy czy fotela. Aby urządzić wnętrze, które spełni tak zróżnicowane oczekiwania, wybierajmy płaszczyzny i sprzęty zmieniające się jak kameleon.
Ilu nas, tyle światów możliwych do wykreowania. W świecie kreatywnej pracy nie bójmy się odchodzenia od zasad. Nazbyt zdefiniowane przedmioty i przestrzenie nie zostawią pola na autoekspresję. Natomiast wnętrze otwarte na kreatywność wzmocni naszą swobodę myślenia i da poczucie wolności we własnym domu.