Jak siedzieć przy biurku, aby utrzymać prawidłową postawę ciała? Kluczowy może okazać się wybór odpowiednich mebli. Podpowiadamy, jakie biurko do komputera sprawdzi się najlepiej i pozwoli w czasie pracy zadbać o swoje zdrowie.

Estetyka, która w niektórych pomieszczeniach gra pierwsze skrzypce, w biurze ustępuje miejsca funkcjonalności i wygodzie. Długie godziny spędzone przed komputerem mogą mieć duży wpływ na nasze samopoczucie i wydajność. Korzystając z komfortu i elastyczności, jakie oferuje praca w domu, warto więc pamiętać o ergonomii.

Ergonomiczne stanowisko pracy – jak powinno wyglądać?

Praca z domu może być tak samo wygodna i skuteczna, jak z biura. Skoro więc dbamy o ergonomię pracy w firmach, to wykonując obowiązki z domu, również należy o niej pamiętać. Prawidłowo zorganizowana przestrzeń pozwoli nam zminimalizować ból kręgosłupa. Unikając obciążenia stawów, poprawimy swoją efektywność i satysfakcję z pracy.

Ważny jest nie tylko wybór mebli. Kluczową rolę odgrywa również używany sprzęt. Dopilnujmy, aby ekran komputera znajdował się na wysokości oczu, dzięki czemu unikniemy pochylenia lub zadzierania głowy i odciążymy mięśnie ramion. Zachowajmy też odpowiedni odstęp od monitora. Zalecana odległość wynosi od 50 do 70 cm. 

Ergonomia to także organizacja pracy i zarządzanie czasem. Regularne przerwy są niezbędne dla utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego. Właśnie dlatego od czasu do czasu postarajmy się wykonać kilka ćwiczeń. Ulgę naszym oczom przyniesie patrzenie w dal, a mięśniom – rozciągnięcie ramion i wykonanie kilku przysiadów.  

Jak ustawić biurko? Decydujemy o centrum kącika do pracy

Praca nierzadko wymaga od nas pełnego skupienia. Tworząc kącik do pracy, zadbajmy więc o to, aby jak najlepiej odgrodzić się od źródeł hałasu. Najwygodniej będzie ustawić biurko w osobnym pokoju, w którym otoczymy się tylko przedmiotami potrzebnymi do wykonywania obowiązków. Dobrze wpłynie na nas również towarzystwo książek oraz przedmiotów w neutralnych i nieprzyciągających wzrok kolorach. Drobne akcesoria, takie jak kable, notatniki czy telefon, powinny być łatwo dostępne, ale jednocześnie uporządkowane. Warto więc umieścić je w specjalnych organizerach lub na ekspozytorach.

Nie zawsze wykorzystanie osobnego pomieszczenia jest możliwe. W takiej sytuacji ustawmy biurko w salonie lub sypialni w taki sposób, aby w czasie pracy nie uczestniczyć w życiu domowników. Możemy więc odwrócić mebel przodem do ściany lub skorzystać z parawanu Calmo, który po skończonej pracy złożymy i schowamy do szuflady. 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy ustawieniu biurka? Oczywiście oświetlenie. Dla naszych oczu najkorzystniejsze będzie światło naturalne lub sztuczne o neutralnej barwie. Do wieczornej pracy przyda nam się więc dodatkowe oświetlenie blatu. W tej roli sprawdzą się lampki LED Ester i Karl z możliwością regulacji temperatury barwowej.  

Ergonomiczne biurko, czyli takie o regulowanej wysokości

Warto, aby domowe stanowisko pracy zostało precyzyjnie dopasowane do naszego wzrostu. Biurko, które jest za wysokie lub zbyt niskie, może sprzyjać niezdrowej posturze i powodować napięcie mięśniowe. Jaka wysokość biurka będzie więc idealna? Taka, która umożliwi nam komfortowe oparcie przedramion z łokciami zgiętymi pod kątem 90 stopni. Najbardziej uniwersalnym i jednocześnie ergonomicznym biurkiem będzie więc takie z funkcją regulacji wysokości. Idealnym przykładem jest biurko Isla, która umożliwia wygodną pracę również w pozycji stojącej. Wystarczy skorzystać z dotykowego interfejsu, aby dostosować wysokość blatu w zakresie od 73 cm do 122 cm. Z biurka korzysta więcej niż jedna osoba? Za pomocą panelu możemy zapisać aż 4 różne wysokości blatu, a dodatkowo – zablokować go przed dziećmi. Aby w pracy nie przeszkadzały nam wiszące kable, umieśćmy je w dedykowanym organizerze.  

