Cicho i pięknie. Wyjątkowe pomysły na panele lamelowe we wnętrzach
Lamele pomagają stworzyć wnętrze, które jest nie tylko piękne, ale także nowoczesne, ciche i relaksujące. Zobacz, w jakich... Czytaj więcej
Szarość traktowana jest często jako kolor ponury, kojarzący się z czymś smutnym i mało atrakcyjnym. Tymczasem to jedna z najbardziej uniwersalnych barw, która świetnie współgra z kolorami natury - zielenią czy brązem. Dzięki różnorodnym odcieniom, fakturom i materiałom, szara elewacja może prezentować się bardzo ciekawie. Jak wybrać okładzinę, która wytrzyma długie lata, zachowując pierwotny efekt?
Fasada, jako jeden z najbardziej wyeksponowanych elementów budynku, stanowi pierwszą i najważniejszą wizytówkę każdego domu. Już tutaj zaczyna się budowanie jego tożsamości, która nierzadko powiązana jest z naszą własną. Sprawmy zatem, by dom prezentował się efektownie nie tylko w środku, ale również na zewnątrz.
Szare elewacje są niezwykle uniwersalne. Łatwo skomponować je zarówno z subtelnymi kolorystycznymi akcentami, jak i w zestawieniu z odważnymi materiałami o różnej barwie czy strukturze. To daje sporą elastyczność w realizacji własnych pomysłów na dom, niezależnie od tego, czy szukamy dla niego nowoczesnego charakteru czy klasycznego wyrazu.
Wybierając materiały, weźmy pod uwagę przede wszystkim rozmiar oraz bryłę budynku. Mniejszy dom może nabrać lekkości dzięki jednolitej, jasnoszarej elewacji, podczas gdy większym fasadom często przydaje się zróżnicowanie odcieni. Jeśli projekt obejmuje taras, garaż lub werandę, warto wyróżnić je kolorystycznie lub stosując inny rodzaj materiału. Pamiętajmy też, aby do wybranej elewacji pasował również kolor dachu.
Śmiało możemy też zagrać z otoczeniem, dopasowując barwę do pobliskiej zieleni, ogrodu czy małej architektury. Szary pozwala bardziej wybrzmieć innym kolorom, o czym dobrze pamiętać choćby przy wyborze okien i drzwi zewnętrznych.
Wśród drzew i krzewów klasycznie zaprezentuje się dom ze spadzistym dachem pokryty sidingiem winylowym. To materiał dostępny w różnych kolorach i kształtach, a przy tym bardzo odporny, trwały i łatwy w montażu. Siding skomponuje się z cegłą oraz kamieniem – popularnymi elementami elewacji harmonizujących z naturą.
Siding wykonany w technologii termodruku oddaje charakter i rysunek drewna, ale – co ważne – jest od niego bardziej wytrzymały. Panele drewnopodobne Vifront w odcieniach szarości ocieplą fasadę i dodadzą jej sielankowego charakteru.
W bardziej nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach sprawdzą się kolekcje okładzin elewacyjnych Kerrafront, które możemy łączyć na przykład ze szkłem, betonem czy tynkiem.
Naturalne inspiracje dla szarych elewacji nie kończą się jednak na drewnie. Ściany domu możemy też pokryć płytami fasadowymi Solid przypominającymi ścianę z łupka, wyraźną strukturę ciosanego piaskowca albo klasyczny rysunek cegły.
Elewacje winylowe swoją popularność zawdzięczają również szybkiemu montażowi. Panele VOX są jeszcze wygodniejsze, bo posiadają zamek click, który ułatwia prawidłowy montaż paneli sidingowych. Są osadzone mocno, ale nie sztywno – mogą więc swobodnie „pracować”, reagując na zmienną pogodę.
Osoby posiadające smykałkę do majsterkowania mogą zamontować siding samodzielnie, stosując się do instrukcji. Systemy elewacyjne posiadają kompletny zestaw listew i akcesoriów, które ułatwiają montaż i zapewniają estetyczne wykończenie. Gwarancją właściwego montażu jest dobrze przygotowana podkonstrukcja. Musi ona zapewniać elewacji właściwą wentylację, dlatego pomiędzy panelami a warstwą ocieplenia należy pozostawić odpowiednią przestrzeń wentylacyjną.
Obejrzyj film montażowy sidingu Vifront: https://www.youtube.com/watch?v=WyHGe1EbB10
Okładziny elewacyjne i płyty fasadowe pomogą nam rozwinąć własne pomysły na szarą elewację. Łatwe czyszczenie, trwały kolor, wytrzymałość na warunki pogodowe i ogromny wybór wzorów – od drewna, przez kamień, aż po klinkier – sprawiają, że to jeden z najbardziej praktycznych materiałów na fasadę.
Rozwiązania dla domów w różnych kształtach podpowie kreator VOX. Z łatwością porównamy w nim odcienie szarości na elewacji, zestawimy ze sobą kilka różnych pokryć fasadowych oraz dopasujemy do nich pozostałe elementy: drzwi, okna, listwy, dach, podmurówkę i pokrycia fasadowe.