Ozdoby na Boże Narodzenie to jeden z tych elementów, bez których wielu z nas w ogóle nie wyobraża sobie świąt. Jak udekorować dom na święta, by już od progu witał gości kojącym zapachem lasu, korzennym aromatem pierników i delikatnym światłem świec?
Świątecznych dekoracji wcale nie musimy co roku kupować na nowo – łatwo możemy stworzyć je sami. Wykorzystajmy kilka przedmiotów, które mamy w domu, odmieńmy wnętrza za pomocą roślinnych akcentów lub zamieńmy swoje ozdoby i dodatki w coś zupełnie nowego.
Nie trzeba wiele, by za pomocą własnoręcznych ozdób na stoły, drzwi czy ściany zaprosić do środka tę wyjątkową, ciepłą i domową atmosferę świąt. Oto 11 prostych pomysłów na ozdoby świąteczne, które wykonamy sami.
Kalendarz adwentowy może być jedną z pierwszych ozdób świątecznych, które zagoszczą w naszych czterech kątach. Zawieszony na drzwiach łańcuch pełen małych niespodzianek każdego dnia będzie nam przypominać, że święta już tuż tuż. Z tego słodkiego odliczania do Bożego Narodzenia szczególnie ucieszą się najmłodsi domownicy.
Przygotowanie tej prostej ozdoby świątecznej zacznijmy od wykonania papierowych kieszonek, w których umieścimy nasze słodkie niespodzianki. Potrzebny będzie kolorowy papier, klej, wstążka i etykiety, którymi oznaczymy numery okienek. Możemy też napisać je bezpośrednio na paczuszkach.
Złóżmy z papieru małe koperty i wykonajmy w nich małe otwory, przez które przeciągniemy wstążkę. Zawiązując supełki, zamknijmy kieszonki z niespodziankami. Nasz adwentowy kalendarz możemy zawiesić na ścianie lub drzwiach. Wybierzmy dla niego swoje ulubione świąteczne kolory!
Jedną z najbardziej efektownych, a zarazem prostych dekoracji świątecznych są lampiony – niezastąpione w budowaniu atmosfery ciepła i bliskości. Jak ozdobić nimi dom na święta?
By wykonać je samodzielnie, możemy wykorzystać szklane pojemniki lub słoiki. Włóżmy do nich gałązki świerku, szyszki i świeczki. Sączące się z nich delikatne światło możemy też dodatkowo rozproszyć, jeśli naczynie wcześniej wypełnimy wodą. Nasze szklane lampiony możemy ustawić na wigilijnym stole lub wyeksponować na komodzie, regale lub parapecie.
Szkło nie tylko delikatnie odbija światło, ale również dodaje świątecznym aranżacjom lekkości. Lekkie, szklane zawieszki Buli świetnie sprawdzą się jako prosta ozdoba świąteczna w formie bombek. W zimowe wieczory umieszczone w nich drobne dekoracje będą wyglądać, jakby unosiły w powietrzu.
Do wiszących świeczników możemy włożyć jemiołę, iglaste gałązki, czerwone koraliki albo niewielkie zabawki lub figurki.
Wystarczy nawet kilka zawieszek w różnych rozmiarach, by stworzyć oryginalną dekorację choinki. Nie musimy ich nawet wieszać – równie dobrze sprawdzą się jako centralny punkt świątecznego stroika na stoliku czy komodzie.
Podobno tradycję pocałunków pod jemiołą przywieźli do Europy Wikingowie. Gęsto porośnięte liśćmi gałązki były dla nich symbolem miłości. Dziś jemioła to jedna z najbardziej bożonarodzeniowych roślin, którą często wieszamy na suficie, lampie czy tuż nad drzwiami. Możemy jej użyć do stworzenia naprawdę wyjątkowej i zarazem prostej ozdoby świątecznej do naszych czterech kątów.
W salonie, jadalni lub wokół drzwi wejściowych możemy zawiesić zieloną bramę z gałązek jemioły. Przymocujmy je wokół ościeżnicy za pomocą drutu florystycznego lub zawieśmy na jutowym sznurku. Jemioła przyda się, gdy na święta będziemy chcieli zupełnie odmienić nasze wnętrza. Jej wyjątkowy zapach rozniesie się po całym mieszkaniu.
Pnąca się po ścianie girlanda wykonana z iglastych gałązek to kolejna prosta ozdoba, z którą wzbogacimy świąteczny wystrój domu o naturalne akcenty. Czasami nie trzeba nic więcej – szczególnie we wnętrzach pełnych drewnianych elementów. Pachnące, zielone igły w połączeniu z ciepłymi odcieniami drewna na podłodze czy frontach mebli pomogą stworzyć atmosferę świąt zwłaszcza wtedy, gdy nie lubimy zbytniego przepychu.
