Jak zaprojektować małe mieszkanie z balkonem? Gotowy projekt online
Nie wiesz, jak zaprojektować mieszkanie w bloku? Z darmową aplikacją online stworzysz wymarzony projekt wnętrza i balkonu. Zobacz nasz... Czytaj więcej
Każdy remont wymaga dobrego planu. Odpowiednio przygotowany harmonogram prac przyda się przy ustalaniu budżetu i pomoże uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Zmiana aranżacji stanie się nieco łatwiejsza, gdy najważniejsze elementy zamówimy w jednym miejscu i dopasujemy czas dostaw podłóg, drzwi i mebli.
Remont mieszkania lub domu to czas, kiedy zmieniają się nie tylko nasze wnętrza, ale również codzienny rytm dnia. Nie musi to wcale oznaczać ciągnących się w nieskończoność tygodni pełnych stresu. Z precyzyjnie przygotowanym planem działania w spokoju będziemy mogli obserwować, jak nasze wyobrażenia o idealnej przestrzeni w końcu stają się rzeczywistością. Przedstawimy porady, jak krok po kroku przeprowadzić remont mieszkania.
Od czego zacząć remont mieszkania? Niezależnie od tego, czy przeprowadzamy go sami czy z pomocą ekipy budowlanej, przede wszystkim przyda nam się dokładny harmonogram zmian. Zadbajmy o to, by określić w nim przybliżony czas oraz koszty potrzebne na ukończenie każdego z etapów. Z odpowiednim planem działania łatwiej będzie nam przygotować dom lub mieszkanie do remontu, dopasować do niego rytm naszych dni oraz ustalić budżet na zakup materiałów i przeprowadzenie robót.
Jednym z najważniejszych elementów harmonogramu będzie kosztorys. Gdy krok po kroku chcemy przeprowadzić generalny remont mieszkania, przy planowaniu budżetu w pierwszej kolejności skupmy się na najważniejszych, a zarazem najdroższych pracach. Będą to: wymiana okien i parapetów, wykończenie ścian oraz montaż nowych podłóg i drzwi. Pamiętajmy, że wybrane rozwiązania i materiały zostaną z nami na długie lata.
Kolejnym krokiem remontu mieszkania jest plan zakupu mebli, oświetlenia i dodatków. Dobrze będzie trzymać się
jasno określonej wizji – tak, by zaplanowana przez nas aranżacja wnętrz dokładnie dopasowywała się do naszych potrzeb i stylu życia. Jeśli wszystkiego nie uda się zamówić od razu, kolejne elementy możemy dokupować z czasem – zwłaszcza, jeśli postawimy na konstrukcje modułowe lub samodzielne konfiguracje, które zastąpią meble na wymiar.
Przygotowanie kosztorysu będzie znacznie łatwiejsze, gdy podłogi, listwy, drzwi i meble kupimy w jednym miejscu. To również spora oszczędność czasu – nie musimy jeździć po różnych sklepach, by porównywać próbki materiałów czy testować różne pomysły na wnętrza. W salonach VOX pomogą w tym doradcy, którzy dopasują konkretne rozwiązania do naszych potrzeb, podzielą się ekspercką wiedzą i przygotują szczegółowy kosztorys.
Gdy większość zakupów niezbędnych do przeprowadzenia remontu mieszkania zrobimy w jednym miejscu, łatwiej będzie nam też dopasować czas dostaw do określonej kolejności prac. Panele lub deski, listwy podłogowe, drzwi i meble przyjadą na miejsce dokładnie wtedy, kiedy będą potrzebne, nie zajmując przestrzeni w trakcie wcześniejszych robót.
O odpowiedni rytm dostaw mogą zadbać doradcy VOX. To ogromne ułatwienie nie tylko w sprawnym przeprowadzeniu prac, ale również w organizacji codziennego życia podczas remontu mieszkania lub domu. Podczas robót często mieszkamy na placu budowy, na którym liczy się każdy skrawek wolnej przestrzeni. Dzięki koordynacji zamówień poszczególne elementy nie będą zabierać miejsca w oczekiwaniu na swoją kolej. Nie będziemy też musieli się martwić, że podczas robót któreś z nich przez przypadek ulegną uszkodzeniu.
Jeśli w domu lub mieszkaniu nie musimy wymieniać okien i parapetów, nasz remont zaczniemy od odświeżenia ścian. Dopiero później wymienimy podłogi – tak, by nie poplamić ani nie uszkodzić świeżo ułożonych desek lub paneli.
Na samym początku wykonujemy wszelkie prace „mokre”, czyli m.in. gipsowanie, tynkowanie oraz – jeśli planujemy zmienić układ mieszkania – burzenie i budowę ścianek działowych. Na tym etapie wnętrze daje nam szerokie pole do eksperymentów. Możemy urządzić w nim otwarty salon z jadalnią lub wydzielić niewielki, przytulny pokój gościnny.