Jaki blat do biurka? Wybieramy przestrzeń na komputer

Biurko to mebel, który stanowi wyposażenie danego pomieszczenia. Decydując się na jego zakup, trudno więc pominąć estetykę. Jest ona szczególnie istotna, gdy kącik do pracy został urządzony w salonie lub innym pomieszczeniu, które dostępne jest również dla gości. Jeśli więc zależy nam na konkretnym efekcie aranżacyjnym, wybierzmy model idealnie stworzony pod swoje potrzeby.

To zadanie będzie proste, jeśli skorzystamy z systemu Creative. Biurko z tej kolekcji może mieć inny kolor blatu i frontów szuflad, metalowe lub drewniane nogi i preferowane uchwyty. Jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią, wybierzmy kompaktowy model z dużą ilością miejsca do przechowywania. W tej roli sprawdzi się biurko Balance, które również możemy dopasować do swoich potrzeb. W konfiguratorze Balance sami zdecydujemy o odcieniu blatu, układzie modułów i ich barwie. A jakie biurko gamingowe wybrać? Doskonale posłuży nam biurko narożne Young Users, które oprócz sprzętów pomieści też płyty z grami.

Niezależnie od wyglądu biurka, pamiętajmy o tym, aby wybrać model ze stabilnym blatem, który będzie zdolny do wytrzymywania dużych obciążeń. Szczególnie dobrze sprawdzi się blat laminowany, odporny na zadrapania i łatwy do utrzymania w czystości. 

Istotna dla ergonomii jest również szerokość mebla. Biurko do komputera powinno mieć co najmniej 120 cm, aby pomieścić monitor, klawiaturę, mysz, a także inne podstawowe akcesoria biurowe. Dla lepszego komfortu warto rozważyć zakup większego biurka (np. o szerokości 150 lub 160 cm), szczególnie wtedy, gdy zdarza nam się pracować na dwóch ekranach.   

Jak siedzieć przy biurku, czyli dobieramy idealny fotel

Krzesło to dopełnienie każdego ergonomicznego miejsca pracy. Wybierając konkretny model, zwróćmy więc uwagę na to, aby był on wyposażony w opcję regulowanej wysokości. Dzięki temu będziemy mogli ustawić siedzisko w taki sposób, aby nasze stopy mogły spoczywać płasko na podłodze, a kolana znajdowały się na tym samym poziomie co biodra lub nieco poniżej.

Ważne jest też samo oparcie oraz zagłówek, który przyniesie ulgę zmęczonym plecom. Oparcie fotela Arrow można dodatkowo odchylić i zablokować w odpowiedniej dla nas pozycji, a wyprofilowane podłokietniki zapewniają wygodne podparcie dla nadgarstków i przedramion. Świetnym towarzystwem podczas pracy przy komputerze będzie również fotel obrotowy Compan o siateczkowej konstrukcji, która gwarantuje przepływ powietrza.

Organizacja home office ma kluczowy wpływ na nasz komfort podczas wykonywania codziennych zadań. Zdrowe warunki do pracy można osiągnąć na wiele sposobów. Jeśli nie znajdziemy miejsca na ergonomiczne biurko, które posłuży nam i innym domownikom przez lata dzięki opcji regulacji wysokości, wybierzmy stolik Nature, który sprawdzi się też jako toaletka. Czasem wystarczą nawet subtelne zmiany w ustawieniu mebli czy sprzętu lub zakup paru gadżetów, aby pracowało się wygodniej.  

Produkty z artykułu

Fotel obrotowy Compan
Fotel obrotowy Compan
999 999 zł

Powiązane artykuły

Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2024 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/