Do przygotowania tej świątecznej ozdoby potrzebujemy jedynie zwykłego sznurka oraz kilku gałązek sosny, świerku, jodły lub innego iglaka. Każdą z gałązek przywiążmy na jednym końcu. Gdy girlanda będzie gotowa, możemy zawiesić ją na ścianie, wokół drzwi lub lustra.
Jeśli szukamy pomysłu na proste ozdoby świąteczne, to ten zimowy wieniec zdecydowanie do nich należy. Za podstawę stroika może nam posłużyć kawałek druta lub metalowa obręcz, do których przymocujemy roślinne dekoracje.
W tej roli sprawdzą się m.in. sosnowe lub świerkowe igliwie, głóg, liście eukaliptusa, czerwone owoce ostrokrzewu, suszone plasterki pomarańczy, łodygi bukszpanu czy szyszki.
Dodatki przymocujemy do podstawy za pomocą kleju na gorąco lub przywiążemy cienkim drucikiem. Dla świątecznego wieńca możemy znaleźć miejsce na ścianie w sypialni lub salonie, ozdobić nim drzwi albo ułożyć na wigilijnym stole.
Z małym lasem iglastym w słoiku przemycimy do domu drobne naturalne akcenty, którymi udekorujemy półki i regały, komodę lub kawowy stolik. To niezwykle prosta i uniwersalna świąteczna dekoracja domu, która równie dobrze może zdobić nasze wnętrza przez cały rok.
W niewielkim szklanym pojemniku lub słoiku umieścimy trochę ziemi, a do tak przygotowanego runa (które z powodzeniem może też zastąpić odrobina wody) wsadźmy świerkową gałązkę. Wcześniej możemy uformować ją w taki sposób, żeby przypominała niewielkie drzewko – a nawet ozdobić wstążkami lub koralikami.
Z gałązek sosny, świerku czy jodły możemy też stworzyć soczyście zielony wieniec, którym ozdobimy wiszącą lampę lub żyrandol. Wystarczy delikatnie przymocować je za pomocą drutu florystycznego. Jeśli zielone gałązki to dla nas za mało, świąteczną dekorację możemy uzupełnić długimi, czerwonymi wstążkami. Zwisający z sufitu wyrazisty akcent w mig rozgrzeje wnętrze i sprawi, że w całym pomieszczeniu zapanuje kojący zapach igliwia.
Najbardziej uniwersalne dodatki to te, które w razie potrzeby w mogą stać się nawet świątecznymi dekoracjami. Dobrym przykładem jest forma przestrzenna Melvo, którą z podstawki na świece lub doniczkę możemy zamienić w bożonarodzeniową szopkę lub miniaturową chatkę z piernika.
Na drewnianej podstawce możemy ułożyć małe ozdoby i figurki lub wycięte ze sztywnego papieru kształty: choinki, zwierzaki czy gwiazdki. Z kolei metalowa rama to dobre miejsce na iglaste gałązki, wstążki, małe bombki lub zawieszone na sznurku pierniczki.
Niezależnie od tego, czy szykujemy barwny stroik do przedpokoju czy skromną świąteczną ozdobę do domowego gabinetu – pomysłów nie powinno nam zabraknąć.
Nasze świąteczne inspiracje uzupełnią samodzielnie przygotowane pierniczki, które świetnie sprawdzą się jako prosta dekoracja stroika czy choinki. Łakocie mogą leżeć na paterze lub w puszce, ale na święta nie ma się co ograniczać – udekorujmy nimi cały dom i sprawmy, by wnętrza otulił rozgrzewający, korzenny aromat.
Pierniczki przewiążmy sznurkiem i rozwieśmy w różnych miejscach: w salonie, przedpokoju lub pokoju dzieci. Najmłodszych domowników warto też zaangażować do przygotowywania wypieków. Wykrajanie kształtów i przygotowywanie wypieków to naprawdę dobra zabawa!
Jeśli chcemy, by nasze świąteczne aranżacje nabrały jeszcze bardziej indywidualnego charakteru, pomiędzy ozdobami i dekoracjami możemy postawić małą tablicę Tizo. W przedpokoju będzie przypominać o ostatnich niezbędnych zakupach, zdobić wnętrze dziełami naszych dzieci lub witać gości świątecznymi życzeniami. W kuchni wyrysowane kredą Mikołaje, choinki czy gwiazdy mogą towarzyszyć przepisom na kolejne wigilijne potrawy.
Tablica przyda się nam oczywiście nie tylko na Boże Narodzenie, przez cały rok. To sprytny przedmiot, który pozwoli pamiętać o najważniejszych sprawach lub wymieniać wiadomości pomiędzy domownikami.
Przygotowaliśmy dla Ciebie trzy świąteczne filmy, w których pokazujemy, jak robimy piękne, papierowe aniołki, rozgrzewający, domowy kompot i adwentowy kalendarzyk z łakociami. Zainspiruj się i przygotuj własną wersję świątecznej ozdoby. Wystarczy, że klikniesz w jeden z filmów na dole. Powodzenia!