Co włożyć do wazonu? Galeria inspirujących aranżacji
Do aranżacji wazonu można wykorzystać różne dekoracje. Co włożyć do wysokiego wazonu, a czym wypełnić szklany? Zainspiruj się ozdobnymi kompozycjami... Czytaj więcej
Zainteresowanie zieloną częścią życia i skupienie uwagi na prostych, codziennych czynnościach związanych z pielęgnacją roślin, nadają naszym domowym rytuałom nowe znaczenie. To właśnie w kontakcie z naturą odnajdujemy tak upragnioną równowagę.
Niezależnie od wieku, w jakim jesteśmy czy miejsca, w którym mieszkamy, coraz bardziej zdajemy sobie sprawę nie tylko z tego, jak wielki wpływ natura wywiera na nas, ale też, jak znaczące jest oddziaływanie człowieka na nią.
Zmiany środowiskowe i klimatyczne, przewlekły stres w wyniku coraz szybszego trybu życia w miastach – to wszystko sprawia, że nasza uwaga częściej skupia się na powrocie do natury. Wszyscy bardzo do niej tęsknimy i potrzebujemy jej jak wody i powietrza. Urządzając nasze przestrzenie do życia: mieszkania, domy, biura, dbamy już nie tylko o to, aby były one komfortowe i funkcjonalne – dziś chcemy żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Zielona infrastruktura i przestrzeganie standardów ekologicznych są już nie tyle ważne, co niezbędne dla naszego zdrowia i samopoczucia.
Stąd na całym świecie wzrastają budżety wielkich aglomeracji na pielęgnację zieleni, drzew, parków, skwerów.Stąd również wykorzystywanie w planowaniu miast paneli słonecznych, miejskich kompostowników, szklarni i akwakultury. Coraz popularniejsze stają się „zielone osiedla” – liczba tzw. zielonych, ekologicznych budynków na świecie co trzy lata ulega podwojeniu.
Bezsprzecznie żyjemy w czasach coraz powszechniejszej wiary w ekologiczne wartości. Mieszkania przyszłości będą dążyć do samowystarczalności pod względem energii i zasobów naturalnych.
Już dziś coraz częściej wplatamy zieleń nie tylko w przestrzeń miejską, ale też w nasze wnętrza. Rośliny przestały pełnić jedynie dekoracyjną rolę w naszych domach, a stały się integralną częścią całej eko-filozofii.
Wykorzystanie naturalnej zieleni w planowaniu naszych domowych przestrzeni sprzyja redukcji hałasu, zanieczyszczeń powietrza, wpływa dobrze na nasze samopoczucie, dzięki antyalergicznej i antybakteryjnej jonizującej sile zielonych organizmów.
Rośliny zmieniają domowy mikroklimat, mają pozytywny wpływ na nasz nastrój, uspokajają układ nerwowy i pomagają w regeneracji sił. Ten silny nacisk na prozdrowotność wiąże się także z coraz bardziej poszukiwaną wiedzą o roślinach, ich cechach, właściwościach, przeznaczeniu, etc. Nie wystarcza nam już reklamowa rekomendacja, chcemy inwestować w roślinne aranżacje swój czas, swoją wiedzę i w ten sposób rozwijać horyzonty.
Decydując się na zakup czy wynajęcie mieszkania, coraz częściej zwracamy uwagę na jego nasłonecznienie, liczbę okien, balkon czy taras. Szukamy miejsc na zimowe ogrody, domowe szklarnie i przydomowe warzywne hodowle. Naszym ogrodniczym potrzebom towarzyszy chęć otaczania się naturalnymi materiałami albo wybieranie takich biodegradowalnych tworzyw i rozwiązań, które umożliwiają swobodne uprawianie roślin we wnętrzu, z całą ich skomplikowaną pielęgnacją.
Zieleń w domu może zaistnieć w różnej skali. Niektórym wystarczy pojedyncza doniczka z ulubionym chlorofilowym pupilem, inni zdecydują się na skupisko wielu gatunków, zajmujące znaczną część mieszkalnej przestrzeni albo nawet na żywą i oddychającą ścianę z roślin.
Na nasz domowy, pro roślinny entourage składają się nie tylko systemy naczyń, donic i koszy przeznaczonych do eksponowania zieleni, ale też odpowiedniej jakości podłogi, listwy czy odporne na wilgoć okładziny ścienne. W planowaniu roślinnych aranżacji pomocne będą meble i sprzęty pozwalające na szybki dostęp do zielonych podopiecznych – łatwo przestawialne, lekkie, z akcesoriami dopasowującymi się do zmiennych potrzeb.
Większość dni spędzamy w murach budynków. Wnętrza wpływają na nas i nasze samopoczucie. Biophilic design oferuje nowe spojrzenie na projektowanie, stawiając w centrum kontakt człowieka z naturą.
Podejście to koncentruje się na kojącej, zbawiennej dla człowieka roli roślin. Na nowo odkrywa również tezę o wpływie elementów środowiska naturalnego na twórcze myślenie. Stąd coraz powszechniejsze organizowanie zielonych biur, gdzie duża ilość roślinności ma niezaprzeczalny wpływ na kreatywność, zwiększanie koncentracji i produktywności.
Zielone wnętrza to z pewnością odpowiedź na rosnącą w nas potrzebę spokoju, wyciszenia i równowagi. Doświadczając kontaktu z roślinnością każdego dnia, nie potrzebujemy wyników laboratoryjnych badań, aby potwierdzić, że takie otoczenie obniża poziom stresu, poprawia nastrój i zwiększa poczucie szczęścia. Każdy, kto do pustego pomieszczenia wprowadził choć jednego zielonego towarzysza, przyzna, że z rośliną żyje się po prostu lepiej.