Ten etap remontu mieszkania może przebiec szybciej, jeśli ściany wykończymy za pomocą systemu ściennego Kerradeco. To dobra alternatywa dla farb czy tapet. Dzięki praktycznej ramie montaż paneli możemy nawet przeprowadzić samodzielnie, a całość zajmie znacznie mniej czasu niż malowanie ścian. System ścienny to również gwarancja estetycznych, łatwych w czyszczeniu i odpornych na działanie wilgoci powierzchni na długie lata.
Gdy ściany będą już gotowe, pora na kolejny krok, czyli położenie podłogi. Jeśli zdecydowaliśmy się na klasyczne panele podłogowe, pamiętajmy, że nie wolno układać ich bezpośrednio po zakupie. Będą potrzebować trochę czasu, by przystosować się do temperatury i wilgotności w danym pomieszczeniu. W zależności od materiału powinny poleżeć przynajmniej 24 (winyl) lub 48 godzin (panele i drewno). Przez ten czas możemy jednak przygotować podłoże. Powinno być suche, oczyszczone i dokładnie wyrównane. Wszelkie nierówności mogą powodować odkształcanie się paneli.
Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujemy, przy odrobinie wprawy montaż podłogi możemy nawet przeprowadzić samodzielnie. Jeśli jednak brak nam
doświadczenia lub po prostu chcemy zaoszczędzić czas, prace warto powierzyć specjalistom VOX. Kompleksowa pomoc fachowców obejmuje nie tylko instalację, ale również pomiary i doradztwo w wyborze najlepiej dopasowanych rozwiązań.
Pamiętajmy, że podłoga to nie tylko deski czy panele, ale również odpowiedni podkład. Ustabilizuje powierzchnię i sprawi, że nie będzie się uginać – dzięki temu nasza podłoga stanie się bardziej wytrzymała i wolniej będzie się zużywać. W zależności od wybranego rodzaju, podkład może też wpłynąć na właściwości izolacyjne podłogi, zwiększając efektywność ogrzewania podłogowego, a także wyciszyć pomieszczenie i wytłumić odgłosy kroków. Tę ostatnią cechę docenimy zwłaszcza w pokoju niemowlaka.
Kiedy odnowimy już ściany i podłogi, możemy przystąpić do instalacji drzwi – to ostatni etap gruntownego remontu mieszkania. Wyjątek stanowią drzwi bezprzylgowe, z ościeżnicą ukrytą bezpośrednio w ścianie. To dyskretne rozwiązanie wymaga instalacji na samym początku remontu, jeszcze przed wykonaniem prac mokrych.
Przy montażu drzwi kluczowe będzie odpowiednie wymierzenie otworów drzwiowych oraz grubości ścian. Otwory będą około 10-12 cm szersze niż umieszczane w nich skrzydła – potrzebujemy w końcu miejsca na ościeżnicę. Czekające na instalację skrzydła drzwiowe najlepiej przechowywać na suchej powierzchni. Od spodu może się bowiem dostać wilgoć, której działanie może doprowadzić do odklejania się okładzin oraz „puchnięcia” naszych drzwi.
Podczas planowania remontu nie jesteśmy sami. W salonach VOX możemy liczyć na pomoc doradców. Z ich wsparciem łatwo przygotujemy szczegółowy kosztorys, skoordynujemy dostawy, a przede wszystkim – dopasujemy ostateczny kształt wnętrz do naszych potrzeb. Ich porady będą szczególnie przydatne, gdy remontujemy małe mieszkanie lub powierzchnie o niestandardowych wymiarach.
Oprócz specjalistów w salonach czeka również VOXBOX. To wygodne narzędzie, z którym łatwiej będzie nam zaplanować ostateczny kształt wnętrz. Nie musimy ich sobie już tylko wyobrażać. Możemy założyć gogle VR, by
krok po kroku stworzyć własną aranżację, przyjrzeć się jej z bliska i dowolnie zmieniać każdy jej element: od wyboru i ustawienia mebli, przez odcienie drewnianych podłóg, aż po kompozycję dodatków.
VOXBOX umożliwia dopasowanie rozwiązań do konkretnych wnętrz. Na wizualizację każdego z remontowanych pomieszczeń możemy nałożyć siatkę wymiarową. Dzięki temu łatwiej będzie nam ocenić, czy szerokość i wysokość każdego z wybranych przez nas elementów jest odpowiednia do przestrzeni naszego domu lub mieszkania. Szybko przetestujemy różne rozwiązania, by uniknąć nagromadzenia zbyt dużej liczby mebli oraz zadbać o odpowiednią ilość wolnej przestrzeni. Łatwo dobierzemy również materiały i sposób wykończenia poszczególnych powierzchni do naszego budżetu.
To ogromne wsparcie w planowaniu remontu. Odwiedzając salon VOX, w kilka godzin możemy przygotować projekt wnętrza wraz z wizualizacją oraz szczegółowym kosztorysem. Doradcy dodatkowo pomogą w pełni wykorzystać wszystkie funkcje VOXBOXa, rozwieją ewentualne wątpliwości i, jeśli zajdzie taka potrzeba, zaproponują alternatywne rozwiązania dopasowane do naszej wizji.